Co je to?
Odborný výraz, definice slova Dioptr. Co znamená pojem Dioptr z kategorie Technika?

Co je Dioptr? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Dioptr

Dioptr (slovo pocházející z řečtiny) čili průzor je zaměřovací pomůcka, mířidlo zbraně. Průřezem na hledí se při něm sleduje muška a cíl. Dvě průhledítka určují záměrnou rovinu. Dioptr ulehčuje a zjednodušuje míření. Střelec nemusí vidět zářez – hledí, a stačí mu dva body – mušku a terč.
Pojmenování se nepoužívá jen u zbraní, ale i u dalších přístrojů vyžadujících vysokou přesnost, u měřičských stolů se pak jedná o záměrná pravítka.


Co je to Dioptr? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Dioptr. Co znamená pojem Dioptr z kategorie Technika?

Chyby vyhrazeny. Text vytvořen pro server Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Dioptr s přáteli a kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Heslo Dioptr se nachází v sekci technika

Klíčová slova: terminologie, názvosloví, synonymum, význam slova, význam pojmu, heslo, lexikon, informace, formulace, vysvětlení, slovo, co znamená, definice, odborné názvosloví, terminus technicus, definice pojmu, co to je, přesný význam


Pojem Dioptr je v kategorii technika, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Dioptr?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Mechanická mířidla je zařízení určené pro zamíření střelné zbraně na zvolený cíl. Mechanické zaměřovače se dále dělí na otevřené a dioptrové.
Principem dioptru je nahrazení hledí kruhovou clonou s malým průměrem. Stále jde o mechanické řešení bez čoček a optiky. Využívá se tak schopnost identifikovat střed kruhu i v případě, že je kruh okem pozorován jako neostrý. Navíc se díky dioptru snižuje akomodační interval ze 4 na cca. 1,5 dioptrie. S dioptrem může stejný střelec střílet lépe na větší vzdálenost než s otevřenými mířidly. Nevýhodou dioptru je zmenšení zorného pole střelce a horší míření za nepříznivých světelných podmínek.

Pro více informací o heslu Dioptr zkuste navštívit tyto odkazy

Najít heslo Dioptr ve Wikislovníku

Hledat termín Dioptr ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dioptr ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít Dioptr ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Dioptr na Youtube

Vyhledat slovo Dioptr ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Dioptr například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Dioptr? resp. co přesně znamená slovo Dioptr? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dioptr, odpověď na dotaz co je to Dioptr?. Víte např. kdo to je Natalia Oreiro? Znáte a víte kdo je Šárka Fialová? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Dioptr v jiné sekci než technika. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.