Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Endokrinologie. Co znamená pojem Endokrinologie z kategorie Lékařství?

Co to je Endokrinologie? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Endokrinologie?

Endokrinologie je obor vnitřního lékařství, který se zabývá diagnostikou a léčbou nemocí žláz s vnitřní sekrecí (sem patří např. nadledvinky, štítná žláza, pohlavní orgány apod.) Žlázy s vnitřní sekrecí vylučují hormony a tím se podílejí na řízení různých procesů v těle.


Co je to Endokrinologie? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Endokrinologie. Co znamená pojem Endokrinologie z kategorie Lékařství?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte text pojmu Endokrinologie s kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Endokrinologie se nachází v kategorii Lékařství

Klíčová slova: názvosloví, termín, přesný význam, co je to Endokrinologie?, význam slova, vysvětlení, terminologie, přesný výraz, definice, Lékařství, pojem, odborný výraz, definice pojmu, popis, význam, Endokrinologie, co to je, slovo


Pojem Endokrinologie je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Endokrinologie? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Endokrinologie je odvětví medicíny zabývající se diagnózou a léčbou hormonálních poruch. Hormony jsou fyziologicky vzniklé sloučeniny, produkované určitými typy buněk. Pokud jsou tyto buňky seskupeny do větších útvarů, celků, označujeme je za endokrinní žlázy, česky žlázy s vnitřní sekrecí. Endokrinní žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která nemá vývod a své výměšky (hormony) vylučuje přímo do krve. Mezi tyto žlázy patří například nadledviny, pohlavní žlázy, podvěsek mozkový (hypofýza), štítná žláza, příštítná tělíska a Langerhansovy ostrůvky slinivky břišní a řada dalších. Jde o složitou soustavu navzájem funkčně propojených orgánů, která výraznou měrou ovlivňuje většinu dějů v lidském organismu. V současném pojetí se do endokrinního systému zahrnují i další orgány, např. mozek a ukazuje se, že je výrazně svázán i s dalšími systémy – zejména nervovým a imunitním. Významnou hormonální žlázou je také tuková tkáň (vylučuje hormony adiponektin, leptin, resistin).

Pro více informací o heslu Endokrinologie zkuste navštívit tyto odkazy

Hledat slovo Endokrinologie ve Wikislovníku

Najít pojem Endokrinologie ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít termín Endokrinologie na Google.cz

Vyhledat heslo Endokrinologie ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Endokrinologie ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Endokrinologie ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Endokrinologie například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikizdrojích, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Endokrinologie? resp. co znamená výraz Endokrinologie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Endokrinologie, odpověď na dotaz co je to Endokrinologie?. Víte např. kdo to je Baron? Znáte a víte kdo je Bezdomovec? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Proto případně zapátrejte po pojmu Endokrinologie i v jiných kategoriích (než Lékařství). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.