Co je to?
Definice výrazu DPH. Co znamená odborný pojem DPH z kategorie Ekonomie?

Co to je DPH? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu DPH?

Velice častou zkratkou používanou v ekonomii je DPH. S tímto se nejspíš setkal každý z nás a jedná se o zkrácenou verzi pro daň z přidané hodnoty. DPH tvoří jeden z nejdůležitějších bodů státního rozpočtu. Daň z přidané hodnoty platí všichni při nákupu většiny zboží či služeb. Dodavatel musí odvádět z provedeného obchodu část hodnoty státu.
Základní sazba DPH je v současné době 21% a snížená sazba činí 15%. Evropská unie upravuje DPH pro určité druhy zboží.


Co je to DPH? Význam slova, termín, Definice výrazu DPH. Co znamená odborný pojem DPH z kategorie Ekonomie?

Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem DPH se známými na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Výraz DPH patří do kategorie ekonomie

Klíčová slova: definice pojmu, co znamená, přesný výraz, terminologie, formulace, pojem, co je to DPH?, wiki, odborný výraz, vysvětlení, odborné názvosloví, ekonomie, význam slova, ekonomie, DPH, co to je, definice, terminus technicus


Pojem DPH je v kategorii ekonomie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem DPH? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Daň z přidané hodnoty (zkratka DPH) tvoří jeden z nejdůležitějších příjmů státního rozpočtu. Platí ji všichni při nákupu většiny zboží a služeb, proto se jí také někdy říká univerzální daň. Princip této daně je v tom, že dodavatel, pokud je registrován jako plátce, musí odvést z obchodu část hodnoty, pokud je tento obchod předmětem daně. Naopak odběratel si za jistých podmínek může zažádat o vrácení daně, kterou při obchodu dodavateli (plátci) zaplatil. Hlavní výhodou této daně pro státní rozpočet je, že se snadno vymáhá a subjekty se jejímu placení mohou hůře vyhnout.

Jiné doporučené zdroje informací

Chraňte své soukromí a hledejte slovo DPH ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz DPH ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo DPH ve Wikizdrojích

Hledat heslo DPH ve vyhledávači Qwant

Hledat frázi DPH ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít pojem DPH ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo DPH například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Teď už víte co znamená slovo DPH? resp. jaký je přesný význam slova DPH? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu DPH, odpověď na dotaz co je to DPH?. Víte např. kdo to je Valérie Čižmárová? Znáte a víte kdo je Marie Pojkarová? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než ekonomie). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje popisy termínů, slovníková hesla, významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?