Co je to?
Definice odborného termínu, slova Aceton. Co znamená pojem Aceton z kategorie Chemie?

Co je to Aceton? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Aceton?

Aceton čili propanon nebo dimethylketon je látka bez barvy a s typickým zápachem. Jedná se o hořlavinu, jeho páry v kombinaci s kyslíkem vytváří silně výbušnou směs. Oxidací se aceton mění na peroxidy s nízkou stabilitou. Ty se sice snadno připravují, ale vynikají vysokou výbušností. Aceton lze bez omezení mísit s vodou. Při běžném použití by aceton neměl být pro člověka smrtelný, je však značně dráždivý. Pokud by došlo k jeho požití, ovlivní centrální nervovou soustavu. Jeho využití je poměrně široké, především v chemickém průmyslu.
Většinou slouží jako rozpouštědlo pro organické látky. Používá se také pro výrobu plexiskla, protože jeho zásadní složku tvoří methyl methakrylát. Je užitečný také pro výrobu podrážek, podpatků a dalších částí bot. Aceton se vyskytuje i v lidském organizmu. Při zpracování mastných kyselin v játrech vzniká právě aceton, který se pak stane druhotným zdrojem energie a nahradí buňkám při hladovění glukózu. Vydýchává se přes plíce. Je poměrně výrazný zvláště v dechu nesprávně léčených diabetiků.


Definice odborného termínu, slova Aceton. Co znamená pojem Aceton z kategorie Chemie?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Definici slova Aceton můžete sdílet se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Aceton je v kategorii Chemie

Klíčová slova: formulace, terminologie, termín, přesný výraz, pojem, význam slova, význam pojmu, heslo, přesný význam, význam, definice pojmu, odborný výraz, synonymum, vysvětlení, co znamená, co to je, Chemie, slovník


Pojem Aceton je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít heslo Aceton ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat heslo Aceton ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Aceton ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Aceton ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Aceton ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Aceton ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Aceton například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Aceton? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Aceton? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Aceton, odpověď na dotaz co je to Aceton?. Víte např. kdo to je Marie Curie Skłodowská? Znáte a víte kdo je Atopik? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Chemie). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?