Co je to?
Výraz, termín, definice slova Skolióza. Co znamená odborný pojem Skolióza z kategorie Nemoce?

Co je to Skolióza? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Skolióza?

Skolióza označuje vychýlení páteře do strany, což způsobuje vznik deformací a později může dojít i ke vzniku hrbu. Typickými příznaky jsou asymetrické držení těla, ramena jsou nestejně vysoká, postižený má kulatá nebo plochá záda mezi lopatkami a lopatky odstávají od páteře.
Pokud není skolióza léčena, dochází k přesunu vnitřních orgánů v hrudní a břišní dutině a zhoršení jejich správné funkce. Zešikmuje se také pánev. U skolióz lze rozlišit více druhů a vyskytují se v různých věkových kategoriích. Léčba je podle stupně skoliózy operativní nebo konzervativní.


Co je to Skolióza? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Skolióza. Co znamená odborný pojem Skolióza z kategorie Nemoce?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Pojem Skolióza se nachází v kategorii nemoce

Klíčová slova: co je to Skolióza?, definice pojmu, terminus technicus, přesný výraz, význam pojmu, význam slova, lexikon, co to je, přesný význam, vysvětlení, nemoce, nemoce, co znamená, význam, pojem, odborné názvosloví, termín, slovo


Pojem Skolióza je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Skolióza píše následující

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Skolióza je jedna z deformací páteře.
Skoliózu lze charakterizovat jako trojrozměrnou deformitu se sklonem a posunem obratlů ve frontální (stranové zakřivení), sagitální (změny fyziologické lordózy a kyfózy) a transverzální (rotace páteřního sloupce) rovině. U idiopatické skoliózy zpočátku nejsou strukturální změny obratlů. U skoliózy jsou nejvíce dislokována těla obratlů, jejich oblouky a výběžky méně. V bederní skoliotické páteři jsou při rotaci dorzálně vychýleny (rotovány) příčné výběžky, které na straně vychýlení vytlačují svalovou hmotu, vyčnívají a tvoří bederní hrb. Obvykle patrný je typický hrb při rotaci páteře v hrudní části, kde příčné výběžky jsou následovány žebry a vytváří se tak tzv. paravertebrální prominence. Nejvíce patrná je deformita při Adamsově testu – v předklonu.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat heslo Skolióza ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Skolióza ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít termín Skolióza ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Skolióza ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Skolióza ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Skolióza ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Skolióza například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Skolióza? resp. jaká je definice slova Skolióza? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Skolióza, odpověď na dotaz co je to Skolióza?. Víte např. kdo to je Detektiv? Znáte a víte kdo je Andrej Kiska? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Proto případně zapátrejte po pojmu Skolióza i v jiných kategoriích (než nemoce). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.