Co je to?
Odborný výraz, definice slova Aceton. Co znamená slovo Aceton z kategorie Chemie?

Co je Aceton?

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Aceton?

Aceton čili propanon nebo dimethylketon je látka bez barvy a s typickým zápachem. Jedná se o hořlavinu, jeho páry v kombinaci s kyslíkem vytváří silně výbušnou směs. Oxidací se aceton mění na peroxidy s nízkou stabilitou. Ty se sice snadno připravují, ale vynikají vysokou výbušností. Aceton lze bez omezení mísit s vodou. Při běžném použití by aceton neměl být pro člověka smrtelný, je však značně dráždivý. Pokud by došlo k jeho požití, ovlivní centrální nervovou soustavu. Jeho využití je poměrně široké, především v chemickém průmyslu.
Většinou slouží jako rozpouštědlo pro organické látky. Používá se také pro výrobu plexiskla, protože jeho zásadní složku tvoří methyl methakrylát. Je užitečný také pro výrobu podrážek, podpatků a dalších částí bot. Aceton se vyskytuje i v lidském organizmu. Při zpracování mastných kyselin v játrech vzniká právě aceton, který se pak stane druhotným zdrojem energie a nahradí buňkám při hladovění glukózu. Vydýchává se přes plíce. Je poměrně výrazný zvláště v dechu nesprávně léčených diabetiků.


Co je to Aceton? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Aceton. Co znamená slovo Aceton z kategorie Chemie?

Na informace uvedené na těchto stránkách neposkytujeme záruku. Texty mohou obsahovat nepřesnosti a chyby za které se předem omlouváme. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Aceton s jinými lidmi na sociálních sítích, jako jsou Facebook, Pinterest, síť X (dříve Twitter), Reddit apod.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Výraz Aceton patří do kategorie chemie

Klíčová slova: co je to Aceton?, wiki, termín, chemie, pojem, odborné názvosloví, význam pojmu, lexikon, názvosloví, informace, slovník, popis, co znamená, odborný výraz, Aceton, synonymum, terminus technicus, heslo


Pojem Aceton je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Aceton? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Aceton je triviální pojmenování pro propan-2-on nebo též dimethylketon. Charakteristickou skupinou je karbonyl. Aceton je bezbarvá kapalina specifického zápachu, hořlavá, s vodou neomezeně mísitelná. Směs par s kyslíkem je výbušná. Používá se jako rozpouštědlo organických látek.

Zkuste zjistit více informací o slovu Aceton v následujících zdrojích

Najít heslo Aceton ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat pojem Aceton na Google obrázcích

Zkusit najít Aceton ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Aceton ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Aceton ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Aceton na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Aceton například ve vyhledávači Seznam.cz, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, v metavyhledávači Info.com nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Aceton? resp. co znamená slovo Aceton? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Aceton, odpověď na dotaz co je to Aceton?. Víte např. kdo to je Martin Ditmar? Znáte a víte kdo je Michal Janotka? Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Pokuste se najít termín Aceton i v jiné kategorii než v chemie. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie chemie, chemik, aceton, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího zajímavosti, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?