Co je to?
Definice odborného termínu, slova Chromatická aberace. Co znamená pojem Chromatická aberace z kategorie Technika?

Co je to Chromatická aberace? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Chromatická aberace?

Chromatická aberace je jeden z druhů vady čočky. Jde o barevnou vadu, jejíž příčinou je závislost ohniskové vzdálenosti čočky na vlnové délce světla. Lom světla se pak u různých barev láme různě, takže přechody mezi světlem a stínem se zobrazují s barevnými lemy.
Chromatická aberace způsobuje problémy zvláště u objektivů s velkým počtem čoček. Pro její vyvážení se používají speciální látky jako difrakční částice nebo fluorid vápenatý.


Co je to Chromatická aberace? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Chromatická aberace. Co znamená pojem Chromatická aberace z kategorie Technika?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Chromatická aberace? se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Chromatická aberace je v sekci Technika

Klíčová slova: Technika, pojem, slovo, přesný výraz, terminologie, vysvětlení, odborný výraz, heslo, definice pojmu, termín, význam pojmu, význam, význam slova, wiki, lexikon, slovník, informace, definice


Pojem Chromatická aberace je v kategorii Technika, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Chromatická aberace píše následující

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Chromatická aberace (též chromatická vada nebo barevná vada) je barevná vada čočky, i složitější optické soustavy čoček (např. objektivu), způsobená závislostí ohniskové vzdálenosti čoček na vlnové délce světla. Fyzikální podstatou tohoto jevu je závislost indexu lomu u všech průhledných látek na vlnové délce. Čočky pak lámou světlo každé barvy jinak (záření dlouhovlnné, tedy červené, nejméně, krátkovlnné, tedy fialové, nejvíce), což se na snímku projeví jako barevné lemování ostrých přechodů mezi světlem a stínem.

Hledejte v dalších zdrojích

Vyhledat slovo Chromatická aberace na Google.cz

Hledat pojem Chromatická aberace ve Wikizdrojích

Najít pojem Chromatická aberace ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz Chromatická aberace ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat heslo Chromatická aberace ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Chromatická aberace na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Chromatická aberace například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Chromatická aberace? resp. co znamená Chromatická aberace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Chromatická aberace, odpověď na dotaz co je to Chromatická aberace?. Víte např. kdo to je Vilém Čok? Znáte a víte kdo je Archanděl Gabriel? Ke každému pojmu může existovat vícero definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Technika). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.