Co je to?
Definice výrazu, termínu Břidlice. Co znamená odborný pojem Břidlice z kategorie Materiály?

Co je Břidlice? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Břidlice?

Břidlice je označení pro sedimentární horniny, které vznikají přeměnou jílovců nebo hlinitých a bahnitých hornin při vysokém tlaku a teplotě. Mají štěrbinovitou strukturou a lze je lámat na tenké plátky. Břidlice může obsahovat různé minerály, jako jsou slíny, křemen, vápenec a další. V závislosti na původním složení a podmínkách, za kterých vznikly, se rozlišuje více typů břidlice. Mezi nejznámější patří břidlice z jílovců, uhlíkové břidlice a břidlice z vápence. Břidlice z jílovců obsahuje hlavně takové minerály jako kaolinit, illit, a chlorit. Vzniká tak, že tlak a teplota působí během procesu přeměny sedimentu na horninu, a jílovec se změní na břidlici. Uhlíkové břidlice obsahují velké množství organických látek, zejména uhlíku. Tyto organické látky mohou pocházet z rozkladu rostlin nebo řas. Tlak a teplota při procesu změn mohou přeměnit organický materiál na uhlíkové ložisko.
Břidlice z vápence vznikají z vápencových sedimentů a obsahují minerály jako kalcit a dolomit. Přeměna vápence na břidlici probíhá působením tlaku a teploty v zemské kůře. Břidlice mají různé ekonomické využití. Například uhlíkové břidlice mohou být zdrojem ropy a plynu při procesu známém jako hydraulické štěpení čili fracking. Břidlice také mohou sloužit jako stavební materiál nebo se využívají v keramickém průmyslu.


Definice výrazu, termínu Břidlice. Co znamená odborný pojem Břidlice z kategorie Materiály?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Břidlice s dalšími lidmi na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Břidlice je v kategorii materiály

Klíčová slova: co to je, terminus technicus, heslo, význam pojmu, význam slova, slovník, odborné názvosloví, popis, co je to Břidlice?, význam, definice pojmu, termín, Břidlice, přesný výraz, formulace, pojem, materiály, lexikon


Pojem Břidlice je v kategorii materiály, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Břidlice

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Břidlice ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Břidlice ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Břidlice ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Břidlice ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Břidlice ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Břidlice ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Břidlice například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikipedii, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Výběr z často hledaných výrazů na tomto webu

Právě nyní již víte jaký je význam slova Břidlice? resp. co vlastně znamená slovo Břidlice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Břidlice, odpověď na dotaz co je to Břidlice?. Víte např. kdo to je Eduard Hrubeš? Znáte a víte kdo je Aldous Huxley? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů podle různých oborů. Radíme vám proto hledat slovo Břidlice i v jiné části webu než je kategorie materiály. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na slovníková hesla, významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.