Co je to?
Výraz, termín, definice slova Aceton. Co znamená odborný pojem Aceton z kategorie Chemie?

Co je to Aceton? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Aceton?

Aceton čili propanon nebo dimethylketon je látka bez barvy a s typickým zápachem. Jedná se o hořlavinu, jeho páry v kombinaci s kyslíkem vytváří silně výbušnou směs. Oxidací se aceton mění na peroxidy s nízkou stabilitou. Ty se sice snadno připravují, ale vynikají vysokou výbušností. Aceton lze bez omezení mísit s vodou. Při běžném použití by aceton neměl být pro člověka smrtelný, je však značně dráždivý. Pokud by došlo k jeho požití, ovlivní centrální nervovou soustavu. Jeho využití je poměrně široké, především v chemickém průmyslu.
Většinou slouží jako rozpouštědlo pro organické látky. Používá se také pro výrobu plexiskla, protože jeho zásadní složku tvoří methyl methakrylát. Je užitečný také pro výrobu podrážek, podpatků a dalších částí bot. Aceton se vyskytuje i v lidském organizmu. Při zpracování mastných kyselin v játrech vzniká právě aceton, který se pak stane druhotným zdrojem energie a nahradí buňkám při hladovění glukózu. Vydýchává se přes plíce. Je poměrně výrazný zvláště v dechu nesprávně léčených diabetiků.


Co je to Aceton? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Aceton. Co znamená odborný pojem Aceton z kategorie Chemie?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s přáteli a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Aceton se nachází v kategorii chemie

Klíčová slova: lexikon, formulace, definice, přesný význam, informace, definice pojmu, slovo, Aceton, názvosloví, odborný výraz, terminus technicus, heslo, chemie, význam, co znamená, slovník, terminologie, wiki


Pojem Aceton je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Aceton?

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Aceton je triviální pojmenování pro propan-2-on nebo též dimethylketon. Charakteristickou skupinou je karbonyl. Aceton je bezbarvá kapalina specifického zápachu, hořlavá, s vodou neomezeně mísitelná. Směs par s kyslíkem je výbušná. Používá se jako rozpouštědlo organických látek.

Další informační zdroje o slovu Aceton

Zkusit najít termín Aceton ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Aceton ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Aceton ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Aceton ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Aceton ve vyhledávači Qwant

Najít termín Aceton ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Aceton například ve videích na Youtube, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z často hledaných výrazů na tomto webu

Právě jste zjistili co znamená Aceton? resp. co je to Aceton? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Aceton, odpověď na dotaz co je to Aceton?. Víte např. kdo to je Hydrolog? Znáte a víte kdo je Paul McCartney? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je chemie. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?