Co je to?
Odborný výraz, definice slova Šufánek. Co znamená slovo Šufánek z kategorie Jídlo?

Co je Šufánek?

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Šufánek

Šufánek je označení pro naběračku nebo sběračku, tedy kuchyňské náčiní, které se používá při vaření i při servírování, Jde o slovo nářeční, které se vyskytuje i ve variantě žufánek. Během práce v kuchyni lze šufánkem nabírat tekutiny nebo potraviny, popřípadě již uvařená jídla sevírovat. Podávají se tak například omáčky či polévky. Šufánky mohou být různě velké a vyrobené z různých materiálů, od kovů po umělé hmoty. Většinou jsou celokovové, jedná se o výlisek tvořený miskou ve tvaru polokoule, k níž patří různě dlouhá rukojeť.
V oblasti jižních Čech byl jako šufánek označován i malý rendlík s delší rukojetí, ve kterém se ohřívalo či rozpouštělo malé množství surovin, například máslo. Šufánky mají poměrně dlouhou historii, vyskytoval se již u Keltů v dobách před naším letopočtem. Tyto šufánky pravděpodobně pocházely z římské říše nebo jejích provincií. Tam byly používány hlavně k pití a podávání vína.


Co je to Šufánek? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Šufánek. Co znamená slovo Šufánek z kategorie Jídlo?

Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Tento text (Šufánek) můžete sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pojem Šufánek patří do kategorie jídlo

Klíčová slova: Šufánek, informace, odborný výraz, formulace, co je to Šufánek?, lexikon, wiki, terminus technicus, synonymum, význam slova, odborné názvosloví, co znamená, slovo, význam pojmu, slovník, terminologie, názvosloví, definice


Pojem Šufánek je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Šufánek? Výraz, definice slova z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Naběračka, sběračka, nářečně také šufánek či žufánek, je běžný pracovní nástroj používaný v kuchyni při vaření. Slouží jak k nabírání potravin během vaření, tak k podávání hotového jídla (např. polévek či omáček). Naběračky se vyrábějí v různé škále velikostí, většinou se jedná o celokovový předmět - plechový výlisek. Základem je kovová miska polokulovitého tvaru, která je opatřena rukojetí. Podobný nástroj - velká naběračka užívaná mimo kuchyni, a to pro zcela jiné účely (např. vybírání septiku) - je šoufek.

Více informací o slovu Šufánek doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Vyhledat výraz Šufánek ve Wikizdrojích

Zkusit najít Šufánek ve Wikislovníku

Najít termín Šufánek ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Šufánek ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Šufánek ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Šufánek ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Šufánek například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, v metavyhledávači Info.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Teďka již bezesporu víte jaký je význam slova Šufánek? resp. jaký je význam pojmu Šufánek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Šufánek, odpověď na dotaz co je to Šufánek?. Víte např. kdo to je Hippokratés? Znáte a víte kdo je Sociolog? Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než jídlo). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie jídlo, jahody, Šufánek, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na popisy termínů, slovníková hesla, významy slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.