Co je to?
Definice odborného termínu, slova Světelný rok. Co znamená pojem Světelný rok z kategorie Věda?

Co je to Světelný rok? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Světelný rok?

Světelný rok je pojmenování pro jednotku vzdálenosti se značkou ly. Tato jednotka se využívá především v astronomii. Světelný rok je označením pro vzdálenost, kterou za jeden rok juliánského kalendáře urazí světlo ve vakuu. Nejde o jednotku času.
Se světelným rokem se lze setkat nejen v astronomii a odborné literatuře, ale také v literatuře populární, kde se pomocí světelných roků popisuje vzdálenost hvězd.


Co je to Světelný rok? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Světelný rok. Co znamená pojem Světelný rok z kategorie Věda?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Světelný rok můžete samozřejmě sdílet s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Světelný rok je v sekci Věda

Klíčová slova: definice pojmu, Věda, heslo, wiki, slovo, lexikon, vysvětlení, co znamená, význam, co to je, Světelný rok, odborné názvosloví, terminologie, odborný výraz, slovník, pojem, přesný výraz, terminus technicus


Pojem Světelný rok je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Světelný rok?

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Světelný rok (značka jednotky ly či l.y., z angl. light-year) je jednotka vzdálenosti používaná v astronomii. Jeden světelný rok je vzdálenost, kterou světlo ve vakuu urazí za jeden juliánský rok (a). Ze známé rychlosti světla c lze spočítat, že 1 ly = a × c = 9 460 730 472 580 800 m ≈ 9,46 × 1012 km ≈ 10 bilionů km.
Světelný rok tedy není jednotkou času. Používá se především v populární literatuře, např. pro popis vzdálenosti hvězd. Světelný rok (a odvozené jednotky) nepatří mezi jednotky SI.

Světelný rok v astronomii

Jednotka vzdálenosti světelný rok se využívá především v astronomii. Ilustrační fotografie. Autor: 272447, zdroj: Pixabay
Jednotka vzdálenosti světelný rok se využívá především v astronomii. Ilustrační fotografie. Autor: 272447, zdroj: Pixabay


Pro další informace o termínu Světelný rok zkuste tyto odkazy

Vyhledat heslo Světelný rok ve Wikislovníku

Hledat heslo Světelný rok ve Wikizdrojích

Najít heslo Světelný rok na Google.cz

Zkusit najít výraz Světelný rok ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít termín Světelný rok ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Světelný rok na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Světelný rok například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.

Vybrané odborné pojmy, termíny a slova

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Světelný rok? resp. jaký je význam slova Světelný rok? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Světelný rok, odpověď na dotaz co je to Světelný rok?. Víte např. kdo to je Kentaur? Znáte a víte kdo je Krupař? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy podle různých oborů. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Věda). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Blízký východ je dnes hodně horká a diskutovaná oblast. Víte však, které země do této oblasti patří? Poznali byste jejich vlajky? Navštivte náš spřátelený web, který obsahuje nejenom vlajky zemí blízkého východu.