Co je to?
Výraz, termín, definice slova Troposféra. Co znamená odborný pojem Troposféra z kategorie Příroda?

Co je to Troposféra? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Troposféra

Troposféra je označení pro nejnižší vrstvu atmosféry. Sahá od povrchu Země až k předělu mezi troposférou a nad ní ležící stratosférou. Od stratosféry ji odděluje tropopauza. Na pólech má výšku kolem 9 km, na rovníku přibližně 18 km. Tato šířka se mění, v zimním období je troposféra širší než v létě. Působí zde velké množství vlivů, především zemská rotace a v tropickém pásu také výškové proudy.
S výškou se v troposféře mění i teplota. Ta se pohybuje od -52 stupňů C až k 17 stupňům. Každých 100 metrů klesá teplota přibližně o 0,6 stupně.
Troposféra se neustále promíchává, ve vzduchu jsou tak stále zastoupeny plyny. Z toho vychází i název této vrstvy, v řečtině tropos znamená otáčet či míchat, a sféra se překládá jako koule. Jde o tu nejnižší část atmosféry, která rozhoduje o vývoji počasí. Odehrávají se v ní nejdůležitější povětrnostní jevy. Troposféra je nejtěžší vrstvou atmosféry, má také 90 procent celé váhy atmosféry.


Co je to Troposféra? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Troposféra. Co znamená odborný pojem Troposféra z kategorie Příroda?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Troposféra se známými na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Heslo Troposféra je v kategorii příroda

Klíčová slova: názvosloví, termín, synonymum, definice, slovník, wiki, přesný význam, popis, co znamená, příroda, vysvětlení, formulace, pojem, terminologie, lexikon, slovo, význam pojmu, co je to Troposféra?


Pojem Troposféra je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Troposféra?

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Troposféra je část atmosféry sahající od zemského povrchu k tropopauze, jež odděluje troposféru od výše ležící stratosféry. Tato hranice je dána změnou teplotního gradientu. Na rovníku je troposféra mocná kolem 18 km, v mírných šířkách sahá k 11 km a u pólů dosahuje ještě níže k 9 km.
Změna teploty vzduchu s výškou je větší než v jiných vrstvách. Průměrný pokles teploty vzduchu s výškou je 0,65 °C na 100 m, nicméně průměrná hodnota ve spodní troposféře je nižší díky častým výskytům inverze teploty vzduchu – okolo 0,30 až 0,50 °C na 100 m. Nad tropopauzou teplota roste.
Troposféra je rozdělena do šesti cirkulačních buněk, které jsou základními prvky globální cirkulace atmosféry.

Další možné informační zdroje

Hledat pojem Troposféra na Google.cz

Vyhledat heslo Troposféra ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít pojem Troposféra ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Troposféra ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz Troposféra ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo Troposféra ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Troposféra například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve Wikizdrojích, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Troposféra? resp. jaká je definice termínu Troposféra? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Troposféra, odpověď na dotaz co je to Troposféra?. Víte např. kdo to je Koumák? Znáte a víte kdo je Filuta? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Troposféra i v jiných kategoriích (než příroda). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.