Co je to?
Výraz, termín, definice slova ALS. Co znamená odborný pojem ALS z kategorie Nemoce?

Co je to ALS? Význam slova

Co znamená termín ALS? Vysvětlení pojmu, definice hesla

ALS je zkratka pro amyotrofickou laterální sklerózu neboli Lou Gehrigovu nemoc, nevyléčitelné onemocnění postihující mozek a míchu. Důsledkem ALS je oslabení těch buněk centrální nervové soustavy, které jsou zodpovědné za pohyby svalů. Tyto buňky postupně odumírají, svaly se postupně oslabují, až způsobí celkovou nehybnost. Doposud nebylo zjištěno, co tuto nemoc způsobuje. ALS ohrožuje více muže než ženy, v průměru bývá diagnostikována kolem 55 let. Pravděpodobnost onemocnění stoupá s přibývajícím věkem.
Průběh nemoci je individuální, postihuje 2 lidi z 100 000. Může mít formu spontánní, dědičnou nebo guamskou podle ostrova Guam. Diagnostika je obtížná, existuje velké množství různých příznaků. Většina pacientů žije cca 4 roky po zjištění nemoci, malé procento se dožije ještě dalších deseti let, výjimečně lze žít ještě 20 let. Nemocní umírají za plného vědomí na selhání dýchání.


Co je to ALS? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova ALS. Co znamená odborný pojem ALS z kategorie Nemoce?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text (ALS) můžete sdílet se známými na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Heslo ALS patří do kategorie nemoce

Klíčová slova: synonymum, ALS, názvosloví, význam slova, vysvětlení, definice, význam, termín, heslo, wiki, slovo, co znamená, odborný výraz, přesný výraz, definice pojmu, terminologie, nemoce, informace


Pojem ALS je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu ALS můžete dozvědět následující

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Amyotrofická laterální skleróza (zkratka ALS, známá též jako Lou Gehrigova choroba či onemocnění motoneuronu) je progresivní, fatální, neurodegenerativní onemocnění motorických neuronů mozku a míchy, způsobující degeneraci a ztrátu mozkových (horní) a spinálních (dolní) motoneuronů, tj. buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby. Kvůli tomu dochází k postupné svalové slabosti až atrofii. Mozek nakonec není schopen ovládat většinu svalů a pacient zůstává paralyzován, při zachování psychických a mentálních schopností. Příčiny onemocnění nebyly zatím dostatečně objasněny.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat termín ALS ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem ALS na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem ALS ve Wikimedia Commons

Najít pojem ALS ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo ALS ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat pojem ALS ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo ALS například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova ALS? resp. co znamená výraz ALS? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu ALS, odpověď na dotaz co je to ALS?. Víte např. kdo to je Sklář? Znáte a víte kdo je Finanční ředitel? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než nemoce). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?