Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Endokrinologie. Co znamená pojem Endokrinologie z kategorie Lékařství?

Co to je Endokrinologie? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Endokrinologie

Endokrinologie je obor vnitřního lékařství, který se zabývá diagnostikou a léčbou nemocí žláz s vnitřní sekrecí (sem patří např. nadledvinky, štítná žláza, pohlavní orgány apod.) Žlázy s vnitřní sekrecí vylučují hormony a tím se podílejí na řízení různých procesů v těle.


Co je to Endokrinologie? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Endokrinologie. Co znamená pojem Endokrinologie z kategorie Lékařství?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte text pojmu Endokrinologie s blízkými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Endokrinologie se nachází v kategorii Lékařství

Klíčová slova: informace, co to je, wiki, definice pojmu, význam slova, Endokrinologie, vysvětlení, heslo, přesný výraz, terminus technicus, co znamená, formulace, termín, co je to Endokrinologie?, lexikon, odborný výraz, synonymum, odborné názvosloví


Pojem Endokrinologie je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Endokrinologie? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Endokrinologie je odvětví medicíny zabývající se diagnózou a léčbou hormonálních poruch. Hormony jsou fyziologicky vzniklé sloučeniny, produkované určitými typy buněk. Pokud jsou tyto buňky seskupeny do větších útvarů, celků, označujeme je za endokrinní žlázy, česky žlázy s vnitřní sekrecí. Endokrinní žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která nemá vývod a své výměšky (hormony) vylučuje přímo do krve. Mezi tyto žlázy patří například nadledviny, pohlavní žlázy, podvěsek mozkový (hypofýza), štítná žláza, příštítná tělíska a Langerhansovy ostrůvky slinivky břišní a řada dalších. Jde o složitou soustavu navzájem funkčně propojených orgánů, která výraznou měrou ovlivňuje většinu dějů v lidském organismu. V současném pojetí se do endokrinního systému zahrnují i další orgány, např. mozek a ukazuje se, že je výrazně svázán i s dalšími systémy – zejména nervovým a imunitním. Významnou hormonální žlázou je také tuková tkáň (vylučuje hormony adiponektin, leptin, resistin).

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít pojem Endokrinologie ve Wikislovníku

Zkusit najít slovo Endokrinologie ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít slovo Endokrinologie na Google.cz

Najít pojem Endokrinologie ve Wikizdrojích

Hledat heslo Endokrinologie ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Endokrinologie ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Endokrinologie například v evropském vyhledávači Qwant, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Endokrinologie? resp. co přesně označuje termín Endokrinologie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Endokrinologie, odpověď na dotaz co je to Endokrinologie?. Víte např. kdo to je Chazan? Znáte a víte kdo je Maur? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Lékařství. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.