Co je to?
Odborný výraz, definice slova Skolióza. Co znamená slovo Skolióza z kategorie Nemoce?

Co je Skolióza?

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Skolióza

Skolióza označuje vychýlení páteře do strany, což způsobuje vznik deformací a později může dojít i ke vzniku hrbu. Typickými příznaky jsou asymetrické držení těla, ramena jsou nestejně vysoká, postižený má kulatá nebo plochá záda mezi lopatkami a lopatky odstávají od páteře.
Pokud není skolióza léčena, dochází k přesunu vnitřních orgánů v hrudní a břišní dutině a zhoršení jejich správné funkce. Zešikmuje se také pánev. U skolióz lze rozlišit více druhů a vyskytují se v různých věkových kategoriích. Léčba je podle stupně skoliózy operativní nebo konzervativní.


Co je to Skolióza? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Skolióza. Co znamená slovo Skolióza z kategorie Nemoce?

Snažili jsme se kontrolovat a ověřovat texty a informace. Přesto se mohlo stát, že je zde nepřesný údaj nebo chyba. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Tento text (Skolióza) můžete sdílet s přáteli na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Termín Skolióza patří do kategorie nemoce

Klíčová slova: popis, co to je, synonymum, termín, terminus technicus, heslo, přesný význam, význam slova, pojem, nemoce, názvosloví, formulace, nemoce, lexikon, wiki, informace, terminologie, odborné názvosloví


Pojem Skolióza je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Skolióza? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Skolióza je jedna z deformací páteře.
Skoliózu lze charakterizovat jako trojrozměrnou deformitu se sklonem a posunem obratlů ve frontální (stranové zakřivení), sagitální (změny fyziologické lordózy a kyfózy) a transverzální (rotace páteřního sloupce) rovině. U idiopatické skoliózy zpočátku nejsou strukturální změny obratlů. U skoliózy jsou nejvíce dislokována těla obratlů, jejich oblouky a výběžky méně. V bederní skoliotické páteři jsou při rotaci dorzálně vychýleny (rotovány) příčné výběžky, které na straně vychýlení vytlačují svalovou hmotu, vyčnívají a tvoří bederní hrb. Obvykle patrný je typický hrb při rotaci páteře v hrudní části, kde příčné výběžky jsou následovány žebry a vytváří se tak tzv. paravertebrální prominence. Nejvíce patrná je deformita při Adamsově testu – v předklonu.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat videa s názvem Skolióza na Youtube

Zkusit najít termín Skolióza na Google.cz

Zkusit najít frázi Skolióza ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít frázi Skolióza ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Skolióza ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Skolióza ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Skolióza například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, v Google obrázcích, ve Wikizdrojích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená Skolióza? resp. co znamená slovo Skolióza? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Skolióza, odpověď na dotaz co je to Skolióza?. Víte např. kdo to je Černoprdelník? Znáte a víte kdo je Ivana Trumpová? Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Pojmy mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Skolióza i v jiných kategoriích (než nemoce). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie nemoce, zlomená ruka, skolióza, ilustrační obrázek

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.