Co je to?
Výraz, termín, definice slova Chromatická aberace. Co znamená odborný pojem Chromatická aberace z kategorie Technika?

Co je to Chromatická aberace? Význam slova

Co znamená termín Chromatická aberace? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Chromatická aberace je jeden z druhů vady čočky. Jde o barevnou vadu, jejíž příčinou je závislost ohniskové vzdálenosti čočky na vlnové délce světla. Lom světla se pak u různých barev láme různě, takže přechody mezi světlem a stínem se zobrazují s barevnými lemy.
Chromatická aberace způsobuje problémy zvláště u objektivů s velkým počtem čoček. Pro její vyvážení se používají speciální látky jako difrakční částice nebo fluorid vápenatý.


Co je to Chromatická aberace? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Chromatická aberace. Co znamená odborný pojem Chromatická aberace z kategorie Technika?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Heslo Chromatická aberace se nachází v kategorii technika

Klíčová slova: popis, význam, slovník, technika, názvosloví, co znamená, význam pojmu, definice pojmu, význam slova, termín, formulace, terminologie, definice, technika, lexikon, odborný výraz, slovo, vysvětlení


Pojem Chromatická aberace je v kategorii technika, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Chromatická aberace můžete dozvědět následující

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Chromatická aberace (též chromatická vada nebo barevná vada) je barevná vada čočky, i složitější optické soustavy čoček (např. objektivu), způsobená závislostí ohniskové vzdálenosti čoček na vlnové délce světla. Fyzikální podstatou tohoto jevu je závislost indexu lomu u všech průhledných látek na vlnové délce. Čočky pak lámou světlo každé barvy jinak (záření dlouhovlnné, tedy červené, nejméně, krátkovlnné, tedy fialové, nejvíce), což se na snímku projeví jako barevné lemování ostrých přechodů mezi světlem a stínem.

Pro další informace o termínu Chromatická aberace zkuste tyto odkazy

Vyhledat termín Chromatická aberace ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Chromatická aberace ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo Chromatická aberace na Google.cz

Vyhledat výraz Chromatická aberace ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Chromatická aberace ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Chromatická aberace ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Chromatická aberace například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Chromatická aberace? resp. co znamená Chromatická aberace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Chromatická aberace, odpověď na dotaz co je to Chromatická aberace?. Víte např. kdo to je Lavrentij Pavlovič Berija? Znáte a víte kdo je Anders Celsius? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než technika). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.