Co je to?
Definice odborného termínu, slova Světelný rok. Co znamená pojem Světelný rok z kategorie Věda?

Co je to Světelný rok? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Světelný rok?

Světelný rok je pojmenování pro jednotku vzdálenosti se značkou ly. Tato jednotka se využívá především v astronomii. Světelný rok je označením pro vzdálenost, kterou za jeden rok juliánského kalendáře urazí světlo ve vakuu. Nejde o jednotku času.
Se světelným rokem se lze setkat nejen v astronomii a odborné literatuře, ale také v literatuře populární, kde se pomocí světelných roků popisuje vzdálenost hvězd.


Co je to Světelný rok? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Světelný rok. Co znamená pojem Světelný rok z kategorie Věda?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Světelný rok? Potom se o definici podělte se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Světelný rok se nachází v kategorii Věda

Klíčová slova: definice pojmu, přesný výraz, slovo, Věda, Věda, synonymum, co to je, lexikon, odborné názvosloví, formulace, terminologie, wiki, vysvětlení, názvosloví, slovník, co znamená, význam slova, popis


Pojem Světelný rok je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Světelný rok? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Světelný rok (značka jednotky ly či l.y., z angl. light-year) je jednotka vzdálenosti používaná v astronomii. Jeden světelný rok je vzdálenost, kterou světlo ve vakuu urazí za jeden juliánský rok (a). Ze známé rychlosti světla c lze spočítat, že 1 ly = a × c = 9 460 730 472 580 800 m ≈ 9,46 × 1012 km ≈ 10 bilionů km.
Světelný rok tedy není jednotkou času. Používá se především v populární literatuře, např. pro popis vzdálenosti hvězd. Světelný rok (a odvozené jednotky) nepatří mezi jednotky SI.

Světelný rok v astronomii

Jednotka vzdálenosti světelný rok se využívá především v astronomii. Ilustrační fotografie. Autor: 272447, zdroj: Pixabay
Jednotka vzdálenosti světelný rok se využívá především v astronomii. Ilustrační fotografie. Autor: 272447, zdroj: Pixabay


Linky na další online zdroje

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Světelný rok ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Světelný rok ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Světelný rok ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít heslo Světelný rok na Google.cz

Vyhledat výraz Světelný rok ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Světelný rok ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Světelný rok například ve videích na Youtube, v Google překladači, ve Wikizdrojích, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Světelný rok? resp. jaký je význam pojmu Světelný rok? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Světelný rok, odpověď na dotaz co je to Světelný rok?. Víte např. kdo to je Dysgrafik? Znáte a víte kdo je Paroháč? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Věda). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Blízký východ je dnes hodně horká a diskutovaná oblast. Víte však, které země do této oblasti patří? Poznali byste jejich vlajky? Navštivte náš spřátelený web, který obsahuje nejenom vlajky zemí blízkého východu.