Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Oxidační stres. Co znamená pojem Oxidační stres z kategorie Lékařství?

Co to je Oxidační stres? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Oxidační stres

Oxidační stres je pojmenování situace, která nastane, jestliže dojde k nerovnováze mezi tvorbou volných radikálů a schopností organizmu odbourat a zneškodnit meziprodukty. Tento stres se objevuje u více nemocí, jako je Parkinsonova nemoc, Alzheimerova choroba, infarkt myokardu, ateroskleróza a další.
Riziko stresu snižují antioxidanty. Pokud je oxidační stres krátkodobý, vyvolává proces, který je pozitivní jako prevence stárnutí.


Co je to Oxidační stres? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Oxidační stres. Co znamená pojem Oxidační stres z kategorie Lékařství?

Veškeré texty jsou bez záruky. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Oxidační stres je v sekci Lékařství

Klíčová slova: vysvětlení, heslo, slovo, co je to Oxidační stres?, terminus technicus, přesný význam, Lékařství, synonymum, terminologie, význam pojmu, definice, formulace, význam slova, popis, definice pojmu, wiki, slovník, co to je


Pojem Oxidační stres je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Oxidační stres? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Oxidační stres je nerovnováha mezi tvorbou reaktivního kyslíku (jinak též volných radikálů), který vzniká jako vedlejší produkt okysličování a látkové výměny, a schopností organismu rychle odbourávat a detoxikovat reaktivní meziprodukty.
U lidí se podílí na mnoha nemocech, jako je například ateroskleróza, Parkinsonova nemoc, srdeční selhání, infarkt myokardu, Alzheimerova choroba, vitiligo, fragilní X chromozom a chronický únavový syndrom, nicméně krátkodobý oxidační stres může být důležitý v prevenci stárnutí díky vyvolání procesu známého jako mitohormesis.
Existují látky, známé jako antioxidanty, které dokáží zachytit volné kyslíkové radikály a tak snižovat riziko oxidačního stresu. Takové látky obsahuje například čerstvé ovoce a zelenina, konkrétně se jedná o bioflavonoidy a polyfenoly (resveratrol, daidzein, genistein, karotenoidy, vitamín C a E či katechiny.

Více informací o slovu Oxidační stres doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat videa s názvem Oxidační stres na Youtube

Hledat pojem Oxidační stres ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít heslo Oxidační stres ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít heslo Oxidační stres ve Wikizdrojích

Zkusit najít pojem Oxidační stres ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Oxidační stres ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Oxidační stres například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Oxidační stres? resp. co to je Oxidační stres? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Oxidační stres, odpověď na dotaz co je to Oxidační stres?. Víte např. kdo to je Ryan Gosling? Znáte a víte kdo je P.C. Roberts? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Oxidační stres v jiné sekci než Lékařství. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?