Co je to?
Definice odborného termínu, slova Azbest. Co znamená pojem Azbest z kategorie Materiály?

Co je Azbest?

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Azbest

Azbest je minerál s chemickým vzorcem Na2Fe2+3Fe3+2Si8O22(OH)2. Má barvy od nazelenalé, namodralé a nažloutlé až k bílé. Krystaly jsou jehlicovité a skládají se z vláken. Jsou hedvábně až perleťově lesklé, dokonale se štěpí.
Azbest není rozpustný v kyselinách a dokáže odolávat vysokým teplotám. Proto byl využíván jako protihořlavý materiál, byly mu však prokázány rakovinotvorné vlastnosti, a proto je jeho používání v mnoha zemích zakázáno.


Co je to Azbest? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Azbest. Co znamená pojem Azbest z kategorie Materiály?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vaším okruhem známých osob na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Pojem Azbest patří do sekce materiály

Klíčová slova: synonymum, heslo, terminologie, lexikon, přesný výraz, termín, vysvětlení, odborné názvosloví, co to je, pojem, přesný význam, slovník, definice pojmu, Azbest, názvosloví, formulace, význam, slovo


Pojem Azbest je v kategorii materiály, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Azbest? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Azbest (dříve psáno asbest, česky osinek, z řec. ασβεστος, volně „nezničitelný“) – souborné označení různých vláknitých silikátů, jejichž společným znakem je spřádatelnost vláken, žáruvzdornost a poměrná chemická stálost. Světlé až tmavozelené minerály ze skupiny silikátů (křemičitanů) se v přírodě vyskytují ve dvou hlavních skupinách: buď jako amfiboly, nebo jako serpentiny. Typickou vlastností pro azbest je vytváření dlouhé tenké vláknité struktury, vlákna mají tendenci odštěpovat se po délce.
Asi 95 % produkce připadá na serpentinový azbest (neboli chryzotil), zbytek na amfibolové azbesty (zvl. tzv. amosit, tj. Fe-Mg amfibol, a krokydolit, tj. odrůda riebeckitu). Chryzotil obvykle tvoří žilky v serpentinových tělesech, řídce i v serpentinizovaných karbonátech. Většina světové těžby pochází z Ruska, Kanady a JAR.

Další zdroje informací o slovu Azbest

Zkusit najít výraz Azbest ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat termín Azbest ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít slovo Azbest ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Azbest ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Azbest na Youtube

Hledat slovo Azbest ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Azbest například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, ve fulltextu Yahoo.com nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit co je to Azbest? resp. co se přesně ukrývá za slovem Azbest? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Azbest, odpověď na dotaz co je to Azbest?. Víte např. kdo to je Loktař? Znáte a víte kdo je Barbora Tobolová? Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. podle různých oborů. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než materiály). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na významy slov, popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.