Co je to?
Výraz, termín, definice slova Menstruace. Co znamená odborný pojem Menstruace z kategorie Lékařství?

Co je Menstruace? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Menstruace

Menstruace je název procesu, který se cyklicky opakuje. Dochází při něm k vývoji vajíčka v těle ženy a jeho uvolnění v čase ovulace. Děloha se připravuje na uhnízdění oplodněného vajíčka a její výstelka roste. Když vajíčko není oplodněno, začne se výstelka z těla vylučovat společně s krví. Začíná tak menstruační cyklus a menstruační krvácení. Menstruace začíná u žen přibližné v období puberty a končí v pozdním věku menopauzou. V té době menstruace ustane, vaječníky tlumí svou funkci a žena již není schopna reprodukce. Menstruace je zastavena také v době těhotenství. K jejímu návratu dochází většinou až po ukončení doby kojení, jsou však známy případy, kdy se menstruace vrátila dříve.
Cyklus trvá v průměru 28 dní, může však být i nepravidelný nebo zcela vynechat. Dělí se na 4 základní fáze, první fází je právě menstruace. Tak trvá 3 dny až týden. Žena v tomto období ztrácí až 80 ml krve, proto by měla více odpočívat a jíst potraviny bohaté na železo. Jedná se o přirozený jev.


Co je to Menstruace? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Menstruace. Co znamená odborný pojem Menstruace z kategorie Lékařství?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Menstruace? Pak se o ní podělte se známými na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Výraz Menstruace je v kategorii lékařství

Klíčová slova: význam pojmu, vysvětlení, odborné názvosloví, informace, definice, terminologie, popis, lékařství, synonymum, co je to Menstruace?, lékařství, odborný výraz, význam, názvosloví, terminus technicus, Menstruace, přesný výraz, slovo


Pojem Menstruace je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Menstruace? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Menstruace je periodicky se opakující krvácení, které nastává u žen v rámci menstruačního cyklu. Kromě lidí mají menstruační cykly jen velké opice, na rozdíl od estrálního cyklu u většiny druhů savců. Menstruační krev se dříve nazývala čmýra, poněkud zastaralé je i označení perioda, obvyklé je označení měsíčky či v současnosti nejběžnější menzes, v lidové mluvě pak silně expresivně zabarvený výraz krámy. První menstruace se označuje jako menarche. Termíny „menstruace“ a „menses“ pocházejí z latinského mensis (měsíc), které souvisí s řeckým mene (Měsíc). Mezi menstruačním cyklem a fázemi Měsíce není přímé spojení, ale za průměrnou hodnotu normálního ovulačního cyklu ženy se obecně považuje 28 dní, což přibližně odpovídá době oběhu Měsíce kolem Země (synodický lunární měsíc, perioda mezi 2 novými Měsíci, trvá asi 29 a půl dne).

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Najít termín Menstruace ve vyhledávači Yandex

Hledat slovo Menstruace ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít výraz Menstruace ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Menstruace ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Menstruace ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Menstruace ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Menstruace například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Nyní již víte co znamená slovo Menstruace? resp. co označuje slovo Menstruace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Menstruace, odpověď na dotaz co je to Menstruace?. Víte např. kdo to je Boris Hybner? Znáte a víte kdo je Fejetonista? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám proto zkusit i jinou sekci než je kategorie lékařství. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na významy slov, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.