Co je to?
Definice výrazu Chromatická aberace. Co znamená odborný pojem Chromatická aberace z kategorie Technika?

Co to je Chromatická aberace? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Chromatická aberace

Chromatická aberace je jeden z druhů vady čočky. Jde o barevnou vadu, jejíž příčinou je závislost ohniskové vzdálenosti čočky na vlnové délce světla. Lom světla se pak u různých barev láme různě, takže přechody mezi světlem a stínem se zobrazují s barevnými lemy.
Chromatická aberace způsobuje problémy zvláště u objektivů s velkým počtem čoček. Pro její vyvážení se používají speciální látky jako difrakční částice nebo fluorid vápenatý.


Co je to Chromatická aberace? Význam slova, termín, Definice výrazu Chromatická aberace. Co znamená odborný pojem Chromatická aberace z kategorie Technika?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet se známými na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Výraz Chromatická aberace se nachází v sekci technika

Klíčová slova: odborné názvosloví, slovník, lexikon, definice pojmu, definice, odborný výraz, terminus technicus, technika, slovo, názvosloví, Chromatická aberace, wiki, heslo, popis, synonymum, vysvětlení, technika, co to je


Pojem Chromatická aberace je v kategorii technika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Chromatická aberace? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Chromatická aberace (též chromatická vada nebo barevná vada) je barevná vada čočky, i složitější optické soustavy čoček (např. objektivu), způsobená závislostí ohniskové vzdálenosti čoček na vlnové délce světla. Fyzikální podstatou tohoto jevu je závislost indexu lomu u všech průhledných látek na vlnové délce. Čočky pak lámou světlo každé barvy jinak (záření dlouhovlnné, tedy červené, nejméně, krátkovlnné, tedy fialové, nejvíce), což se na snímku projeví jako barevné lemování ostrých přechodů mezi světlem a stínem.

Jiné doporučené zdroje informací

Najít heslo Chromatická aberace ve vyhledávači Qwant

Hledat slovo Chromatická aberace ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Chromatická aberace ve Wikimedia Commons

Zkusit najít Chromatická aberace na Google.cz

Hledat frázi Chromatická aberace ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Chromatická aberace ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Chromatická aberace například ve Wikizdrojích, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Teď už víte co znamená slovo Chromatická aberace? resp. co znamená výraz Chromatická aberace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Chromatická aberace, odpověď na dotaz co je to Chromatická aberace?. Víte např. kdo to je Alyson Hannigan? Znáte a víte kdo je Luciano Pavarotti? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než technika). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.