Co je to?
Definice výrazu, termínu Cholera. Co znamená odborný pojem Cholera z kategorie Nemoce?

Co je Cholera?

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Cholera

Cholera je pojmenování pro infekční onemocnění, které se projevuje úpornými průjmy a zvracením, které mohou vést až k úmrtí. Onemocnění je známo již od starověku, ovšem její původce byl objeven až v roce 1813, kdy Robert Koch odhalil bakterii Vibrio cholerae. Poslední epidemie cholery s mnoha úmrtími skončila v roce 1994. Jedná se o nemoc lidí, jejíž příčinou bývá potrava z masa živočichů žijících v kontaminované vodě nebo pití této vody. Jedná se o znečištění vody lidskými výkaly. K propuknutí nemoci musí člověk požít velké množství bakterií. Ty působí v tenkém střevě, množí se a produkují cholerový toxin, způsobující vytékání tekutin do tenkého střeva.
Prevencí může být očkování, nejúčinnější je však dodržování tělesné hygieny, hlavně mytí rukou a také dezinfekce vody či její převaření. Projevem cholery jsou náhlé bolesti břicha a křeče,průjem a zvracení. Dochází k dehydrataci a poklesu krevního tlaku a teploty, postižený je ospalý. Nutná je hospitalizace na infekčním oddělení.


Co je to Cholera? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Cholera. Co znamená odborný pojem Cholera z kategorie Nemoce?

Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Text sepsali autoři a autorky pro projekt Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Cholera se známými na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Výraz Cholera je v kategorii nemoce

Klíčová slova: wiki, informace, názvosloví, Cholera, terminologie, slovník, formulace, synonymum, význam slova, slovo, definice, termín, popis, přesný význam, pojem, terminus technicus, význam, přesný výraz


Pojem Cholera je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co označuje termín Cholera? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Cholera je nebezpečné průjmové onemocnění, jehož původcem je gramnegativní bakterie Vibrio cholerae, nejčastěji kmeny Clasica I a El Tor. Podle nejčastějšího výskytu se nemoc také nazývá asijská cholera (cholera asiatica).
Nemoc se přenáší alimentární cestou, nejčastěji pitnou vodou znečištěnou fekáliemi (v níž je Vibrio cholerae schopno přežívat až tři týdny) nebo potravinami (dny až 6 týdnů, doba přežití roste s klesající teplotou). Účinnou prevenci představuje mytí rukou, převařování vody či její dezinfekce, dodržování základních hygienických pravidel při zacházení s potravinami. Další možností je očkování, které však není spolehlivé a účinkuje jen na půl roku. Zdrojem nákazy je nemocný člověk, popřípadě člověk-přenašeč.

Hledejte výraz Cholera v dalších zdrojích

Hledat pojem Cholera ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Cholera ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít výraz Cholera ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít heslo Cholera ve fulltextu Seznam.cz

Hledat termín Cholera ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat pojem Cholera na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Cholera například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co znamená slovo Cholera? resp. co to je Cholera? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cholera, odpověď na dotaz co je to Cholera?. Víte např. kdo to je Katolík? Znáte a víte kdo je Karosář? Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Cholera v jiné sekci než nemoce. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie nemoce, infarkt, cholera, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.