Co je to?
Výraz, termín, definice slova Bránice. Co znamená odborný pojem Bránice z kategorie Lékařství?

Co je to Bránice? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Bránice

Bránice je druh svalu. Řádí se k nejdůležitějším svalům lidského těla. Má tvar kupole, rozepíná se mezi hrudní kostí, začátkem bederní páteře a dolním žebry. Je vyklenutá do hrudní dutiny. Díky bránici je oddělena dutina břišní a dutina hrudní. Bránice je nejdůležitějším svalem při nádechu, zajišťuje jeho objem z více než poloviny procent. Spoluzodpovídá za vzpřímené držení těla a oporu páteře. Je významná i pro činnost trávicí soustavy. Působí jako uzávěra jícnu, takže potrava ze žaludku se nemůže do jícnu vracet. Ovlivňuje peristaltiku střev, podporuje funkce břišních orgánů a napomáhá udržovat stabilitu jejich postavení.
Při dýchání je bránice aktivní. Při nádechu se její střed posunuje směrem dolů k břišní dutině. Vyvíjí se tak tlak na orgány, které jsou v břišní dutině uloženy. V součinnosti s dalšími orgány, jako jsou svaly pánevního dna a břišní svaly zvyšuje bránice nitrobřišní tlak, snižuje zátěž a udržuje tak orgány na správném místě.


Co je to Bránice? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Bránice. Co znamená odborný pojem Bránice z kategorie Lékařství?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet se známými na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pojem Bránice je v sekci lékařství

Klíčová slova: slovník, heslo, informace, význam slova, lékařství, odborný výraz, odborné názvosloví, co znamená, co je to Bránice?, formulace, lexikon, definice, význam pojmu, termín, terminologie, vysvětlení, lékařství, synonymum


Pojem Bránice je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Bránice?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Bránice je svalo-šlachová blána oddělující u savců orgány hrudního koše a břicha. Je kupolovitě vyklenutá do hrudní dutiny a je hlavním dýchacím svalem s významným vlivem na vzpřímenou posturu člověka. U lidí je 3 až 5 mm tlustá a odvádí 60–80 % práce, která je potřeba k nádechu. Srovnatelná struktura se (kromě savců) vyskytuje pouze v náznacích u některých plazů, zejména u krokodýlů.

Linky na jiné informační zdroje

Vyhledat heslo Bránice ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat heslo Bránice ve Wikislovníku

Vyhledat termín Bránice ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Bránice na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Bránice ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Bránice ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Bránice například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve Wikizdrojích, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Bránice? resp. jaká je definice slova Bránice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Bránice, odpověď na dotaz co je to Bránice?. Víte např. kdo to je Zdeněk Bakala? Znáte a víte kdo je Uprchlík? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než lékařství. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, popisy termínů, slovníková hesla, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?