Co je to?
Výraz, termín, definice slova Vikýř. Co znamená odborný pojem Vikýř z kategorie Stavebnictví?

Co je to Vikýř? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Vikýř

Vikýř je jedním druhů nadstřešní konstrukce. Slouží k větrání a prosvětlení podstřešních prostor. Vikýř vyčnívá ze střechy směrem ven, takže neubírá obytný prostor. Vikýř mívá jednoduchý tvar, záleží na celkové konstrukci krovu a proporcích objektu.
Vikýře mohou být štítové s trojúhelníkovým tvarem, pultové se svislými bočními stěnami, sedlové s vikýřem ve tvaru sedlové střechy, valbové s tvarem valbové střechy, románské se střechou vikýře ve tvaru kužele či tzv. volské oko, kdy má vikýř protáhlé bočnice a trapézový s pultovou střechou.


Co je to Vikýř? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Vikýř. Co znamená odborný pojem Vikýř z kategorie Stavebnictví?

Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Text vytvořen pro server Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Heslo Vikýř patří do sekce stavebnictví

Klíčová slova: termín, přesný význam, vysvětlení, Vikýř, terminus technicus, odborný výraz, heslo, stavebnictví, slovník, terminologie, význam slova, co znamená, popis, formulace, co je to Vikýř?, názvosloví, pojem, wiki


Pojem Vikýř je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Vikýř můžete dozvědět následující

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Vikýř je nadstřešní konstrukce, která slouží k prosvětlení a provětrání prostoru pod střechou. Z toho důvodu mají vikýře u obytných domů obvykle okno. Rozsáhlé pásové vikýře mohou současně zvětšovat použitelný obytný prostor pod střechou.
Protože konstrukce vikýřů je poměrně složitá tesařská práce, častěji se dnes řeší osvětlení a ventilace podkrovních obytných prostor jednodušším osazením střešních oken do šikmé střešní roviny.

Další informační zdroje o slovu Vikýř

Hledat slovo Vikýř ve Wikizdrojích

Zkusit najít heslo Vikýř ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem Vikýř na Google.cz

Najít pojem Vikýř ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Vikýř ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vikýř ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Vikýř například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Vikýř? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Vikýř? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vikýř, odpověď na dotaz co je to Vikýř?. Víte např. kdo to je Bruncvík? Znáte a víte kdo je Rytec? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je stavebnictví. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících slovníková hesla, popisy termínů, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů je Egypt. Na těchto webových stránkách se o něm dozvíte mnoho zajímavého.