Co je to?
Definice výrazu Šufánek. Co znamená odborný pojem Šufánek z kategorie Jídlo?

Co to je Šufánek? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Šufánek?

Šufánek je označení pro naběračku nebo sběračku, tedy kuchyňské náčiní, které se používá při vaření i při servírování, Jde o slovo nářeční, které se vyskytuje i ve variantě žufánek. Během práce v kuchyni lze šufánkem nabírat tekutiny nebo potraviny, popřípadě již uvařená jídla sevírovat. Podávají se tak například omáčky či polévky. Šufánky mohou být různě velké a vyrobené z různých materiálů, od kovů po umělé hmoty. Většinou jsou celokovové, jedná se o výlisek tvořený miskou ve tvaru polokoule, k níž patří různě dlouhá rukojeť.
V oblasti jižních Čech byl jako šufánek označován i malý rendlík s delší rukojetí, ve kterém se ohřívalo či rozpouštělo malé množství surovin, například máslo. Šufánky mají poměrně dlouhou historii, vyskytoval se již u Keltů v dobách před naším letopočtem. Tyto šufánky pravděpodobně pocházely z římské říše nebo jejích provincií. Tam byly používány hlavně k pití a podávání vína.


Co je to Šufánek? Význam slova, termín, Definice výrazu Šufánek. Co znamená odborný pojem Šufánek z kategorie Jídlo?

Chyby vyhrazeny. Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Šufánek? Potom se o definici podělte s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Šufánek se nachází v kategorii Jídlo

Klíčová slova: co znamená, informace, definice pojmu, termín, Jídlo, slovník, formulace, přesný význam, wiki, význam slova, synonymum, popis, slovo, Jídlo, přesný výraz, význam pojmu, vysvětlení, definice


Pojem Šufánek je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Šufánek můžete dozvědět následující

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Naběračka, sběračka, nářečně také šufánek či žufánek, je běžný pracovní nástroj používaný v kuchyni při vaření. Slouží jak k nabírání potravin během vaření, tak k podávání hotového jídla (např. polévek či omáček). Naběračky se vyrábějí v různé škále velikostí, většinou se jedná o celokovový předmět - plechový výlisek. Základem je kovová miska polokulovitého tvaru, která je opatřena rukojetí. Podobný nástroj - velká naběračka užívaná mimo kuchyni, a to pro zcela jiné účely (např. vybírání septiku) - je šoufek.

Jiné doporučené zdroje informací

Zkusit najít termín Šufánek ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Šufánek na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Šufánek ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Šufánek ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Šufánek ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo Šufánek na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Šufánek například v evropském vyhledávači Qwant, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikizdrojích, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Tyto stránky vám umožnili zjistit co to je Šufánek? resp. co vlastně znamená slovo Šufánek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Šufánek, odpověď na dotaz co je to Šufánek?. Víte např. kdo to je Svatá Trojice? Znáte a víte kdo je Vdova? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Jídlo). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.