Co je to?
Výraz, termín, definice slova Hliník. Co znamená odborný pojem Hliník z kategorie Materiály?

Co je to Hliník? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Hliník?

Hliník je chemický prvek se značkou AL. Jde o lehký lesklý kov, který je na řezu bílostříbrný. Na povrchu poměrně rychle oxiduje. Velmi rychle reaguje a slučuje se s dalšími prvky. V přírodě není obvyklá čistá forma hliníku, zemská kůra obsahuje jeho sloučeniny. Jedná se o třetí nejrozšířenější prvek zemské kůry a nejrozšířenější kov. Hliník obsahuje více než 1200 minerálů, nejvyšší obsah má nerost korund. Pro výrobu hliníku se využívá bauxit.
Pro další využití se připravuje buď čistý hliník, nebo jeho slitiny. Vyrábí se z něj konstrukční materiály, elektrické vodiče. Je také využíván při výrobě dalších kovů, například chromu, titanu nebo manganu. Důležité jsou například slitiny duraluminium, magnalium, pental, silumin a jiné. Hliník a slitiny se využívají v mnoha oblastech. Velká část produkce hliníku je spotřebována na výrobu konzerv a plechovek, v elektrotechnice a ve stavebnictví. Slitiny pak nabízejí další paletu možností všestranného využití.


Co je to Hliník? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Hliník. Co znamená odborný pojem Hliník z kategorie Materiály?

Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s vašimi kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Výraz Hliník je v sekci materiály

Klíčová slova: heslo, slovník, pojem, odborné názvosloví, odborný výraz, wiki, lexikon, synonymum, názvosloví, co znamená, význam pojmu, význam slova, přesný výraz, co to je, termín, materiály, význam, přesný význam


Pojem Hliník je v kategorii materiály, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Hliník dozvíte následující

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Hliník (chemická značka Al, latinsky Aluminium) je velmi lehký kov bělavě šedé barvy, velmi dobrý vodič elektrického proudu, široce používaný v elektrotechnice a ve formě slitin v leteckém průmyslu a mnoha dalších aplikacích.
Neušlechtilý stříbřitě šedý, nestálý, kujný kov, elektricky velmi dobře vodivý. Při teplotách pod 1,18 K je supravodivý. Atomy tvoří kovové krystaly tvořené krychlovými plošně centrovanými elementárními buňkami, což odpovídá nejtěsnějšímu uspořádání kulových atomů. Uměle byly vytvořeny nebo počítačem namodelovány i alotropické modifikace s rozvolněnější mřížkou.

Další zdroje informací

Vyhledat termín Hliník ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Hliník ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Hliník na Youtube

Hledat výraz Hliník ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít pojem Hliník ve vyhledávači Qwant

Najít termín Hliník na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Hliník například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Nyní již víte jaká je definice termínu Hliník? resp. co se skrývá pod slovem Hliník? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hliník, odpověď na dotaz co je to Hliník?. Víte např. kdo to je Sociální pracovník? Znáte a víte kdo je Děkan? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto termín Hliník hledat i v jiných kategoriích (než materiály) Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si na barvy estonské státní vlajky nebo Bulharska? Pokud tápete, podívejte se na odpověď sem.