Co je to?
Odborný výraz, definice slova Cysta. Co znamená slovo Cysta z kategorie Lékařství?

Co je Cysta?

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Cysta?

Cysta je patologický útvar. Jedná se o dutinu s výstelkou, bývá vyplněná tekutinou. Výstelka ohraničuje cystu od vlastní tkáně. Existují i útvary, které se cystám pouze podobají – např. pseudocysty (jsou ohraničeny tenko membránou) nebo abcesy (dutiny vyplněné hnisem).
Cysta vzniká z různých důvodů. Příčinou vzniku cysty může být uzavření nebo rozšíření vývodu žlázy, nádor, vývojová anomálie a další. Cystu může vytvořit i parazit, klasickým příkladem jsou tasemnicové boubele.


Co je to Cysta? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Cysta. Co znamená slovo Cysta z kategorie Lékařství?

Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Text vypracovaly autorky pro Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Cysta s jinými lidmi na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Cysta patří do kategorie lékařství

Klíčová slova: co znamená, definice, informace, wiki, co je to Cysta?, přesný výraz, lékařství, pojem, terminologie, přesný význam, význam pojmu, synonymum, lékařství, popis, odborný výraz, odborné názvosloví, lexikon, význam slova


Pojem Cysta je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Cysta dozvíte následující

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Cysta (z lat. cista – schránka, řeč. kystis – bublina, měchýř) je dutý, patologický útvar, ohraničený od okolní tkáně vlastní, často ale atrofovanou, epiteliální výstelkou. Příčiny vzniku cysty jsou různé, nejčastěji vzniká po uzávěru žlázového vývodu, příčinou může být také jeho rozšíření. Některé cysty jsou důsledkem vývojové anomálie nebo nádorového původu. Zvláštním druhem cyst jsou cysty parazitární, které jsou tvořeny samotným parazitem. Příkladem jsou boubele tasemnic.

Jiné doporučené zdroje informací

Vyhledat výraz Cysta ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Cysta ve vyhledávači Yahoo

Hledat videa s názvem Cysta na Youtube

Vyhledat pojem Cysta ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cysta ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Cysta ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Cysta například ve Wikizdrojích, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Nyní už nejspíš víte jaká je definice slova Cysta? resp. jaký je přesný význam slova Cysta? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cysta, odpověď na dotaz co je to Cysta?. Víte např. kdo to je Jan Dobrovský? Znáte a víte kdo je Extrovert? Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Pokuste se najít termín Cysta i v jiné kategorii než v lékařství. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie lékařství, Bílý defibrilátor, cysta, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to šotouš a kde ho můžete potkat? Pokud ne, dozvíte se to z našich partnerských stránek zde.