Co je to?
Definice odborného termínu, slova Chromatická aberace. Co znamená pojem Chromatická aberace z kategorie Technika?

Co je to Chromatická aberace? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Chromatická aberace

Chromatická aberace je jeden z druhů vady čočky. Jde o barevnou vadu, jejíž příčinou je závislost ohniskové vzdálenosti čočky na vlnové délce světla. Lom světla se pak u různých barev láme různě, takže přechody mezi světlem a stínem se zobrazují s barevnými lemy.
Chromatická aberace způsobuje problémy zvláště u objektivů s velkým počtem čoček. Pro její vyvážení se používají speciální látky jako difrakční částice nebo fluorid vápenatý.


Co je to Chromatická aberace? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Chromatická aberace. Co znamená pojem Chromatická aberace z kategorie Technika?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Chromatická aberace? Pak se o tuto stránku podělte s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Chromatická aberace je v kategorii Technika

Klíčová slova: wiki, význam, přesný význam, vysvětlení, co to je, lexikon, význam slova, definice pojmu, definice, Technika, terminus technicus, Technika, pojem, informace, slovník, synonymum, význam pojmu, co je to Chromatická aberace?


Pojem Chromatická aberace je v kategorii Technika, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Chromatická aberace?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Chromatická aberace (též chromatická vada nebo barevná vada) je barevná vada čočky, i složitější optické soustavy čoček (např. objektivu), způsobená závislostí ohniskové vzdálenosti čoček na vlnové délce světla. Fyzikální podstatou tohoto jevu je závislost indexu lomu u všech průhledných látek na vlnové délce. Čočky pak lámou světlo každé barvy jinak (záření dlouhovlnné, tedy červené, nejméně, krátkovlnné, tedy fialové, nejvíce), což se na snímku projeví jako barevné lemování ostrých přechodů mezi světlem a stínem.

Pro více informací o heslu Chromatická aberace zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit najít pojem Chromatická aberace ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Chromatická aberace ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Chromatická aberace ve Wikizdrojích

Zkusit najít výraz Chromatická aberace na Google.cz

Najít pojem Chromatická aberace ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat slovo Chromatická aberace ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Chromatická aberace například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikislovníku nebo v Google překladači.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Chromatická aberace? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Chromatická aberace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Chromatická aberace, odpověď na dotaz co je to Chromatická aberace?. Víte např. kdo to je Státní zaměstnanec? Znáte a víte kdo je Archanděl Gabriel? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Technika). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.