Co je to?
Definice výrazu Hliník. Co znamená odborný pojem Hliník z kategorie Materiály?

Co je Hliník? Význam slova

Co znamená termín Hliník? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Hliník je chemický prvek se značkou AL. Jde o lehký lesklý kov, který je na řezu bílostříbrný. Na povrchu poměrně rychle oxiduje. Velmi rychle reaguje a slučuje se s dalšími prvky. V přírodě není obvyklá čistá forma hliníku, zemská kůra obsahuje jeho sloučeniny. Jedná se o třetí nejrozšířenější prvek zemské kůry a nejrozšířenější kov. Hliník obsahuje více než 1200 minerálů, nejvyšší obsah má nerost korund. Pro výrobu hliníku se využívá bauxit.
Pro další využití se připravuje buď čistý hliník, nebo jeho slitiny. Vyrábí se z něj konstrukční materiály, elektrické vodiče. Je také využíván při výrobě dalších kovů, například chromu, titanu nebo manganu. Důležité jsou například slitiny duraluminium, magnalium, pental, silumin a jiné. Hliník a slitiny se využívají v mnoha oblastech. Velká část produkce hliníku je spotřebována na výrobu konzerv a plechovek, v elektrotechnice a ve stavebnictví. Slitiny pak nabízejí další paletu možností všestranného využití.


Co je to Hliník? Význam slova, termín, Definice výrazu Hliník. Co znamená odborný pojem Hliník z kategorie Materiály?

Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Výraz Hliník je v sekci materiály

Klíčová slova: terminus technicus, materiály, odborné názvosloví, lexikon, význam slova, synonymum, co je to Hliník?, materiály, informace, odborný výraz, vysvětlení, pojem, co znamená, Hliník, formulace, terminologie, význam pojmu, význam


Pojem Hliník je v kategorii materiály, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Hliník?

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Hliník (chemická značka Al, latinsky Aluminium) je velmi lehký kov bělavě šedé barvy, velmi dobrý vodič elektrického proudu, široce používaný v elektrotechnice a ve formě slitin v leteckém průmyslu a mnoha dalších aplikacích.
Neušlechtilý stříbřitě šedý, nestálý, kujný kov, elektricky velmi dobře vodivý. Při teplotách pod 1,18 K je supravodivý. Atomy tvoří kovové krystaly tvořené krychlovými plošně centrovanými elementárními buňkami, což odpovídá nejtěsnějšímu uspořádání kulových atomů. Uměle byly vytvořeny nebo počítačem namodelovány i alotropické modifikace s rozvolněnější mřížkou.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít slovo Hliník ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Hliník ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat heslo Hliník ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Hliník ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Hliník na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hliník ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Hliník například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v projektu slovnik.cz, ve Wikizdrojích, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Nyní již víte jaká je definice termínu Hliník? resp. co se přesně ukrývá za slovem Hliník? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hliník, odpověď na dotaz co je to Hliník?. Víte např. kdo to je Megera? Znáte a víte kdo je Patricia Janečková? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Hliník i jinde než v sekci než v materiály. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si na barvy estonské státní vlajky nebo Bulharska? Pokud tápete, podívejte se na odpověď sem.