Co je to?
Definice odborného termínu, slova Chromatická aberace. Co znamená pojem Chromatická aberace z kategorie Technika?

Co je to Chromatická aberace? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Chromatická aberace?

Chromatická aberace je jeden z druhů vady čočky. Jde o barevnou vadu, jejíž příčinou je závislost ohniskové vzdálenosti čočky na vlnové délce světla. Lom světla se pak u různých barev láme různě, takže přechody mezi světlem a stínem se zobrazují s barevnými lemy.
Chromatická aberace způsobuje problémy zvláště u objektivů s velkým počtem čoček. Pro její vyvážení se používají speciální látky jako difrakční částice nebo fluorid vápenatý.


Co je to Chromatická aberace? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Chromatická aberace. Co znamená pojem Chromatická aberace z kategorie Technika?

Chyby vyhrazeny. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Definici slova Chromatická aberace můžete sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Chromatická aberace je v kategorii Technika

Klíčová slova: formulace, informace, co to je, přesný výraz, definice, odborné názvosloví, definice pojmu, slovník, odborný výraz, význam pojmu, terminologie, pojem, synonymum, slovo, Technika, názvosloví, význam, termín


Pojem Chromatická aberace je v kategorii Technika, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Chromatická aberace můžete dozvědět následující

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Chromatická aberace (též chromatická vada nebo barevná vada) je barevná vada čočky, i složitější optické soustavy čoček (např. objektivu), způsobená závislostí ohniskové vzdálenosti čoček na vlnové délce světla. Fyzikální podstatou tohoto jevu je závislost indexu lomu u všech průhledných látek na vlnové délce. Čočky pak lámou světlo každé barvy jinak (záření dlouhovlnné, tedy červené, nejméně, krátkovlnné, tedy fialové, nejvíce), což se na snímku projeví jako barevné lemování ostrých přechodů mezi světlem a stínem.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Vyhledat heslo Chromatická aberace ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Chromatická aberace na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Chromatická aberace ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Chromatická aberace ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Chromatická aberace ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Chromatická aberace ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Chromatická aberace například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Tyto stránky vám umožnili zjistit co to je Chromatická aberace? resp. co se skrývá pod slovem Chromatická aberace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Chromatická aberace, odpověď na dotaz co je to Chromatická aberace?. Víte např. kdo to je Kanovník? Znáte a víte kdo je Portýr? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Technika). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.