Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Endokrinologie. Co znamená pojem Endokrinologie z kategorie Lékařství?

Co to je Endokrinologie? Význam slova

Co znamená termín Endokrinologie? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Endokrinologie je obor vnitřního lékařství, který se zabývá diagnostikou a léčbou nemocí žláz s vnitřní sekrecí (sem patří např. nadledvinky, štítná žláza, pohlavní orgány apod.) Žlázy s vnitřní sekrecí vylučují hormony a tím se podílejí na řízení různých procesů v těle.


Co je to Endokrinologie? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Endokrinologie. Co znamená pojem Endokrinologie z kategorie Lékařství?

Uvedené informace jsou bez záruky. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Endokrinologie je v sekci Lékařství

Klíčová slova: termín, formulace, odborný výraz, terminus technicus, informace, lexikon, slovník, definice, terminologie, definice pojmu, co znamená, názvosloví, synonymum, vysvětlení, slovo, popis, přesný význam, Endokrinologie


Pojem Endokrinologie je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Endokrinologie? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Endokrinologie je odvětví medicíny zabývající se diagnózou a léčbou hormonálních poruch. Hormony jsou fyziologicky vzniklé sloučeniny, produkované určitými typy buněk. Pokud jsou tyto buňky seskupeny do větších útvarů, celků, označujeme je za endokrinní žlázy, česky žlázy s vnitřní sekrecí. Endokrinní žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která nemá vývod a své výměšky (hormony) vylučuje přímo do krve. Mezi tyto žlázy patří například nadledviny, pohlavní žlázy, podvěsek mozkový (hypofýza), štítná žláza, příštítná tělíska a Langerhansovy ostrůvky slinivky břišní a řada dalších. Jde o složitou soustavu navzájem funkčně propojených orgánů, která výraznou měrou ovlivňuje většinu dějů v lidském organismu. V současném pojetí se do endokrinního systému zahrnují i další orgány, např. mozek a ukazuje se, že je výrazně svázán i s dalšími systémy – zejména nervovým a imunitním. Významnou hormonální žlázou je také tuková tkáň (vylučuje hormony adiponektin, leptin, resistin).

Jiné doporučené zdroje informací

Hledat videa s názvem Endokrinologie na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Endokrinologie ve Wikimedia Commons

Najít výraz Endokrinologie na Google.cz

Hledat termín Endokrinologie ve vyhledávači Qwant

Vyhledat termín Endokrinologie ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Endokrinologie ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Endokrinologie například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikizdrojích, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Endokrinologie? resp. jaký je význam pojmu Endokrinologie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Endokrinologie, odpověď na dotaz co je to Endokrinologie?. Víte např. kdo to je Felčar? Znáte a víte kdo je Bezdomovec? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto termín Endokrinologie hledat i v jiných kategoriích (než Lékařství) Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.