Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Junta. Co znamená pojem Junta z kategorie Politika?

Co je Junta?

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Junta?

Junta je pojem užívaný především v zemích s převahou španělsky a portugalsky mluvících obyvatel. V latině toto slovo znamenalo spojení, sloučení, v nynější praxi jde o komisi, výbor nebo radu.
Portugalci tento termín používají pro obecní radu, většinou je však vládní částí nebo dokonce celou vládou. Historicky vychází junta z původních útvarů vytvořených ve Španělsku. Měly představovat administrativní vládu v době španělské války za nezávislost proti Napoleonovi. Později se pojem používal spíše pro označování vlád v latinskoamerických zemích.


Co je to Junta? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Junta. Co znamená pojem Junta z kategorie Politika?

Možnost chyb vyhrazena. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s dalšími osobami na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Termín Junta se nachází v kategorii politika

Klíčová slova: terminus technicus, termín, odborné názvosloví, terminologie, pojem, význam, lexikon, politika, význam slova, informace, slovník, význam pojmu, heslo, popis, wiki, politika, Junta, synonymum


Pojem Junta je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Junta? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Termín junta ([chunta], z latinského juncta, či jungere – spojovat, dávat dohromady, slučovat) má ve španělsky a portugalsky mluvících zemích význam rady, komise, či výboru. V Portugalsku je takto označována obecní rada (Junta de Freguesia). Junta může být součástí vlády, nebo ji představovat. Princip junty vychází z „prvních“ junt, které byly vytvořeny na území Španělska, jako forma administrativního řízení proti Napoleonovi během Španělské války za nezávislost. S historií 20. století jsou junty většinou spojovány s krátkodobou formou státní vlády v Latinské Americe.
Vládní junta může být jakkoli ideologicky zaměřená, od levicové vlády, přes liberální, konzervativní juntu, až po nacionální. Junta, jejíž členové jsou vysocí představitelé z řad armády, je nazývána vojenská junta a je založená na vojenství a považována za jistou formu vojenské diktatury.

Více informací o slovu Junta doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Junta ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Junta ve Wikimedia Commons

Zkusit najít Junta ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat slovo Junta ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Junta ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Junta ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Junta například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Google.cz, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Google překladači.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co znamená Junta? resp. jaký je význam slova Junta? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Junta, odpověď na dotaz co je to Junta?. Víte např. kdo to je Guru? Znáte a víte kdo je Ernest Gellner? Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Pojmy mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Junta v jiné sekci než politika. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie politika, volnost, junta, ilustrační obrázek

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.