Co je to?
Výraz, termín, definice slova Aceton. Co znamená odborný pojem Aceton z kategorie Chemie?

Co je to Aceton? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Aceton

Aceton čili propanon nebo dimethylketon je látka bez barvy a s typickým zápachem. Jedná se o hořlavinu, jeho páry v kombinaci s kyslíkem vytváří silně výbušnou směs. Oxidací se aceton mění na peroxidy s nízkou stabilitou. Ty se sice snadno připravují, ale vynikají vysokou výbušností. Aceton lze bez omezení mísit s vodou. Při běžném použití by aceton neměl být pro člověka smrtelný, je však značně dráždivý. Pokud by došlo k jeho požití, ovlivní centrální nervovou soustavu. Jeho využití je poměrně široké, především v chemickém průmyslu.
Většinou slouží jako rozpouštědlo pro organické látky. Používá se také pro výrobu plexiskla, protože jeho zásadní složku tvoří methyl methakrylát. Je užitečný také pro výrobu podrážek, podpatků a dalších částí bot. Aceton se vyskytuje i v lidském organizmu. Při zpracování mastných kyselin v játrech vzniká právě aceton, který se pak stane druhotným zdrojem energie a nahradí buňkám při hladovění glukózu. Vydýchává se přes plíce. Je poměrně výrazný zvláště v dechu nesprávně léčených diabetiků.


Co je to Aceton? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Aceton. Co znamená odborný pojem Aceton z kategorie Chemie?

Žádným způsobem neručíme za informace nebo obsah uvedený na těchto internetových stránkách. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet se známými na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Výraz Aceton je v sekci chemie

Klíčová slova: co je to Aceton?, odborný výraz, význam slova, termín, chemie, přesný význam, informace, definice, vysvětlení, terminus technicus, wiki, definice pojmu, přesný výraz, lexikon, formulace, význam, synonymum, co znamená


Pojem Aceton je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Aceton? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Aceton je triviální pojmenování pro propan-2-on nebo též dimethylketon. Charakteristickou skupinou je karbonyl. Aceton je bezbarvá kapalina specifického zápachu, hořlavá, s vodou neomezeně mísitelná. Směs par s kyslíkem je výbušná. Používá se jako rozpouštědlo organických látek.

Další zdroje informací

Zkusit najít slovo Aceton na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Aceton ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Aceton ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít Aceton ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Aceton na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Aceton ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Aceton například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Nyní již víte co znamená slovo Aceton? resp. jaká je definice termínu Aceton? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Aceton, odpověď na dotaz co je to Aceton?. Víte např. kdo to je Jan Čulík? Znáte a víte kdo je Oleksandr Usyk? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto hledat termín Aceton hledat i v jiných kategoriích (než chemie). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?