Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Lumen. Co znamená pojem Lumen z kategorie Fyzika?

Co to je Lumen? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Lumen?

Lumen je termín z oblasti fyziky. Jde o měrnou jednotku světelného toku, která má značku lm. Hodnota lumenu informuje o tom, kolik světla vyzařuje určitý světelný zdroj. Název jednotky je latinského původu a v překladu znamená světlo. Lumen je hlavní jednotkou světelného toku a patří mezi odvozené jednotky SI soustavy. Vědecky přesně je definován jako takový světelný tok, který je vyzařován bodovým zdrojem do úhlu prostoru o velikosti 1 steradiánu. Bodový zdroj má svítivost jedné kandely ve všech směrech. Starší normy definují lumen jinak. Lumen byl původně označován jako světelný tok, který vysílalo těleso se speciálními vlastnostmi za zcela specifických podmínek. Jednalo se o tzv. absolutně černé těleso s rozměry 5,305×10 na −7 m2, které vysílalo světelný tok do celého poloprostoru při takové hodnotě teploty, za které tuhne platina. I tato starší definice však odpovídá současným hodnotám.


Co je to Lumen? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Lumen. Co znamená pojem Lumen z kategorie Fyzika?

Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Sepsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte uvedený text s vašimi známými a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Termín Lumen je v kategorii fyzika

Klíčová slova: přesný výraz, význam, odborný výraz, slovo, co znamená, Lumen, fyzika, lexikon, heslo, definice, názvosloví, přesný význam, synonymum, fyzika, terminologie, wiki, popis, vysvětlení


Pojem Lumen je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Lumen dozvíte následující

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Lumen, zkratka lm, je hlavní jednotkou světelného toku. Lumen je jednou z odvozených jednotek soustavy SI. Je definován jako světelný tok vyzařovaný do prostorového úhlu 1 steradiánu bodovým zdrojem, jehož svítivost je ve všech směrech 1 kandela.
Dříve byl lumen definován jako světelný tok, který vysílá absolutně černé těleso při teplotě tuhnutí platiny o velikosti 5,305×10−7 m2 do celého poloprostoru – definice podle staré normy, avšak odpovídá dnešním přepočtům.

Zkuste zjistit více informací o slovu Lumen v následujících zdrojích

Vyhledat heslo Lumen na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Lumen ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Lumen na Youtube

Vyhledat slovo Lumen ve fulltextu Seznam.cz

Najít termín Lumen ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Lumen ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Lumen například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve Wikizdrojích, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Lumen? resp. co vlastně znamená slovo Lumen? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lumen, odpověď na dotaz co je to Lumen?. Víte např. kdo to je Martin Netolický? Znáte a víte kdo je Diverzant? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů podle toho o jaký obor se jedná. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než fyzika). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.