Co je to?
Definice odborného termínu, slova Dušnost. Co znamená pojem Dušnost z kategorie Lékařství?

Co je Dušnost?

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Dušnost

Dušnost je označení pro namáhavé nebo snížené dýchání, kdy má člověk pocit, že dýchání je ztížené a že nemá dostatek vzduchu. Dušnost se nazývá také dýchavičnost, odborně dyspnoe. Dušnost patří k projevům mnoha onemocnění a poruch, které zasahují respirační a kardiovaskulární systém. Projevuje se zvláště u respiračních onemocnění. Pokud je člověk dušný při nádechu, jedná se o potíže s horními cestami dýchacími, při výdechu jde o dolní cesty dýchací.
Jestliže se potíže vyskytnou jak při nádechu, tak při výdechu, může jít o onemocnění průdušnice. Příznaky dušnosti jsou snadno rozeznatelné, postižený dýchá namáhavě a zrychleně, musí si sednout nebo se kroutí do předklonu. Pokud se dušnost projeví i v klidu, označuje se jako klidová, pokud při námaze, jde o dušnost námahovou. Jako horší stav je hodnocena dušnost klidová. Dušnost se zjišťuje pomocí fonendoskopu při poslechu plic, rentgenem plic, ultrazvukem a ultrazvukem srdce a spirometrií.


Co je to Dušnost? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Dušnost. Co znamená pojem Dušnost z kategorie Lékařství?

Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Zde Uvedený text byl zhotoven redaktory pro projekt Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vaším okruhem známých osob na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Heslo Dušnost patří do sekce lékařství

Klíčová slova: lékařství, význam slova, lexikon, terminus technicus, slovo, terminologie, termín, slovník, vysvětlení, popis, co je to Dušnost?, názvosloví, wiki, význam pojmu, formulace, definice, Dušnost, co znamená


Pojem Dušnost je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Dušnost?

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Dyspnoe (latinsky: dyspnoea, řecky: dyspnoia), jinak též dušnost, případně dýchavičnost, je namáhavé a ztížené dýchání s pocitem dechové tísně či nedostatku vzduchu. Jde o oslabující příznak, který způsobuje nepříjemné nebo zvláštní pocity v dýchacích cestách. Dýchavičnost je běžným příznakem několika medicínských poruch, zvláště těch, které postihují kardiovaskulární a respirační systém; při námaze je nejčastějším projevem u lidí s respiračním postižením. Při nádechu (inspiriu) je známkou onemocnění horních cest dýchacích, zatímco při výdechu (expiriu) značí onemocnění dolních cest dýchacích. Dyspnoe při nádechu i výdechu indikuje onemocnění průdušnice. U plazů může způsobit dušnost přeplněné střevo, které tlačí na plíce.

Další zdroje informací o slovu Dušnost

Zkusit najít výraz Dušnost na Google.cz

Hledat slovo Dušnost ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít frázi Dušnost ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít Dušnost ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Dušnost na Google obrázcích

Vyhledat pojem Dušnost ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Dušnost například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Dušnost? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Dušnost? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dušnost, odpověď na dotaz co je to Dušnost?. Víte např. kdo to je Barbora Černošková? Znáte a víte kdo je Pluto? Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Pojmy mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Dušnost v jiné sekci než lékařství. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie lékařství, rentgen, dušnost, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, významy slov s názvem Co Je To?.

Blízký východ je dnes hodně horká a diskutovaná oblast. Víte však, které země do této oblasti patří? Poznali byste jejich vlajky? Navštivte náš spřátelený web, který obsahuje nejenom vlajky zemí blízkého východu.