Co je to?
Výraz, termín, definice slova Chromatická aberace. Co znamená odborný pojem Chromatická aberace z kategorie Technika?

Co je to Chromatická aberace? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Chromatická aberace?

Chromatická aberace je jeden z druhů vady čočky. Jde o barevnou vadu, jejíž příčinou je závislost ohniskové vzdálenosti čočky na vlnové délce světla. Lom světla se pak u různých barev láme různě, takže přechody mezi světlem a stínem se zobrazují s barevnými lemy.
Chromatická aberace způsobuje problémy zvláště u objektivů s velkým počtem čoček. Pro její vyvážení se používají speciální látky jako difrakční částice nebo fluorid vápenatý.


Co je to Chromatická aberace? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Chromatická aberace. Co znamená odborný pojem Chromatická aberace z kategorie Technika?

Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte text pojmu Chromatická aberace s přáteli a kamarády na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Termín Chromatická aberace se nachází v kategorii technika

Klíčová slova: Chromatická aberace, slovník, synonymum, význam pojmu, terminus technicus, co znamená, co je to Chromatická aberace?, odborný výraz, heslo, terminologie, wiki, informace, názvosloví, technika, pojem, definice pojmu, technika, vysvětlení


Pojem Chromatická aberace je v kategorii technika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Chromatická aberace? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Chromatická aberace (též chromatická vada nebo barevná vada) je barevná vada čočky, i složitější optické soustavy čoček (např. objektivu), způsobená závislostí ohniskové vzdálenosti čoček na vlnové délce světla. Fyzikální podstatou tohoto jevu je závislost indexu lomu u všech průhledných látek na vlnové délce. Čočky pak lámou světlo každé barvy jinak (záření dlouhovlnné, tedy červené, nejméně, krátkovlnné, tedy fialové, nejvíce), což se na snímku projeví jako barevné lemování ostrých přechodů mezi světlem a stínem.

Další informační zdroje o slovu Chromatická aberace

Hledat výraz Chromatická aberace ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Chromatická aberace na Youtube

Zkusit najít slovo Chromatická aberace ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít výraz Chromatická aberace ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat heslo Chromatická aberace ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat termín Chromatická aberace ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Chromatická aberace například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Chromatická aberace? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Chromatická aberace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Chromatická aberace, odpověď na dotaz co je to Chromatická aberace?. Víte např. kdo to je Pábitel? Znáte a víte kdo je František Patočka? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je technika. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících popisy termínů, významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.