Co je to?
Výraz, termín, definice slova Lumen. Co znamená odborný pojem Lumen z kategorie Fyzika?

Co je to Lumen? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Lumen

Lumen je termín z oblasti fyziky. Jde o měrnou jednotku světelného toku, která má značku lm. Hodnota lumenu informuje o tom, kolik světla vyzařuje určitý světelný zdroj. Název jednotky je latinského původu a v překladu znamená světlo. Lumen je hlavní jednotkou světelného toku a patří mezi odvozené jednotky SI soustavy. Vědecky přesně je definován jako takový světelný tok, který je vyzařován bodovým zdrojem do úhlu prostoru o velikosti 1 steradiánu. Bodový zdroj má svítivost jedné kandely ve všech směrech. Starší normy definují lumen jinak. Lumen byl původně označován jako světelný tok, který vysílalo těleso se speciálními vlastnostmi za zcela specifických podmínek. Jednalo se o tzv. absolutně černé těleso s rozměry 5,305×10 na −7 m2, které vysílalo světelný tok do celého poloprostoru při takové hodnotě teploty, za které tuhne platina. I tato starší definice však odpovídá současným hodnotám.


Co je to Lumen? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Lumen. Co znamená odborný pojem Lumen z kategorie Fyzika?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Lumen se známými prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Heslo Lumen je v kategorii fyzika

Klíčová slova: slovo, wiki, přesný výraz, terminologie, popis, odborné názvosloví, Lumen, názvosloví, pojem, význam, odborný výraz, co je to Lumen?, definice, fyzika, lexikon, vysvětlení, co to je, přesný význam


Pojem Lumen je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Lumen můžete dozvědět následující

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Lumen, zkratka lm, je hlavní jednotkou světelného toku. Lumen je jednou z odvozených jednotek soustavy SI. Je definován jako světelný tok vyzařovaný do prostorového úhlu 1 steradiánu bodovým zdrojem, jehož svítivost je ve všech směrech 1 kandela.
Dříve byl lumen definován jako světelný tok, který vysílá absolutně černé těleso při teplotě tuhnutí platiny o velikosti 5,305×10−7 m2 do celého poloprostoru – definice podle staré normy, avšak odpovídá dnešním přepočtům.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat slovo Lumen ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Lumen na Google.cz

Vyhledat pojem Lumen ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Lumen ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít termín Lumen ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Lumen ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Lumen například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Lumen? resp. jaká je definice slova Lumen? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lumen, odpověď na dotaz co je to Lumen?. Víte např. kdo to je Bezdomovec? Znáte a víte kdo je Fyzická osoba? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než fyzika. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících definice odborných pojmů, popisy termínů, významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.