Co je to?
Definice výrazu, termínu Dioptr. Co znamená odborný pojem Dioptr z kategorie Technika?

Co je to Dioptr? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Dioptr?

Dioptr (slovo pocházející z řečtiny) čili průzor je zaměřovací pomůcka, mířidlo zbraně. Průřezem na hledí se při něm sleduje muška a cíl. Dvě průhledítka určují záměrnou rovinu. Dioptr ulehčuje a zjednodušuje míření. Střelec nemusí vidět zářez – hledí, a stačí mu dva body – mušku a terč.
Pojmenování se nepoužívá jen u zbraní, ale i u dalších přístrojů vyžadujících vysokou přesnost, u měřičských stolů se pak jedná o záměrná pravítka.


Co je to Dioptr? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Dioptr. Co znamená odborný pojem Dioptr z kategorie Technika?

Uvedené informace jsou bez záruky. Sepsáno redaktory Superia.cz

Definici slova Dioptr můžete sdílet s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Dioptr je v kategorii Technika

Klíčová slova: synonymum, význam pojmu, názvosloví, popis, wiki, odborný výraz, co znamená, Technika, terminus technicus, lexikon, pojem, Dioptr, odborné názvosloví, význam, význam slova, co to je, Technika, terminologie


Pojem Dioptr je v kategorii Technika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Dioptr? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Mechanická mířidla je zařízení určené pro zamíření střelné zbraně na zvolený cíl. Mechanické zaměřovače se dále dělí na otevřené a dioptrové.
Principem dioptru je nahrazení hledí kruhovou clonou s malým průměrem. Stále jde o mechanické řešení bez čoček a optiky. Využívá se tak schopnost identifikovat střed kruhu i v případě, že je kruh okem pozorován jako neostrý. Navíc se díky dioptru snižuje akomodační interval ze 4 na cca. 1,5 dioptrie. S dioptrem může stejný střelec střílet lépe na větší vzdálenost než s otevřenými mířidly. Nevýhodou dioptru je zmenšení zorného pole střelce a horší míření za nepříznivých světelných podmínek.

Další informační zdroje o slovu Dioptr

Vyhledat termín Dioptr na Google.cz

Hledat výraz Dioptr ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dioptr ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít slovo Dioptr ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Dioptr ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Dioptr ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Dioptr například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Dioptr? resp. jaký je přesný význam slova Dioptr? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dioptr, odpověď na dotaz co je to Dioptr?. Víte např. kdo to je Heretik? Znáte a víte kdo je Robert Tempel? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Technika). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, slovníková hesla, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.