Co je to?
Výraz, termín, definice slova Dioptr. Co znamená odborný pojem Dioptr z kategorie Technika?

Co je to Dioptr? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Dioptr?

Dioptr (slovo pocházející z řečtiny) čili průzor je zaměřovací pomůcka, mířidlo zbraně. Průřezem na hledí se při něm sleduje muška a cíl. Dvě průhledítka určují záměrnou rovinu. Dioptr ulehčuje a zjednodušuje míření. Střelec nemusí vidět zářez – hledí, a stačí mu dva body – mušku a terč.
Pojmenování se nepoužívá jen u zbraní, ale i u dalších přístrojů vyžadujících vysokou přesnost, u měřičských stolů se pak jedná o záměrná pravítka.


Co je to Dioptr? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Dioptr. Co znamená odborný pojem Dioptr z kategorie Technika?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Dioptr sdílet s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Heslo Dioptr patří do sekce technika

Klíčová slova: definice, přesný výraz, slovník, odborný výraz, definice pojmu, vysvětlení, popis, odborné názvosloví, pojem, lexikon, synonymum, co znamená, názvosloví, co to je, Dioptr, význam pojmu, formulace, technika


Pojem Dioptr je v kategorii technika, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Dioptr?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Mechanická mířidla je zařízení určené pro zamíření střelné zbraně na zvolený cíl. Mechanické zaměřovače se dále dělí na otevřené a dioptrové.
Principem dioptru je nahrazení hledí kruhovou clonou s malým průměrem. Stále jde o mechanické řešení bez čoček a optiky. Využívá se tak schopnost identifikovat střed kruhu i v případě, že je kruh okem pozorován jako neostrý. Navíc se díky dioptru snižuje akomodační interval ze 4 na cca. 1,5 dioptrie. S dioptrem může stejný střelec střílet lépe na větší vzdálenost než s otevřenými mířidly. Nevýhodou dioptru je zmenšení zorného pole střelce a horší míření za nepříznivých světelných podmínek.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit najít termín Dioptr na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dioptr ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Dioptr ve Wikizdrojích

Hledat výraz Dioptr ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat termín Dioptr ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Dioptr ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Dioptr například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Dioptr? resp. jaký je význam slova Dioptr? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dioptr, odpověď na dotaz co je to Dioptr?. Víte např. kdo to je Ekonom? Znáte a víte kdo je Jakub Janda? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než technika). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.