Co je to?
Výraz, termín, definice slova Cholera. Co znamená odborný pojem Cholera z kategorie Nemoce?

Co je to Cholera? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Cholera?

Cholera je pojmenování pro infekční onemocnění, které se projevuje úpornými průjmy a zvracením, které mohou vést až k úmrtí. Onemocnění je známo již od starověku, ovšem její původce byl objeven až v roce 1813, kdy Robert Koch odhalil bakterii Vibrio cholerae. Poslední epidemie cholery s mnoha úmrtími skončila v roce 1994. Jedná se o nemoc lidí, jejíž příčinou bývá potrava z masa živočichů žijících v kontaminované vodě nebo pití této vody. Jedná se o znečištění vody lidskými výkaly. K propuknutí nemoci musí člověk požít velké množství bakterií. Ty působí v tenkém střevě, množí se a produkují cholerový toxin, způsobující vytékání tekutin do tenkého střeva.
Prevencí může být očkování, nejúčinnější je však dodržování tělesné hygieny, hlavně mytí rukou a také dezinfekce vody či její převaření. Projevem cholery jsou náhlé bolesti břicha a křeče,průjem a zvracení. Dochází k dehydrataci a poklesu krevního tlaku a teploty, postižený je ospalý. Nutná je hospitalizace na infekčním oddělení.


Co je to Cholera? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Cholera. Co znamená odborný pojem Cholera z kategorie Nemoce?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Cholera můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Cholera je v sekci Nemoce

Klíčová slova: slovník, popis, přesný význam, heslo, co znamená, Nemoce, Cholera, terminologie, co to je, slovo, wiki, formulace, definice pojmu, vysvětlení, význam slova, názvosloví, synonymum, pojem


Pojem Cholera je v kategorii Nemoce, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Cholera? Výraz, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Cholera je nebezpečné průjmové onemocnění, jehož původcem je gramnegativní bakterie Vibrio cholerae, nejčastěji kmeny Clasica I a El Tor. Podle nejčastějšího výskytu se nemoc také nazývá asijská cholera (cholera asiatica).
Nemoc se přenáší alimentární cestou, nejčastěji pitnou vodou znečištěnou fekáliemi (v níž je Vibrio cholerae schopno přežívat až tři týdny) nebo potravinami (dny až 6 týdnů, doba přežití roste s klesající teplotou). Účinnou prevenci představuje mytí rukou, převařování vody či její dezinfekce, dodržování základních hygienických pravidel při zacházení s potravinami. Další možností je očkování, které však není spolehlivé a účinkuje jen na půl roku. Zdrojem nákazy je nemocný člověk, popřípadě člověk-přenašeč.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cholera ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Cholera na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Cholera ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Cholera ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít slovo Cholera ve Wikizdrojích

Vyhledat termín Cholera ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Cholera například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Cholera? resp. co se skrývá pod slovem Cholera? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cholera, odpověď na dotaz co je to Cholera?. Víte např. kdo to je Metodik? Znáte a víte kdo je Martina Dlabajová? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Nemoce). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na slovníková hesla, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, významy slov s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.