Co je to?
Definice odborného termínu, slova Jinotaj. Co znamená pojem Jinotaj z kategorie Literatura?

Co je Jinotaj?

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Jinotaj

Jinotaj neboli alegorie je dílo, které svou podobou nebo zněním vypovídá o něčem, co na první pohled není vidět, něco, co se skrývá. K plnému porozumění je potřeba nápověda, klíč. V literatuře se jedná o text, u něhož není důležitý význam viditelný na první pohled, ale nositelem myšlenek a sdělení autora je to, co je skryto takovým způsobem, který pochopí pouze zasvěcení.
Jinotaj se skládá ze dvou příběhů. Jeden je vyprávěný, druhý je utajený a je nositelem zamýšleného sdělení autora textů. V prvním textu se nacházejí odkazy a vodítka k tomu, co má být řečeno, k pravému příběhu.


Co je to Jinotaj? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Jinotaj. Co znamená pojem Jinotaj z kategorie Literatura?

Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Text vypracovaly autorky pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vaším okruhem známých osob na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Termín Jinotaj patří do sekce literatura

Klíčová slova: význam, informace, názvosloví, pojem, terminus technicus, význam slova, Jinotaj, termín, slovo, co to je, co znamená, synonymum, přesný výraz, popis, literatura, slovník, definice, formulace


Pojem Jinotaj je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Jinotaj? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Jinotaj, je text nebo výtvarné dílo, jehož doslovné znění či zjevná podoba má vypovídat o něčem jiném, nezjevném. Je to tudíž dílo, jehož vlastní smysl je nezasvěceným skryt a k porozumění vyžaduje nějaký klíč. Alegorie se tím podobá symbolu a do jisté míry i podobenství, jenže její vlastní smysl v ní není výslovně vyjádřen. Příkladem alegorie může být Orwellův román Farma zvířat, který líčí poměry na farmě, sděluje však něco podstatného o totalitárním státě. Jednotlivá zvířata na farmě odpovídají různým rolím a funkcím v takovém státě a pro čtenáře, který tento odkaz nepochopil, nedává román valný smysl. Alegorie často používá personifikace a metafory.

Hledejte výraz Jinotaj v dalších zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jinotaj ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Jinotaj ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Jinotaj ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít výraz Jinotaj na Google obrázcích

Hledat pojem Jinotaj ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít Jinotaj ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Jinotaj například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Nyní už nejspíš víte jaká je definice slova Jinotaj? resp. jaký je přesný význam slova Jinotaj? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Jinotaj, odpověď na dotaz co je to Jinotaj?. Víte např. kdo to je Marcel Vašinka? Znáte a víte kdo je Jiří Schelinger? Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Pojmy mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Zkuste hledání i v jiné sekci webu než v literatura. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie literatura, Psaní perem, jinotaj, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících významy slov, zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.