Co je to?
Odborný výraz, definice slova Cysta. Co znamená pojem Cysta z kategorie Lékařství?

Co je Cysta? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Cysta?

Cysta je patologický útvar. Jedná se o dutinu s výstelkou, bývá vyplněná tekutinou. Výstelka ohraničuje cystu od vlastní tkáně. Existují i útvary, které se cystám pouze podobají – např. pseudocysty (jsou ohraničeny tenko membránou) nebo abcesy (dutiny vyplněné hnisem).
Cysta vzniká z různých důvodů. Příčinou vzniku cysty může být uzavření nebo rozšíření vývodu žlázy, nádor, vývojová anomálie a další. Cystu může vytvořit i parazit, klasickým příkladem jsou tasemnicové boubele.


Co je to Cysta? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Cysta. Co znamená pojem Cysta z kategorie Lékařství?

Veškeré texty jsou bez záruky. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Cysta s přáteli na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Výraz Cysta se nachází v sekci lékařství

Klíčová slova: informace, co to je, definice, přesný výraz, heslo, termín, význam pojmu, slovník, význam slova, terminologie, co je to Cysta?, wiki, synonymum, co znamená, terminus technicus, odborný výraz, slovo, definice pojmu


Pojem Cysta je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Cysta? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Cysta (z lat. cista – schránka, řeč. kystis – bublina, měchýř) je dutý, patologický útvar, ohraničený od okolní tkáně vlastní, často ale atrofovanou, epiteliální výstelkou. Příčiny vzniku cysty jsou různé, nejčastěji vzniká po uzávěru žlázového vývodu, příčinou může být také jeho rozšíření. Některé cysty jsou důsledkem vývojové anomálie nebo nádorového původu. Zvláštním druhem cyst jsou cysty parazitární, které jsou tvořeny samotným parazitem. Příkladem jsou boubele tasemnic.

Další možné informační zdroje

Najít termín Cysta ve Wikizdrojích

Zkusit najít termín Cysta ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat výraz Cysta ve Wikislovníku

Hledat slovo Cysta ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cysta ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Cysta na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Cysta například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Cysta? resp. jaký je přesný význam slova Cysta? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cysta, odpověď na dotaz co je to Cysta?. Víte např. kdo to je William McKinley? Znáte a víte kdo je Extrovert? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů podle různých oborů. Pokuste se najít termín Cysta i v jiné kategorii než v lékařství. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na zajímavosti, významy slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to šotouš a kde ho můžete potkat? Pokud ne, dozvíte se to z našich partnerských stránek zde.