Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Oxidační stres. Co znamená pojem Oxidační stres z kategorie Lékařství?

Co to je Oxidační stres? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Oxidační stres

Oxidační stres je pojmenování situace, která nastane, jestliže dojde k nerovnováze mezi tvorbou volných radikálů a schopností organizmu odbourat a zneškodnit meziprodukty. Tento stres se objevuje u více nemocí, jako je Parkinsonova nemoc, Alzheimerova choroba, infarkt myokardu, ateroskleróza a další.
Riziko stresu snižují antioxidanty. Pokud je oxidační stres krátkodobý, vyvolává proces, který je pozitivní jako prevence stárnutí.


Co je to Oxidační stres? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Oxidační stres. Co znamená pojem Oxidační stres z kategorie Lékařství?

Texty mohou obsahovat chyby. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Definici slova Oxidační stres můžete sdílet s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Oxidační stres je v kategorii Lékařství

Klíčová slova: pojem, terminologie, informace, heslo, odborné názvosloví, lexikon, přesný význam, co je to Oxidační stres?, co znamená, názvosloví, vysvětlení, synonymum, wiki, odborný výraz, popis, termín, terminus technicus, co to je


Pojem Oxidační stres je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Oxidační stres? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Oxidační stres je nerovnováha mezi tvorbou reaktivního kyslíku (jinak též volných radikálů), který vzniká jako vedlejší produkt okysličování a látkové výměny, a schopností organismu rychle odbourávat a detoxikovat reaktivní meziprodukty.
U lidí se podílí na mnoha nemocech, jako je například ateroskleróza, Parkinsonova nemoc, srdeční selhání, infarkt myokardu, Alzheimerova choroba, vitiligo, fragilní X chromozom a chronický únavový syndrom, nicméně krátkodobý oxidační stres může být důležitý v prevenci stárnutí díky vyvolání procesu známého jako mitohormesis.
Existují látky, známé jako antioxidanty, které dokáží zachytit volné kyslíkové radikály a tak snižovat riziko oxidačního stresu. Takové látky obsahuje například čerstvé ovoce a zelenina, konkrétně se jedná o bioflavonoidy a polyfenoly (resveratrol, daidzein, genistein, karotenoidy, vitamín C a E či katechiny.

Pro více informací o heslu Oxidační stres zkuste navštívit tyto odkazy

Najít výraz Oxidační stres ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Oxidační stres ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Oxidační stres ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Oxidační stres ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít výraz Oxidační stres ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat výraz Oxidační stres ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Oxidační stres například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaká je definice termínu Oxidační stres? resp. co znamená slovo Oxidační stres? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Oxidační stres, odpověď na dotaz co je to Oxidační stres?. Víte např. kdo to je Hana Maciuchová? Znáte a víte kdo je Ožrala? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Lékařství). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?