Co je to?
Definice výrazu, termínu Dioptr. Co znamená odborný pojem Dioptr z kategorie Technika?

Co je to Dioptr? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Dioptr?

Dioptr (slovo pocházející z řečtiny) čili průzor je zaměřovací pomůcka, mířidlo zbraně. Průřezem na hledí se při něm sleduje muška a cíl. Dvě průhledítka určují záměrnou rovinu. Dioptr ulehčuje a zjednodušuje míření. Střelec nemusí vidět zářez – hledí, a stačí mu dva body – mušku a terč.
Pojmenování se nepoužívá jen u zbraní, ale i u dalších přístrojů vyžadujících vysokou přesnost, u měřičských stolů se pak jedná o záměrná pravítka.


Co je to Dioptr? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Dioptr. Co znamená odborný pojem Dioptr z kategorie Technika?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Text napsán pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s přáteli a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Dioptr patří do sekce Technika

Klíčová slova: wiki, Technika, lexikon, co to je, význam, význam pojmu, slovo, názvosloví, synonymum, přesný význam, slovník, informace, heslo, termín, definice, definice pojmu, co je to Dioptr?, popis


Pojem Dioptr je v kategorii Technika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Dioptr? Definice slova, termínu z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Mechanická mířidla je zařízení určené pro zamíření střelné zbraně na zvolený cíl. Mechanické zaměřovače se dále dělí na otevřené a dioptrové.
Principem dioptru je nahrazení hledí kruhovou clonou s malým průměrem. Stále jde o mechanické řešení bez čoček a optiky. Využívá se tak schopnost identifikovat střed kruhu i v případě, že je kruh okem pozorován jako neostrý. Navíc se díky dioptru snižuje akomodační interval ze 4 na cca. 1,5 dioptrie. S dioptrem může stejný střelec střílet lépe na větší vzdálenost než s otevřenými mířidly. Nevýhodou dioptru je zmenšení zorného pole střelce a horší míření za nepříznivých světelných podmínek.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít heslo Dioptr na Google.cz

Vyhledat slovo Dioptr ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dioptr ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Dioptr ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít pojem Dioptr ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dioptr ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Dioptr například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co to je Dioptr? resp. jaká je definice termínu Dioptr? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dioptr, odpověď na dotaz co je to Dioptr?. Víte např. kdo to je Steve Jobs? Znáte a víte kdo je Robert Tempel? Jednotlivá slova můžou mít několik významů v různých oborech lidské činnosti. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Technika. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího definice odborných pojmů, významy slov, zajímavosti, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.