Co je to?
Definice výrazu Amoniak. Co znamená odborný pojem Amoniak z kategorie Chemie?

Co to je Amoniak? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Amoniak

Amoniak neboli čpavek je zásaditý bezbarvý a štiplavý plyn. Jedná se o jedovatou a nebezpečnou látku, která poškozuje sliznici dýchacích cest. Vzniká jako produkt reakce silných hydroxidů a amonných solí, vyskytuje se přirozeně v přírodě a vyrábí se i průmyslově. Amoniak se velmi dobře rozpouští ve vodě.
V přírodě vzniká při rozkladu organických zbytků a výměšků různých živočichů, v nepatrném množství ho obsahuje i zemská atmosféra. V kapalné podobě se využívá k chlazení nebo jako rozpouštědlo. Je nezbytným činitelem při výrobě výbušnin, barviv, hnojiv a kyseliny dusičné.


Co je to Amoniak? Význam slova, termín, Definice výrazu Amoniak. Co znamená odborný pojem Amoniak z kategorie Chemie?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Sepsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Amoniak s dalšími lidmi na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Pojem Amoniak patří do kategorie chemie

Klíčová slova: slovo, význam pojmu, wiki, Amoniak, názvosloví, význam slova, co znamená, lexikon, odborný výraz, vysvětlení, terminus technicus, definice pojmu, pojem, popis, definice, terminologie, chemie, chemie


Pojem Amoniak je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Amoniak? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Amoniak neboli azan (triviální název čpavek) je bezbarvý, velmi štiplavý plyn. Amoniak je toxická, nebezpečná látka zásadité povahy. Při vdechování poškozuje sliznici. Je lehčí než vzduch. V roce 2006 byla světová průmyslová výroba amoniaku odhadována na 146,5 mil. tun. Dnes používanou metodu výroby (Haber-Boschův proces) objevil německý chemik Fritz Haber, za což dostal roku 1918 Nobelovu cenu.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat výraz Amoniak ve Wikizdrojích

Zkusit najít Amoniak ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít pojem Amoniak ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Amoniak ve Wikislovníku

Vyhledat heslo Amoniak na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Amoniak ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Amoniak například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Amoniak? resp. co znamená výraz Amoniak? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Amoniak, odpověď na dotaz co je to Amoniak?. Víte např. kdo to je Gustáv Husák? Znáte a víte kdo je Metodik? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste hledat odborný výraz Amoniak i v jiné sekci než je kategorie chemie. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího zajímavosti, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.