Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Menstruace. Co znamená pojem Menstruace z kategorie Lékařství?

Co to je Menstruace? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Menstruace

Menstruace je název procesu, který se cyklicky opakuje. Dochází při něm k vývoji vajíčka v těle ženy a jeho uvolnění v čase ovulace. Děloha se připravuje na uhnízdění oplodněného vajíčka a její výstelka roste. Když vajíčko není oplodněno, začne se výstelka z těla vylučovat společně s krví. Začíná tak menstruační cyklus a menstruační krvácení. Menstruace začíná u žen přibližné v období puberty a končí v pozdním věku menopauzou. V té době menstruace ustane, vaječníky tlumí svou funkci a žena již není schopna reprodukce. Menstruace je zastavena také v době těhotenství. K jejímu návratu dochází většinou až po ukončení doby kojení, jsou však známy případy, kdy se menstruace vrátila dříve.
Cyklus trvá v průměru 28 dní, může však být i nepravidelný nebo zcela vynechat. Dělí se na 4 základní fáze, první fází je právě menstruace. Tak trvá 3 dny až týden. Žena v tomto období ztrácí až 80 ml krve, proto by měla více odpočívat a jíst potraviny bohaté na železo. Jedná se o přirozený jev.


Co je to Menstruace? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Menstruace. Co znamená pojem Menstruace z kategorie Lékařství?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text napsán pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Menstruace patří do sekce Lékařství

Klíčová slova: vysvětlení, pojem, přesný význam, přesný výraz, Menstruace, význam pojmu, slovník, definice pojmu, odborné názvosloví, slovo, termín, heslo, co je to Menstruace?, odborný výraz, význam slova, popis, terminus technicus, Lékařství


Pojem Menstruace je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Menstruace? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Menstruace je periodicky se opakující krvácení, které nastává u žen v rámci menstruačního cyklu. Kromě lidí mají menstruační cykly jen velké opice, na rozdíl od estrálního cyklu u většiny druhů savců. Menstruační krev se dříve nazývala čmýra, poněkud zastaralé je i označení perioda, obvyklé je označení měsíčky či v současnosti nejběžnější menzes, v lidové mluvě pak silně expresivně zabarvený výraz krámy. První menstruace se označuje jako menarche. Termíny „menstruace“ a „menses“ pocházejí z latinského mensis (měsíc), které souvisí s řeckým mene (Měsíc). Mezi menstruačním cyklem a fázemi Měsíce není přímé spojení, ale za průměrnou hodnotu normálního ovulačního cyklu ženy se obecně považuje 28 dní, což přibližně odpovídá době oběhu Měsíce kolem Země (synodický lunární měsíc, perioda mezi 2 novými Měsíci, trvá asi 29 a půl dne).

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Menstruace ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Menstruace ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat výraz Menstruace ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Menstruace ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Menstruace na Google.cz

Vyhledat termín Menstruace ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Menstruace například ve Wikislovníku, v Google překladači, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Menstruace? resp. jaký je význam slova Menstruace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Menstruace, odpověď na dotaz co je to Menstruace?. Víte např. kdo to je Viktor Preiss? Znáte a víte kdo je Šumař? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Lékařství. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.