Co je to?
Výraz, termín, definice slova ALS. Co znamená odborný pojem ALS z kategorie Nemoce?

Co je to ALS? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu ALS?

ALS je zkratka pro amyotrofickou laterální sklerózu neboli Lou Gehrigovu nemoc, nevyléčitelné onemocnění postihující mozek a míchu. Důsledkem ALS je oslabení těch buněk centrální nervové soustavy, které jsou zodpovědné za pohyby svalů. Tyto buňky postupně odumírají, svaly se postupně oslabují, až způsobí celkovou nehybnost. Doposud nebylo zjištěno, co tuto nemoc způsobuje. ALS ohrožuje více muže než ženy, v průměru bývá diagnostikována kolem 55 let. Pravděpodobnost onemocnění stoupá s přibývajícím věkem.
Průběh nemoci je individuální, postihuje 2 lidi z 100 000. Může mít formu spontánní, dědičnou nebo guamskou podle ostrova Guam. Diagnostika je obtížná, existuje velké množství různých příznaků. Většina pacientů žije cca 4 roky po zjištění nemoci, malé procento se dožije ještě dalších deseti let, výjimečně lze žít ještě 20 let. Nemocní umírají za plného vědomí na selhání dýchání.


Co je to ALS? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova ALS. Co znamená odborný pojem ALS z kategorie Nemoce?

Neručíme za přesnost informací. Možnost chyb vyhrazena. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem ALS s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Termín ALS je v kategorii nemoce

Klíčová slova: definice, co to je, slovník, terminus technicus, co znamená, wiki, heslo, odborné názvosloví, vysvětlení, pojem, význam pojmu, terminologie, odborný výraz, formulace, slovo, přesný význam, přesný výraz, nemoce


Pojem ALS je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co znamená pojem ALS? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Amyotrofická laterální skleróza (zkratka ALS, známá též jako Lou Gehrigova choroba či onemocnění motoneuronu) je progresivní, fatální, neurodegenerativní onemocnění motorických neuronů mozku a míchy, způsobující degeneraci a ztrátu mozkových (horní) a spinálních (dolní) motoneuronů, tj. buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby. Kvůli tomu dochází k postupné svalové slabosti až atrofii. Mozek nakonec není schopen ovládat většinu svalů a pacient zůstává paralyzován, při zachování psychických a mentálních schopností. Příčiny onemocnění nebyly zatím dostatečně objasněny.

Další informace o pojmu ALS hledejte v níže uvedených zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo ALS ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo ALS ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat slovo ALS ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem ALS ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem ALS na Youtube

Zkusit najít heslo ALS ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo ALS například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova ALS? resp. co se vlastně skrývá pod slovem ALS? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu ALS, odpověď na dotaz co je to ALS?. Víte např. kdo to je Šmelinář? Znáte a víte kdo je Oblastní manažer? Jednotlivá slova můžou mít několik významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je nemoce. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?