Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Oxidační stres. Co znamená pojem Oxidační stres z kategorie Lékařství?

Co to je Oxidační stres? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Oxidační stres

Oxidační stres je pojmenování situace, která nastane, jestliže dojde k nerovnováze mezi tvorbou volných radikálů a schopností organizmu odbourat a zneškodnit meziprodukty. Tento stres se objevuje u více nemocí, jako je Parkinsonova nemoc, Alzheimerova choroba, infarkt myokardu, ateroskleróza a další.
Riziko stresu snižují antioxidanty. Pokud je oxidační stres krátkodobý, vyvolává proces, který je pozitivní jako prevence stárnutí.


Co je to Oxidační stres? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Oxidační stres. Co znamená pojem Oxidační stres z kategorie Lékařství?

Chyby vyhrazeny. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Oxidační stres s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Oxidační stres je v kategorii Lékařství

Klíčová slova: definice, pojem, názvosloví, přesný význam, popis, slovo, význam, informace, definice pojmu, termín, Lékařství, synonymum, terminus technicus, lexikon, význam slova, co znamená, Oxidační stres, formulace


Pojem Oxidační stres je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Oxidační stres?

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Oxidační stres je nerovnováha mezi tvorbou reaktivního kyslíku (jinak též volných radikálů), který vzniká jako vedlejší produkt okysličování a látkové výměny, a schopností organismu rychle odbourávat a detoxikovat reaktivní meziprodukty.
U lidí se podílí na mnoha nemocech, jako je například ateroskleróza, Parkinsonova nemoc, srdeční selhání, infarkt myokardu, Alzheimerova choroba, vitiligo, fragilní X chromozom a chronický únavový syndrom, nicméně krátkodobý oxidační stres může být důležitý v prevenci stárnutí díky vyvolání procesu známého jako mitohormesis.
Existují látky, známé jako antioxidanty, které dokáží zachytit volné kyslíkové radikály a tak snižovat riziko oxidačního stresu. Takové látky obsahuje například čerstvé ovoce a zelenina, konkrétně se jedná o bioflavonoidy a polyfenoly (resveratrol, daidzein, genistein, karotenoidy, vitamín C a E či katechiny.

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat videa s názvem Oxidační stres na Youtube

Zkusit najít výraz Oxidační stres ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Oxidační stres ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Oxidační stres ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Oxidační stres ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Oxidační stres ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Oxidační stres například ve Wikizdrojích, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co to je Oxidační stres? resp. co přesně znamená slovo Oxidační stres? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Oxidační stres, odpověď na dotaz co je to Oxidační stres?. Víte např. kdo to je Eduard Kučera? Znáte a víte kdo je Ožrala? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Lékařství. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?