Co je to?
Definice výrazu, termínu Aliterace. Co znamená odborný pojem Aliterace z kategorie Literatura?

Co je Aliterace? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Aliterace?

Aliterace, v českém jazyce nazývaná také jako náslovný rým, je jednou z literárních technik, stylistických figur, která básníkům slouží k ozvláštnění děl. Jde o opakování jedné hlásky nebo slupiny hlásek na začátku slov verše nebo případně na začátku víc slov. Tato figura byla v poezii využívána již od středověku. Aliterace může, ale nemusí zahrnovat také předložky. Neomezuje se pouze na poezii, ale lze se s ní setkat i v próze. V prozaických dílech se často používá pro zvláštní jména postav. Vytváří tak libozvučnost a snadno se zapamatuje.
Velmi často se vyskytuje i v dílech autorů období romantizmu. Libozvučnosti a snadné zapamatelnosti využívá také reklama, protože použití aliterace v názvu nebo chvále výrobku je pro zákazníky přitažlivé. Aliteraci používají také autoři, kteří se snaží vytvořit dílka se slovy, začínajícími stejným písmenem, příkladem může být projekt Pohádky písmene Pé či různé povídky.


Co je to Aliterace? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Aliterace. Co znamená odborný pojem Aliterace z kategorie Literatura?

Navzdory veškeré pečlivosti neručíme za úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte uvedený text s rodinou a kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Výraz Aliterace je v kategorii literatura

Klíčová slova: formulace, slovo, význam slova, co je to Aliterace?, termín, informace, co znamená, Aliterace, význam, terminologie, popis, slovník, literatura, lexikon, názvosloví, přesný výraz, vysvětlení, definice pojmu


Pojem Aliterace je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Aliterace? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Aliterace čili náslovný rým (starším pravopisem alliterace) je stylistická figura (literární technika) založená na tom, že se na začátku slov verše či na začátku několika slov opakuje stejná hláska nebo skupina hlásek, např. „plyne peníz po penízku“ (středověká vagantská poezie) či „Slovo do světa stvořenie“.

Více informací o pojmu Aliterace lze najít v následujících zdrojích

Hledat heslo Aliterace ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Aliterace na Youtube

Vyhledat slovo Aliterace ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Aliterace ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Aliterace ve Wikizdrojích

Najít slovo Aliterace ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Aliterace například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikislovníku nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Teď už víte jaká je definice termínu Aliterace? resp. co vlastně znamená slovo Aliterace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Aliterace, odpověď na dotaz co je to Aliterace?. Víte např. kdo to je Kunda? Znáte a víte kdo je Kryštof Rímský? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci literatura. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?