Co je to?
Definice výrazu, termínu Endokrinologie. Co znamená odborný pojem Endokrinologie z kategorie Lékařství?

Co je Endokrinologie?

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Endokrinologie?

Endokrinologie je pojmenování lékařského oboru, který se specializuje na studium endokrinního systému, tedy žláz s vnitřní sekrecí, a hormonů, které tyto žlázy produkují a vylučují. Hormony jsou chemické látky, které slouží jako signály v těle, řídí metabolismus, růst, vývoj, reprodukci a další důležité funkce. Endokrinní systém spolupracuje s nervovým systémem a řídí homeostázu tělesných funkcí. Lékaři endokrinologové se zabývají diagnostikou, léčbou a výzkumem onemocnění spojených s endokrinním systémem a hormonální nerovnováhou. To znamená poruchy štítné žlázy, nadledvin, pankreatu, vaječníků a varlat, hypofýzy a dalších endokrinních orgánů. Také se zabývají poruchami metabolismu, cukrovkou a osteoporózou.
V endokrinologii se provádějí diagnostické testy, jako jsou krevní testy pro měření hladin hormonů, a využívají se obrazové metody, jako jsou ultrazvukové a jiné zobrazovací techniky. Léčba endokrinních onemocnění může být například farmakoterapie, chirurgické zákroky nebo změna životního stylu pacienta. Mezi nejčastější onemocnění, která se v rámci endokrinologie zkoumají a léčí, patří diabetes mellitus, hypotyreóza, hyperthyreóza, Cushingův syndrom, Addisonova choroba a polycystický ovariální syndrom. Endokrinologové spolupracují s dalšími odborníky, především internisty, chirurgy a gynekology, a zajišťují tak komplexní péči pacientům s endokrinními poruchami.


Co je to Endokrinologie? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Endokrinologie. Co znamená odborný pojem Endokrinologie z kategorie Lékařství?

Provozovatel neručí za aktuálnost, správnost a přesnost informací uvedených na tomto webu. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Endokrinologie? Pak se o tuto stránku podělte s blízkými na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Endokrinologie je v kategorii lékařství

Klíčová slova: pojem, lexikon, přesný výraz, wiki, popis, heslo, synonymum, odborné názvosloví, lékařství, co je to Endokrinologie?, význam pojmu, význam, co to je, Endokrinologie, slovník, co znamená, odborný výraz, lékařství


Pojem Endokrinologie je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Endokrinologie?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Endokrinologie je odvětví medicíny zabývající se diagnózou a léčbou hormonálních poruch. Hormony jsou fyziologicky vzniklé sloučeniny, produkované určitými typy buněk. Pokud jsou tyto buňky seskupeny do větších útvarů, celků, označujeme je za endokrinní žlázy, česky žlázy s vnitřní sekrecí. Endokrinní žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která nemá vývod a své výměšky (hormony) vylučuje přímo do krve. Mezi tyto žlázy patří například nadledviny, pohlavní žlázy, podvěsek mozkový (hypofýza), štítná žláza, příštítná tělíska a Langerhansovy ostrůvky slinivky břišní a řada dalších. Jde o složitou soustavu navzájem funkčně propojených orgánů, která výraznou měrou ovlivňuje většinu dějů v lidském organismu. V současném pojetí se do endokrinního systému zahrnují i další orgány, např. mozek a ukazuje se, že je výrazně svázán i s dalšími systémy – zejména nervovým a imunitním. Významnou hormonální žlázou je také tuková tkáň (vylučuje hormony adiponektin, leptin, resistin).

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat výraz Endokrinologie ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít termín Endokrinologie na Google obrázcích

Vyhledat slovo Endokrinologie ve Wikizdrojích

Hledat slovo Endokrinologie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Endokrinologie ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Endokrinologie ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Endokrinologie například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Z předchozího textu jste se dozvěděli co znamená Endokrinologie? resp. co znamená výraz Endokrinologie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Endokrinologie, odpověď na dotaz co je to Endokrinologie?. Víte např. kdo to je Bob Gainey? Znáte a víte kdo je Vdovec? Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušet tak můžete i příslušná homonyma a synonyma v jiných sekcích než lékařství. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, významy slov, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.