Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Amoniak. Co znamená pojem Amoniak z kategorie Chemie?

Co to je Amoniak? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Amoniak?

Amoniak neboli čpavek je zásaditý bezbarvý a štiplavý plyn. Jedná se o jedovatou a nebezpečnou látku, která poškozuje sliznici dýchacích cest. Vzniká jako produkt reakce silných hydroxidů a amonných solí, vyskytuje se přirozeně v přírodě a vyrábí se i průmyslově. Amoniak se velmi dobře rozpouští ve vodě.
V přírodě vzniká při rozkladu organických zbytků a výměšků různých živočichů, v nepatrném množství ho obsahuje i zemská atmosféra. V kapalné podobě se využívá k chlazení nebo jako rozpouštědlo. Je nezbytným činitelem při výrobě výbušnin, barviv, hnojiv a kyseliny dusičné.


Co je to Amoniak? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Amoniak. Co znamená pojem Amoniak z kategorie Chemie?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text (Amoniak) můžete sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Amoniak patří do kategorie Chemie

Klíčová slova: Chemie, heslo, odborné názvosloví, definice, terminologie, Amoniak, co to je, synonymum, lexikon, význam, popis, informace, význam pojmu, přesný výraz, slovník, slovo, pojem, přesný význam


Pojem Amoniak je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Amoniak? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Amoniak neboli azan (triviální název čpavek) je bezbarvý, velmi štiplavý plyn. Amoniak je toxická, nebezpečná látka zásadité povahy. Při vdechování poškozuje sliznici. Je lehčí než vzduch. V roce 2006 byla světová průmyslová výroba amoniaku odhadována na 146,5 mil. tun. Dnes používanou metodu výroby (Haber-Boschův proces) objevil německý chemik Fritz Haber, za což dostal roku 1918 Nobelovu cenu.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Amoniak ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Amoniak na Google.cz

Vyhledat termín Amoniak ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Amoniak ve Wikislovníku

Najít výraz Amoniak ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat pojem Amoniak ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Amoniak například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaká je definice slova Amoniak? resp. co označuje slovo Amoniak? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Amoniak, odpověď na dotaz co je to Amoniak?. Víte např. kdo to je Syčák? Znáte a víte kdo je Specialista ERP? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Chemie. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.