Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Oxidační stres. Co znamená pojem Oxidační stres z kategorie Lékařství?

Co to je Oxidační stres? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Oxidační stres

Oxidační stres je pojmenování situace, která nastane, jestliže dojde k nerovnováze mezi tvorbou volných radikálů a schopností organizmu odbourat a zneškodnit meziprodukty. Tento stres se objevuje u více nemocí, jako je Parkinsonova nemoc, Alzheimerova choroba, infarkt myokardu, ateroskleróza a další.
Riziko stresu snižují antioxidanty. Pokud je oxidační stres krátkodobý, vyvolává proces, který je pozitivní jako prevence stárnutí.


Co je to Oxidační stres? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Oxidační stres. Co znamená pojem Oxidační stres z kategorie Lékařství?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Text vytvořen pro server Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text se známými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Oxidační stres patří do sekce Lékařství

Klíčová slova: termín, přesný výraz, terminus technicus, co to je, přesný význam, lexikon, slovo, odborné názvosloví, formulace, synonymum, terminologie, heslo, definice pojmu, co je to Oxidační stres?, Lékařství, význam pojmu, názvosloví, odborný výraz


Pojem Oxidační stres je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Oxidační stres?

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Oxidační stres je nerovnováha mezi tvorbou reaktivního kyslíku (jinak též volných radikálů), který vzniká jako vedlejší produkt okysličování a látkové výměny, a schopností organismu rychle odbourávat a detoxikovat reaktivní meziprodukty.
U lidí se podílí na mnoha nemocech, jako je například ateroskleróza, Parkinsonova nemoc, srdeční selhání, infarkt myokardu, Alzheimerova choroba, vitiligo, fragilní X chromozom a chronický únavový syndrom, nicméně krátkodobý oxidační stres může být důležitý v prevenci stárnutí díky vyvolání procesu známého jako mitohormesis.
Existují látky, známé jako antioxidanty, které dokáží zachytit volné kyslíkové radikály a tak snižovat riziko oxidačního stresu. Takové látky obsahuje například čerstvé ovoce a zelenina, konkrétně se jedná o bioflavonoidy a polyfenoly (resveratrol, daidzein, genistein, karotenoidy, vitamín C a E či katechiny.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat výraz Oxidační stres ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Oxidační stres ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Oxidační stres ve vyhledávači Yandex

Najít termín Oxidační stres ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Oxidační stres ve Wikimedia Commons

Najít výraz Oxidační stres ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Oxidační stres například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co to je Oxidační stres? resp. co přesně označuje termín Oxidační stres? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Oxidační stres, odpověď na dotaz co je to Oxidační stres?. Víte např. kdo to je Mao Ce-tung? Znáte a víte kdo je P.C. Roberts? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic podle toho o jaký obor se jedná. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Lékařství. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících zajímavosti, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?