Co je to?
Výraz, termín, definice slova Junta. Co znamená odborný pojem Junta z kategorie Politika?

Co je to Junta? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Junta

Junta je pojem užívaný především v zemích s převahou španělsky a portugalsky mluvících obyvatel. V latině toto slovo znamenalo spojení, sloučení, v nynější praxi jde o komisi, výbor nebo radu.
Portugalci tento termín používají pro obecní radu, většinou je však vládní částí nebo dokonce celou vládou. Historicky vychází junta z původních útvarů vytvořených ve Španělsku. Měly představovat administrativní vládu v době španělské války za nezávislost proti Napoleonovi. Později se pojem používal spíše pro označování vlád v latinskoamerických zemích.


Co je to Junta? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Junta. Co znamená odborný pojem Junta z kategorie Politika?

Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Junta s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Termín Junta se nachází v sekci politika

Klíčová slova: slovo, heslo, wiki, synonymum, přesný výraz, význam, přesný význam, odborné názvosloví, význam slova, terminologie, formulace, politika, terminus technicus, vysvětlení, co je to Junta?, popis, co znamená, informace


Pojem Junta je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Junta? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Termín junta ([chunta], z latinského juncta, či jungere – spojovat, dávat dohromady, slučovat) má ve španělsky a portugalsky mluvících zemích význam rady, komise, či výboru. V Portugalsku je takto označována obecní rada (Junta de Freguesia). Junta může být součástí vlády, nebo ji představovat. Princip junty vychází z „prvních“ junt, které byly vytvořeny na území Španělska, jako forma administrativního řízení proti Napoleonovi během Španělské války za nezávislost. S historií 20. století jsou junty většinou spojovány s krátkodobou formou státní vlády v Latinské Americe.
Vládní junta může být jakkoli ideologicky zaměřená, od levicové vlády, přes liberální, konzervativní juntu, až po nacionální. Junta, jejíž členové jsou vysocí představitelé z řad armády, je nazývána vojenská junta a je založená na vojenství a považována za jistou formu vojenské diktatury.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Vyhledat výraz Junta ve Wikislovníku

Hledat termín Junta ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Junta ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Junta ve Wikimedia Commons

Najít heslo Junta ve vyhledávači Qwant

Hledat výraz Junta ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Junta například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Junta? resp. jaký je význam slova Junta? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Junta, odpověď na dotaz co je to Junta?. Víte např. kdo to je Klement Gottwald? Znáte a víte kdo je František Xaverský? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Junta v jiné sekci než politika. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících popisy termínů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.