Co je to?
Definice výrazu Cysta. Co znamená odborný pojem Cysta z kategorie Lékařství?

Co to je Cysta? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Cysta?

Cysta je patologický útvar. Jedná se o dutinu s výstelkou, bývá vyplněná tekutinou. Výstelka ohraničuje cystu od vlastní tkáně. Existují i útvary, které se cystám pouze podobají – např. pseudocysty (jsou ohraničeny tenko membránou) nebo abcesy (dutiny vyplněné hnisem).
Cysta vzniká z různých důvodů. Příčinou vzniku cysty může být uzavření nebo rozšíření vývodu žlázy, nádor, vývojová anomálie a další. Cystu může vytvořit i parazit, klasickým příkladem jsou tasemnicové boubele.


Co je to Cysta? Význam slova, termín, Definice výrazu Cysta. Co znamená odborný pojem Cysta z kategorie Lékařství?

Možnost chyb vyhrazena. Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Cysta? Pak se o ní podělte s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Cysta patří do sekce Lékařství

Klíčová slova: informace, lexikon, heslo, slovo, význam, definice, přesný výraz, definice pojmu, odborné názvosloví, Lékařství, termín, terminologie, slovník, co je to Cysta?, názvosloví, pojem, co znamená, synonymum


Pojem Cysta je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Cysta dozvíte následující

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Cysta (z lat. cista – schránka, řeč. kystis – bublina, měchýř) je dutý, patologický útvar, ohraničený od okolní tkáně vlastní, často ale atrofovanou, epiteliální výstelkou. Příčiny vzniku cysty jsou různé, nejčastěji vzniká po uzávěru žlázového vývodu, příčinou může být také jeho rozšíření. Některé cysty jsou důsledkem vývojové anomálie nebo nádorového původu. Zvláštním druhem cyst jsou cysty parazitární, které jsou tvořeny samotným parazitem. Příkladem jsou boubele tasemnic.

Internetové odkazy na vyhledávače

Vyhledat heslo Cysta ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Cysta ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cysta ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Cysta na Youtube

Zkusit najít termín Cysta ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat výraz Cysta ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Cysta například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, ve Wikizdrojích nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Cysta? resp. co se skrývá pod slovem Cysta? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cysta, odpověď na dotaz co je to Cysta?. Víte např. kdo to je Narcis? Znáte a víte kdo je Extrovert? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy podle různých oborů. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Lékařství U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, zajímavosti, významy slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to šotouš a kde ho můžete potkat? Pokud ne, dozvíte se to z našich partnerských stránek zde.