Co je to?
Definice odborného termínu, slova ALS. Co znamená pojem ALS z kategorie Nemoce?

Co je to ALS? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu ALS

ALS je zkratka pro amyotrofickou laterální sklerózu neboli Lou Gehrigovu nemoc, nevyléčitelné onemocnění postihující mozek a míchu. Důsledkem ALS je oslabení těch buněk centrální nervové soustavy, které jsou zodpovědné za pohyby svalů. Tyto buňky postupně odumírají, svaly se postupně oslabují, až způsobí celkovou nehybnost. Doposud nebylo zjištěno, co tuto nemoc způsobuje. ALS ohrožuje více muže než ženy, v průměru bývá diagnostikována kolem 55 let. Pravděpodobnost onemocnění stoupá s přibývajícím věkem.
Průběh nemoci je individuální, postihuje 2 lidi z 100 000. Může mít formu spontánní, dědičnou nebo guamskou podle ostrova Guam. Diagnostika je obtížná, existuje velké množství různých příznaků. Většina pacientů žije cca 4 roky po zjištění nemoci, malé procento se dožije ještě dalších deseti let, výjimečně lze žít ještě 20 let. Nemocní umírají za plného vědomí na selhání dýchání.


Co je to ALS? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova ALS. Co znamená pojem ALS z kategorie Nemoce?

Chyby vyhrazeny. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to ALS? s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo ALS je v sekci Nemoce

Klíčová slova: odborné názvosloví, slovo, terminologie, synonymum, význam slova, co je to ALS?, odborný výraz, co to je, Nemoce, wiki, Nemoce, lexikon, definice pojmu, heslo, terminus technicus, formulace, popis, co znamená


Pojem ALS je v kategorii Nemoce, ilustrační obrázek

Co znamená pojem ALS? Definice slova, termínu z Wikipedie

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Amyotrofická laterální skleróza (zkratka ALS, známá též jako Lou Gehrigova choroba či onemocnění motoneuronu) je progresivní, fatální, neurodegenerativní onemocnění motorických neuronů mozku a míchy, způsobující degeneraci a ztrátu mozkových (horní) a spinálních (dolní) motoneuronů, tj. buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby. Kvůli tomu dochází k postupné svalové slabosti až atrofii. Mozek nakonec není schopen ovládat většinu svalů a pacient zůstává paralyzován, při zachování psychických a mentálních schopností. Příčiny onemocnění nebyly zatím dostatečně objasněny.

Více informací o pojmu ALS lze najít v následujících zdrojích

Zkusit najít termín ALS na Google.cz

Najít termín ALS ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem ALS na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem ALS ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo ALS ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo ALS ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo ALS například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Tyto stránky vám umožnili zjistit co to je ALS? resp. co je to ALS? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu ALS, odpověď na dotaz co je to ALS?. Víte např. kdo to je Gabriela Partyšová? Znáte a víte kdo je Office manager? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Nemoce). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího zajímavosti, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?