Co je to?
Definice výrazu Cysta. Co znamená odborný pojem Cysta z kategorie Lékařství?

Co to je Cysta? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Cysta?

Cysta je patologický útvar. Jedná se o dutinu s výstelkou, bývá vyplněná tekutinou. Výstelka ohraničuje cystu od vlastní tkáně. Existují i útvary, které se cystám pouze podobají – např. pseudocysty (jsou ohraničeny tenko membránou) nebo abcesy (dutiny vyplněné hnisem).
Cysta vzniká z různých důvodů. Příčinou vzniku cysty může být uzavření nebo rozšíření vývodu žlázy, nádor, vývojová anomálie a další. Cystu může vytvořit i parazit, klasickým příkladem jsou tasemnicové boubele.


Co je to Cysta? Význam slova, termín, Definice výrazu Cysta. Co znamená odborný pojem Cysta z kategorie Lékařství?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Napsáno redaktory Superia.cz

Definici pojmu Cysta sdílejte s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Cysta je v kategorii Lékařství

Klíčová slova: slovo, informace, co je to Cysta?, význam, význam slova, terminus technicus, význam pojmu, lexikon, Lékařství, Lékařství, pojem, terminologie, názvosloví, termín, heslo, vysvětlení, Cysta, definice


Pojem Cysta je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Cysta dozvíte následující

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Cysta (z lat. cista – schránka, řeč. kystis – bublina, měchýř) je dutý, patologický útvar, ohraničený od okolní tkáně vlastní, často ale atrofovanou, epiteliální výstelkou. Příčiny vzniku cysty jsou různé, nejčastěji vzniká po uzávěru žlázového vývodu, příčinou může být také jeho rozšíření. Některé cysty jsou důsledkem vývojové anomálie nebo nádorového původu. Zvláštním druhem cyst jsou cysty parazitární, které jsou tvořeny samotným parazitem. Příkladem jsou boubele tasemnic.

Další zdroje informací o slovu Cysta

Hledat slovo Cysta ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Cysta ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Cysta ve vyhledávači Yandex

Najít heslo Cysta ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat pojem Cysta ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cysta ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Cysta například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Cysta? resp. co přesně označuje termín Cysta? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cysta, odpověď na dotaz co je to Cysta?. Víte např. kdo to je Jim Carrey? Znáte a víte kdo je Extrovert? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Lékařství. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to šotouš a kde ho můžete potkat? Pokud ne, dozvíte se to z našich partnerských stránek zde.