Co je to?
Výraz, termín, definice slova Hliník. Co znamená odborný pojem Hliník z kategorie Materiály?

Co je to Hliník? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Hliník

Hliník je chemický prvek se značkou AL. Jde o lehký lesklý kov, který je na řezu bílostříbrný. Na povrchu poměrně rychle oxiduje. Velmi rychle reaguje a slučuje se s dalšími prvky. V přírodě není obvyklá čistá forma hliníku, zemská kůra obsahuje jeho sloučeniny. Jedná se o třetí nejrozšířenější prvek zemské kůry a nejrozšířenější kov. Hliník obsahuje více než 1200 minerálů, nejvyšší obsah má nerost korund. Pro výrobu hliníku se využívá bauxit.
Pro další využití se připravuje buď čistý hliník, nebo jeho slitiny. Vyrábí se z něj konstrukční materiály, elektrické vodiče. Je také využíván při výrobě dalších kovů, například chromu, titanu nebo manganu. Důležité jsou například slitiny duraluminium, magnalium, pental, silumin a jiné. Hliník a slitiny se využívají v mnoha oblastech. Velká část produkce hliníku je spotřebována na výrobu konzerv a plechovek, v elektrotechnice a ve stavebnictví. Slitiny pak nabízejí další paletu možností všestranného využití.


Co je to Hliník? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Hliník. Co znamená odborný pojem Hliník z kategorie Materiály?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text napsán pro Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Hliník můžete samozřejmě sdílet s vašimi známými a kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Výraz Hliník je v sekci materiály

Klíčová slova: význam, pojem, terminologie, materiály, přesný výraz, vysvětlení, co znamená, význam pojmu, přesný význam, wiki, lexikon, heslo, termín, formulace, materiály, terminus technicus, definice, odborný výraz


Pojem Hliník je v kategorii materiály, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Hliník?

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Hliník (chemická značka Al, latinsky Aluminium) je velmi lehký kov bělavě šedé barvy, velmi dobrý vodič elektrického proudu, široce používaný v elektrotechnice a ve formě slitin v leteckém průmyslu a mnoha dalších aplikacích.
Neušlechtilý stříbřitě šedý, nestálý, kujný kov, elektricky velmi dobře vodivý. Při teplotách pod 1,18 K je supravodivý. Atomy tvoří kovové krystaly tvořené krychlovými plošně centrovanými elementárními buňkami, což odpovídá nejtěsnějšímu uspořádání kulových atomů. Uměle byly vytvořeny nebo počítačem namodelovány i alotropické modifikace s rozvolněnější mřížkou.

Odkazy na jiné weby

Najít slovo Hliník ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Hliník ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Hliník ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat pojem Hliník ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Hliník na Google.cz

Hledat videa s názvem Hliník na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Hliník například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve Wikizdrojích nebo v Google překladači.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Hliník? resp. co je to Hliník? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hliník, odpověď na dotaz co je to Hliník?. Víte např. kdo to je Karel Svoboda? Znáte a víte kdo je George Lucas? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic podle různých oborů. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci materiály Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si na barvy estonské státní vlajky nebo Bulharska? Pokud tápete, podívejte se na odpověď sem.