Co je to?
Odborný výraz, definice slova Endokrinologie. Co znamená slovo Endokrinologie z kategorie Lékařství?

Co je Endokrinologie? Definice pojmu

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Endokrinologie?

Endokrinologie je obor vnitřního lékařství, který se zabývá diagnostikou a léčbou nemocí žláz s vnitřní sekrecí (sem patří např. nadledvinky, štítná žláza, pohlavní orgány apod.) Žlázy s vnitřní sekrecí vylučují hormony a tím se podílejí na řízení různých procesů v těle.


Co je to Endokrinologie? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Endokrinologie. Co znamená slovo Endokrinologie z kategorie Lékařství?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Endokrinologie s dalšími osobami na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Heslo Endokrinologie patří do kategorie lékařství

Klíčová slova: definice, význam slova, pojem, terminus technicus, odborný výraz, informace, co znamená, slovo, popis, synonymum, lexikon, definice pojmu, význam, odborné názvosloví, vysvětlení, Endokrinologie, přesný význam, formulace


Pojem Endokrinologie je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Endokrinologie? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Endokrinologie je odvětví medicíny zabývající se diagnózou a léčbou hormonálních poruch. Hormony jsou fyziologicky vzniklé sloučeniny, produkované určitými typy buněk. Pokud jsou tyto buňky seskupeny do větších útvarů, celků, označujeme je za endokrinní žlázy, česky žlázy s vnitřní sekrecí. Endokrinní žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která nemá vývod a své výměšky (hormony) vylučuje přímo do krve. Mezi tyto žlázy patří například nadledviny, pohlavní žlázy, podvěsek mozkový (hypofýza), štítná žláza, příštítná tělíska a Langerhansovy ostrůvky slinivky břišní a řada dalších. Jde o složitou soustavu navzájem funkčně propojených orgánů, která výraznou měrou ovlivňuje většinu dějů v lidském organismu. V současném pojetí se do endokrinního systému zahrnují i další orgány, např. mozek a ukazuje se, že je výrazně svázán i s dalšími systémy – zejména nervovým a imunitním. Významnou hormonální žlázou je také tuková tkáň (vylučuje hormony adiponektin, leptin, resistin).

Více informací o pojmu Endokrinologie lze najít v následujících zdrojích

Zkusit najít Endokrinologie ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Endokrinologie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Endokrinologie ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Endokrinologie ve Wikimedia Commons

Najít slovo Endokrinologie ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Endokrinologie ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Endokrinologie například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Nyní už nejspíš víte jaký je přesný význam slova Endokrinologie? resp. co přesně označuje termín Endokrinologie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Endokrinologie, odpověď na dotaz co je to Endokrinologie?. Víte např. kdo to je Keira Knightley? Znáte a víte kdo je Vdovec? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Pokuste se najít termín Endokrinologie i v jiné kategorii než v lékařství. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.