Co je to?
Výraz, termín, definice slova Aceton. Co znamená odborný pojem Aceton z kategorie Chemie?

Co je to Aceton? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Aceton?

Aceton čili propanon nebo dimethylketon je látka bez barvy a s typickým zápachem. Jedná se o hořlavinu, jeho páry v kombinaci s kyslíkem vytváří silně výbušnou směs. Oxidací se aceton mění na peroxidy s nízkou stabilitou. Ty se sice snadno připravují, ale vynikají vysokou výbušností. Aceton lze bez omezení mísit s vodou. Při běžném použití by aceton neměl být pro člověka smrtelný, je však značně dráždivý. Pokud by došlo k jeho požití, ovlivní centrální nervovou soustavu. Jeho využití je poměrně široké, především v chemickém průmyslu.
Většinou slouží jako rozpouštědlo pro organické látky. Používá se také pro výrobu plexiskla, protože jeho zásadní složku tvoří methyl methakrylát. Je užitečný také pro výrobu podrážek, podpatků a dalších částí bot. Aceton se vyskytuje i v lidském organizmu. Při zpracování mastných kyselin v játrech vzniká právě aceton, který se pak stane druhotným zdrojem energie a nahradí buňkám při hladovění glukózu. Vydýchává se přes plíce. Je poměrně výrazný zvláště v dechu nesprávně léčených diabetiků.


Co je to Aceton? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Aceton. Co znamená odborný pojem Aceton z kategorie Chemie?

Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Text vytvořen pro server Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Aceton s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Aceton se nachází v sekci chemie

Klíčová slova: definice pojmu, názvosloví, synonymum, definice, chemie, odborné názvosloví, chemie, význam, lexikon, informace, co znamená, popis, slovník, pojem, formulace, slovo, vysvětlení, wiki


Pojem Aceton je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Aceton? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Aceton je triviální pojmenování pro propan-2-on nebo též dimethylketon. Charakteristickou skupinou je karbonyl. Aceton je bezbarvá kapalina specifického zápachu, hořlavá, s vodou neomezeně mísitelná. Směs par s kyslíkem je výbušná. Používá se jako rozpouštědlo organických látek.

Odkazy na jiné weby

Zkusit najít termín Aceton ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Aceton ve Wikizdrojích

Hledat výraz Aceton ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Aceton ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Aceton ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Aceton ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Aceton například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Aceton? resp. co znamená Aceton? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Aceton, odpověď na dotaz co je to Aceton?. Víte např. kdo to je Nefrolog? Znáte a víte kdo je Pedel? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy podle různých oborů. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci chemie K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na významy slov, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?