Co je to?
Výraz, termín, definice slova Oxidační stres. Co znamená odborný pojem Oxidační stres z kategorie Lékařství?

Co je to Oxidační stres? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Oxidační stres

Oxidační stres je pojmenování situace, která nastane, jestliže dojde k nerovnováze mezi tvorbou volných radikálů a schopností organizmu odbourat a zneškodnit meziprodukty. Tento stres se objevuje u více nemocí, jako je Parkinsonova nemoc, Alzheimerova choroba, infarkt myokardu, ateroskleróza a další.
Riziko stresu snižují antioxidanty. Pokud je oxidační stres krátkodobý, vyvolává proces, který je pozitivní jako prevence stárnutí.


Co je to Oxidační stres? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Oxidační stres. Co znamená odborný pojem Oxidační stres z kategorie Lékařství?

Texty mohou obsahovat chyby. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Oxidační stres doporučujeme sdílet s vašimi přáteli prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Heslo Oxidační stres se nachází v sekci lékařství

Klíčová slova: slovo, synonymum, informace, heslo, lékařství, wiki, termín, vysvětlení, přesný výraz, Oxidační stres, lékařství, pojem, definice, přesný význam, terminologie, význam slova, význam pojmu, popis


Pojem Oxidační stres je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Oxidační stres?

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Oxidační stres je nerovnováha mezi tvorbou reaktivního kyslíku (jinak též volných radikálů), který vzniká jako vedlejší produkt okysličování a látkové výměny, a schopností organismu rychle odbourávat a detoxikovat reaktivní meziprodukty.
U lidí se podílí na mnoha nemocech, jako je například ateroskleróza, Parkinsonova nemoc, srdeční selhání, infarkt myokardu, Alzheimerova choroba, vitiligo, fragilní X chromozom a chronický únavový syndrom, nicméně krátkodobý oxidační stres může být důležitý v prevenci stárnutí díky vyvolání procesu známého jako mitohormesis.
Existují látky, známé jako antioxidanty, které dokáží zachytit volné kyslíkové radikály a tak snižovat riziko oxidačního stresu. Takové látky obsahuje například čerstvé ovoce a zelenina, konkrétně se jedná o bioflavonoidy a polyfenoly (resveratrol, daidzein, genistein, karotenoidy, vitamín C a E či katechiny.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Hledat heslo Oxidační stres ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Oxidační stres ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Oxidační stres na Google.cz

Hledat videa s názvem Oxidační stres na Youtube

Zkusit najít termín Oxidační stres ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Oxidační stres ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Oxidační stres například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Oxidační stres? resp. co označuje slovo Oxidační stres? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Oxidační stres, odpověď na dotaz co je to Oxidační stres?. Víte např. kdo to je Sudička? Znáte a víte kdo je Marek Výborný? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Oxidační stres v jiné sekci než lékařství. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, významy slov, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?