Co je to?
Definice výrazu, termínu Dioptr. Co znamená odborný pojem Dioptr z kategorie Technika?

Co je to Dioptr? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Dioptr

Dioptr (slovo pocházející z řečtiny) čili průzor je zaměřovací pomůcka, mířidlo zbraně. Průřezem na hledí se při něm sleduje muška a cíl. Dvě průhledítka určují záměrnou rovinu. Dioptr ulehčuje a zjednodušuje míření. Střelec nemusí vidět zářez – hledí, a stačí mu dva body – mušku a terč.
Pojmenování se nepoužívá jen u zbraní, ale i u dalších přístrojů vyžadujících vysokou přesnost, u měřičských stolů se pak jedná o záměrná pravítka.


Co je to Dioptr? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Dioptr. Co znamená odborný pojem Dioptr z kategorie Technika?

Texty mohou obsahovat chyby. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text (Dioptr) můžete sdílet s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Dioptr patří do kategorie Technika

Klíčová slova: co to je, popis, Technika, synonymum, wiki, slovník, formulace, Technika, heslo, definice, názvosloví, co znamená, termín, Dioptr, pojem, definice pojmu, význam pojmu, přesný význam


Pojem Dioptr je v kategorii Technika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Dioptr? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Mechanická mířidla je zařízení určené pro zamíření střelné zbraně na zvolený cíl. Mechanické zaměřovače se dále dělí na otevřené a dioptrové.
Principem dioptru je nahrazení hledí kruhovou clonou s malým průměrem. Stále jde o mechanické řešení bez čoček a optiky. Využívá se tak schopnost identifikovat střed kruhu i v případě, že je kruh okem pozorován jako neostrý. Navíc se díky dioptru snižuje akomodační interval ze 4 na cca. 1,5 dioptrie. S dioptrem může stejný střelec střílet lépe na větší vzdálenost než s otevřenými mířidly. Nevýhodou dioptru je zmenšení zorného pole střelce a horší míření za nepříznivých světelných podmínek.

Linky na jiné informační zdroje

Zkusit najít heslo Dioptr ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Dioptr na Youtube

Zkusit najít pojem Dioptr ve Wikizdrojích

Zkusit najít slovo Dioptr ve fulltextu Seznam.cz

Hledat termín Dioptr ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dioptr ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Dioptr například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Dioptr? resp. jaká je definice slova Dioptr? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dioptr, odpověď na dotaz co je to Dioptr?. Víte např. kdo to je Mediátor? Znáte a víte kdo je Robert Tempel? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů podle různých oborů. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Dioptr v jiné sekci než Technika. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.