Co je to?
Odborný výraz, definice slova Bránice. Co znamená slovo Bránice z kategorie Lékařství?

Co je Bránice?

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Bránice?

Bránice je druh svalu. Řádí se k nejdůležitějším svalům lidského těla. Má tvar kupole, rozepíná se mezi hrudní kostí, začátkem bederní páteře a dolním žebry. Je vyklenutá do hrudní dutiny. Díky bránici je oddělena dutina břišní a dutina hrudní. Bránice je nejdůležitějším svalem při nádechu, zajišťuje jeho objem z více než poloviny procent. Spoluzodpovídá za vzpřímené držení těla a oporu páteře. Je významná i pro činnost trávicí soustavy. Působí jako uzávěra jícnu, takže potrava ze žaludku se nemůže do jícnu vracet. Ovlivňuje peristaltiku střev, podporuje funkce břišních orgánů a napomáhá udržovat stabilitu jejich postavení.
Při dýchání je bránice aktivní. Při nádechu se její střed posunuje směrem dolů k břišní dutině. Vyvíjí se tak tlak na orgány, které jsou v břišní dutině uloženy. V součinnosti s dalšími orgány, jako jsou svaly pánevního dna a břišní svaly zvyšuje bránice nitrobřišní tlak, snižuje zátěž a udržuje tak orgány na správném místě.


Co je to Bránice? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Bránice. Co znamená slovo Bránice z kategorie Lékařství?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Text je vypracovaný autorkami přímo pro projekt Superia.cz

Tento text (Bránice) můžete sdílet s přáteli na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Heslo Bránice patří do kategorie lékařství

Klíčová slova: pojem, Bránice, terminus technicus, odborné názvosloví, popis, slovník, význam slova, lexikon, informace, co to je, lékařství, vysvětlení, terminologie, definice pojmu, definice, heslo, odborný výraz, názvosloví


Pojem Bránice je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Bránice? Definice slova, termínu z Wikipedie

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Bránice je svalo-šlachová blána oddělující u savců orgány hrudního koše a břicha. Je kupolovitě vyklenutá do hrudní dutiny a je hlavním dýchacím svalem s významným vlivem na vzpřímenou posturu člověka. U lidí je 3 až 5 mm tlustá a odvádí 60–80 % práce, která je potřeba k nádechu. Srovnatelná struktura se (kromě savců) vyskytuje pouze v náznacích u některých plazů, zejména u krokodýlů.

Linky na další online zdroje

Zkusit najít frázi Bránice ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat pojem Bránice ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat termín Bránice na Google.cz

Vyhledat termín Bránice ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Bránice ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat pojem Bránice ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Bránice například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve Wikizdrojích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Teď už víte co to je Bránice? resp. co označuje slovo Bránice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Bránice, odpověď na dotaz co je to Bránice?. Víte např. kdo to je Saruman? Znáte a víte kdo je Sabina Laurinová? Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Pojmy mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušet tak můžete i příslušná homonyma a synonyma v jiných sekcích než lékařství. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie lékařství, Nástroje, instrumentář, bránice, ilustrační obrázek

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?