Co je to?
Definice odborného termínu, slova ALS. Co znamená pojem ALS z kategorie Nemoce?

Co je to ALS? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu ALS?

ALS je zkratka pro amyotrofickou laterální sklerózu neboli Lou Gehrigovu nemoc, nevyléčitelné onemocnění postihující mozek a míchu. Důsledkem ALS je oslabení těch buněk centrální nervové soustavy, které jsou zodpovědné za pohyby svalů. Tyto buňky postupně odumírají, svaly se postupně oslabují, až způsobí celkovou nehybnost. Doposud nebylo zjištěno, co tuto nemoc způsobuje. ALS ohrožuje více muže než ženy, v průměru bývá diagnostikována kolem 55 let. Pravděpodobnost onemocnění stoupá s přibývajícím věkem.
Průběh nemoci je individuální, postihuje 2 lidi z 100 000. Může mít formu spontánní, dědičnou nebo guamskou podle ostrova Guam. Diagnostika je obtížná, existuje velké množství různých příznaků. Většina pacientů žije cca 4 roky po zjištění nemoci, malé procento se dožije ještě dalších deseti let, výjimečně lze žít ještě 20 let. Nemocní umírají za plného vědomí na selhání dýchání.


Co je to ALS? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova ALS. Co znamená pojem ALS z kategorie Nemoce?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem ALS se nachází v sekci Nemoce

Klíčová slova: terminologie, heslo, odborný výraz, slovo, popis, význam slova, wiki, lexikon, termín, ALS, význam pojmu, formulace, synonymum, Nemoce, vysvětlení, co je to ALS?, odborné názvosloví, definice pojmu


Pojem ALS je v kategorii Nemoce, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu ALS?

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Amyotrofická laterální skleróza (zkratka ALS, známá též jako Lou Gehrigova choroba či onemocnění motoneuronu) je progresivní, fatální, neurodegenerativní onemocnění motorických neuronů mozku a míchy, způsobující degeneraci a ztrátu mozkových (horní) a spinálních (dolní) motoneuronů, tj. buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby. Kvůli tomu dochází k postupné svalové slabosti až atrofii. Mozek nakonec není schopen ovládat většinu svalů a pacient zůstává paralyzován, při zachování psychických a mentálních schopností. Příčiny onemocnění nebyly zatím dostatečně objasněny.

Linky na jiné informační zdroje

Hledat videa s názvem ALS na Youtube

Vyhledat heslo ALS ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat termín ALS na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo ALS ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz ALS ve Wikislovníku

Hledat slovo ALS ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo ALS například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to ALS? resp. co znamená slovo ALS? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu ALS, odpověď na dotaz co je to ALS?. Víte např. kdo to je Sluha? Znáte a víte kdo je Robert De Niro? Jednotlivá slova můžou mít několik významů podle různých oborů. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Nemoce). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na významy slov, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?