Co je to?
Odborný výraz, definice slova Chromatická aberace. Co znamená pojem Chromatická aberace z kategorie Technika?

Co je Chromatická aberace? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Chromatická aberace?

Chromatická aberace je jeden z druhů vady čočky. Jde o barevnou vadu, jejíž příčinou je závislost ohniskové vzdálenosti čočky na vlnové délce světla. Lom světla se pak u různých barev láme různě, takže přechody mezi světlem a stínem se zobrazují s barevnými lemy.
Chromatická aberace způsobuje problémy zvláště u objektivů s velkým počtem čoček. Pro její vyvážení se používají speciální látky jako difrakční částice nebo fluorid vápenatý.


Co je to Chromatická aberace? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Chromatická aberace. Co znamená pojem Chromatická aberace z kategorie Technika?

Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Text s definicí výrazu Chromatická aberace doporučujeme sdílet s vašimi přáteli na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pojem Chromatická aberace se nachází v sekci technika

Klíčová slova: definice pojmu, technika, lexikon, Chromatická aberace, termín, přesný význam, wiki, pojem, odborný výraz, definice, terminologie, význam slova, heslo, přesný výraz, slovo, synonymum, terminus technicus, názvosloví


Pojem Chromatická aberace je v kategorii technika, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Chromatická aberace píše následující

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Chromatická aberace (též chromatická vada nebo barevná vada) je barevná vada čočky, i složitější optické soustavy čoček (např. objektivu), způsobená závislostí ohniskové vzdálenosti čoček na vlnové délce světla. Fyzikální podstatou tohoto jevu je závislost indexu lomu u všech průhledných látek na vlnové délce. Čočky pak lámou světlo každé barvy jinak (záření dlouhovlnné, tedy červené, nejméně, krátkovlnné, tedy fialové, nejvíce), což se na snímku projeví jako barevné lemování ostrých přechodů mezi světlem a stínem.

Linky na další online zdroje

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Chromatická aberace ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Chromatická aberace na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Chromatická aberace na Youtube

Najít heslo Chromatická aberace ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Chromatická aberace ve vyhledávači Yahoo

Hledat pojem Chromatická aberace na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Chromatická aberace například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikizdrojích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Chromatická aberace? resp. co se skrývá pod slovem Chromatická aberace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Chromatická aberace, odpověď na dotaz co je to Chromatická aberace?. Víte např. kdo to je Proděkan? Znáte a víte kdo je Roger Daltrey? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci technika. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na slovníková hesla, definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.