Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Amoniak. Co znamená pojem Amoniak z kategorie Chemie?

Co to je Amoniak? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Amoniak?

Amoniak neboli čpavek je zásaditý bezbarvý a štiplavý plyn. Jedná se o jedovatou a nebezpečnou látku, která poškozuje sliznici dýchacích cest. Vzniká jako produkt reakce silných hydroxidů a amonných solí, vyskytuje se přirozeně v přírodě a vyrábí se i průmyslově. Amoniak se velmi dobře rozpouští ve vodě.
V přírodě vzniká při rozkladu organických zbytků a výměšků různých živočichů, v nepatrném množství ho obsahuje i zemská atmosféra. V kapalné podobě se využívá k chlazení nebo jako rozpouštědlo. Je nezbytným činitelem při výrobě výbušnin, barviv, hnojiv a kyseliny dusičné.


Co je to Amoniak? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Amoniak. Co znamená pojem Amoniak z kategorie Chemie?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Napsáno redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Amoniak patří do sekce Chemie

Klíčová slova: slovník, informace, co to je, odborné názvosloví, Amoniak, terminus technicus, vysvětlení, význam slova, význam pojmu, co znamená, lexikon, co je to Amoniak?, Chemie, definice pojmu, přesný výraz, přesný význam, názvosloví, formulace


Pojem Amoniak je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Amoniak? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Amoniak neboli azan (triviální název čpavek) je bezbarvý, velmi štiplavý plyn. Amoniak je toxická, nebezpečná látka zásadité povahy. Při vdechování poškozuje sliznici. Je lehčí než vzduch. V roce 2006 byla světová průmyslová výroba amoniaku odhadována na 146,5 mil. tun. Dnes používanou metodu výroby (Haber-Boschův proces) objevil německý chemik Fritz Haber, za což dostal roku 1918 Nobelovu cenu.

Pro více informací o heslu Amoniak zkuste navštívit tyto odkazy

Hledat pojem Amoniak ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Amoniak na Youtube

Hledat termín Amoniak ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Amoniak ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Amoniak na Google.cz

Vyhledat heslo Amoniak ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Amoniak například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, ve ruském vyhledávači Yandex nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Amoniak? resp. co znamená Amoniak? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Amoniak, odpověď na dotaz co je to Amoniak?. Víte např. kdo to je Daňový rezident? Znáte a víte kdo je Reese Witherspoon? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Chemie). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů, popisy termínů s názvem Co Je To?.