Co je to?
Odborný výraz, definice slova Úzus. Co znamená pojem Úzus z kategorie Latina?

Co je Úzus?

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Úzus

Úzus, jinak též zvyk, je pojmenování pro něco, co není zakotveno písemnou formou ani není povinné, ale všeobecně se respektuje a je uznáváno. Většinou se jedná o nějaká pravidla nebo zvyky.
Úzus může předcházet změnám současných norem nebo přispět k oficiální kodifikaci určitých pravidel. Nemusí však znamenat to nejlepší řešení. V právnické mluvě se jako úzus označuje zvykové právo, v dalších oblastech bývá zdrojem různých norem.


Co je to Úzus? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Úzus. Co znamená pojem Úzus z kategorie Latina?

Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Úzus s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Pojem Úzus se nachází v sekci latina

Klíčová slova: informace, Úzus, latina, odborný výraz, termín, přesný význam, definice, slovo, formulace, odborné názvosloví, názvosloví, synonymum, pojem, terminus technicus, popis, slovník, přesný výraz, definice pojmu


Pojem Úzus je v kategorii latina, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Úzus? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Úzus (z latinského usus užití, dovednost, zvyk) neboli uzance je označení pro pravidlo či ustálený zvyk, který není povinný, psaný, ale v určité oblasti všeobecně přijímaný a respektovaný. Úzus může také spočívat v tom, že je obvyklé uznávat chování, které se liší oproti kodifikované normě. Úzus může být motivací či inspirací k vytvoření psané normy nebo ke změně existující (psaná norma může být zachycením stávajícího úzu). Pokud k nějakému jednání dochází na základě úzu, neznamená to nutně, že je to způsob nejsprávnější nebo nejlepší.

Jiné informační zdroje o pojmu Úzus

Najít slovo Úzus na Google obrázcích

Vyhledat heslo Úzus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít výraz Úzus ve Wikizdrojích

Najít slovo Úzus na Google.cz

Zkusit najít termín Úzus ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Úzus ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Úzus například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je význam slova Úzus? resp. co se skrývá pod slovem Úzus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Úzus, odpověď na dotaz co je to Úzus?. Víte např. kdo to je Božena Benešová? Znáte a víte kdo je Halsey? Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je latina. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie latina, Původní latinský text, Úzus, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

V čem se skrývá lidská moudrost? Přeci v citátech slavných osobností. Vážně i nevážně míněné citáty o ženách i zdraví.