Co je to?
Definice výrazu Oxykodon. Co znamená odborný pojem Oxykodon z kategorie Chemie?

Co je Oxykodon?

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Oxykodon?

Oxykodon je analgetikum ze skupiny opioidy, patří tedy mezi silné léky na bolest, které jsou odvozeny od opiových alkaloidů obsažených v makovicích. Tato látka se v lékařství využívá k úlevě od silné a chronické bolesti, která nemůže být efektivně zvládnuta jinými typy analgetik. Oxykodon působí na opioidní receptory v centrálním nervovém systému, což způsobuje potlačení vnímání bolesti a současně mění emoční reakce na ni. Tímto způsobem oxykodon pomáhá pacientům, kteří trpí bolestí spojenou s různými onemocněními, chirurgickými zákroky nebo úrazy. Tato látka se běžně podává ve formě tablet nebo kapslí, které se polykají a uvolňují účinnou látku postupně. Existují i některé varianty s kombinovaným účinkem, kde je oxykodon kombinován s jinými látkami, jako například paracetamol, nebo nesteroidními protizánětlivými léky.
Oxykodon může vyvolat nežádoucí účinky, včetně ospalosti, závratí, zvracení, ztráty chuti k jídlu a dalších. Při užívání tohoto léku by měl pacient dodržovat doporučené dávkování a pravidelně konzultovat s lékařem svůj stav a potřebu pokračovat v léčbě. Vzhledem k tomu, že oxykodon patří mezi silné opioidy, existuje riziko vzniku fyzické závislosti a tolerance, což znamená, že pacient může vyžadovat vyšší dávky k dosažení stejného účinku. Léčba oxykodonem by měla být prováděna pod dohledem lékaře a v souladu s jeho pokyny, aby se minimalizovalo riziko nežádoucích účinků a závislosti.


Co je to Oxykodon? Význam slova, termín, Definice výrazu Oxykodon. Co znamená odborný pojem Oxykodon z kategorie Chemie?

Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Text napsán pro Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Oxykodon? s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Oxykodon je v sekci chemie

Klíčová slova: terminologie, definice, lexikon, chemie, Oxykodon, co je to Oxykodon?, slovník, heslo, význam slova, wiki, informace, pojem, význam pojmu, formulace, co to je, odborný výraz, slovo, názvosloví


Pojem Oxykodon je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Oxykodon? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Oxykodon (často pod obchodním názvem OxyContin, v ČR také jako generikum Oxycodon Sandoz nebo Oxycodon Lannacher) je silný narkotický lék proti bolesti, připravený chemicky z jistých složek opia – jedná se tedy o tzv. semi-syntetický opioid. Poprvé byl vytvořen v roce 1916 v Německu, v 90. letech 20. století byl masivně předepisován jako opiátové analgetikum. Síla účinku je vyšší než u morfinu, včetně typických euforických efektů na náladu. Umožňuje účinné zvýšení kvality života při určitých bolestivých stavech (chirurgické nápravy kostí, vytrhávání zubů moudrosti a podobně) i chronických onemocněních (bolestivé příznaky rakoviny, vyhřezlých plotének či artritidy).

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Hledat termín Oxykodon ve vyhledávači Qwant

Hledat frázi Oxykodon ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Oxykodon ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít termín Oxykodon na Google obrázcích

Vyhledat pojem Oxykodon ve Wikizdrojích

Najít termín Oxykodon na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Oxykodon například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, v metavyhledávači Info.com, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená slovo Oxykodon? resp. jaká je definice slova Oxykodon? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Oxykodon, odpověď na dotaz co je to Oxykodon?. Víte např. kdo to je Madonna? Znáte a víte kdo je James Joseph Sylvester? Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto hledat termín Oxykodon hledat i v jiných kategoriích (než chemie). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie chemie, kádinky, oxykodon, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na zajímavosti, slovníková hesla, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.