Co je Vitamín C?
Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Vitamín C?
Vitamín C patří k nejvýznamnějším vitamínům v organizmu. Je rozpustný ve vodě. Má výrazné antioxidační účinky, je součástí tvorby hormonů, má podíl na snižování cholesterolu. Nemohou ho postrádat ani kosti, kůže, cévy a svaly. Největší přirozené množství vitamínu C se nachází v čerstvém ovoci a v zelenině. Vitamín C neboli kyselinu askorbovou si organizmus sám neumí utvořit a ani si ho uložit pro pozdější využití. Je tedy nutné dodávat ho tělu pravidelně každý den. To zaručí pestré a zdravé stravování. Doporučená denní dávka tohoto vitamínu je u mužů 110 mg a u žen 95 mg. U kuřáků, těhotných žen a kojících matek je dávka vyšší. Protože se vitamín rozkládá působením vzduchu a tepla, je nutný jeho příjem ve skutečně čerstvých potravinách.
Velké množství vitamínu se nachází například v brokolici, červené paprice, rakytníku, ostružinách, růžičkové kapustě, popřípadě v citrusech. Vitamínem C z potravin se není možno předávkovat, vylučuje se močí. Opatrnosti je potřeba u doplňků stravy, syntetický vitamín C ve vysokých dávkách způsobuje zažívací obtíže, nevolnost, alergickou reakci. Opatrní musí být především jedinci, kteří trpí onemocněním ledvin, močových cesta metabolickými poruchami.
Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz
Co se píše ve Wikipedii o pojmu Vitamín C?
Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.
Vitamín C (kyselina askorbová, E300) je ve vodě rozpustná živná látka (živina) a vitamín nezbytný k životu a udržení tělesného zdraví, v lidském těle plní vitamín C mnoho důležitých funkcí. Je citlivý na teplo a vysoce citlivý na oxidaci. Jeho chemický název je kyselina L-askorbová neboli L-enantiomer (optický izomer, optický antipod) kyseliny askorbové, její sumární vzorec je C6H8O6.
Většina zvířat a rostlin si syntetizuje tento vitamín sama a nepotřebuje žádné jeho přídavky. Přirozeně si jej nedovedou vytvářet např. lidé a některé další druhy primátů, morčata, kapybara, indický netopýr, mezi ptactvem pak červení bulbulové a z vodních živočichů třeba pstruh duhový a losos.
Z rostlinných zdrojů je na vitamín C velmi bohatý šípek, rakytník, dále např. citrusy (limetka, citrón, pomeranč, grapefruit), brambory nebo rajčata, papriky, papája, brokolice, rybíz černý, jahody, květák, špenát, kiwi, brusinky, plody kopřivy.
Pro více informací o heslu Vitamín C zkuste navštívit tyto odkazy
Zkusit najít slovo Vitamín C ve fulltextovém vyhledávači Bing.com
Zkusit najít termín Vitamín C ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí
Vyhledat pojem Vitamín C ve fulltextu Seznam.cz
Najít pojem Vitamín C na Google.cz
Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vitamín C ve Wikimedia Commons
Vyhledat slovo Vitamín C ve Wikizdrojích
Dál můžete zkusit hledat slovo Vitamín C například v Google obrázcích, v projektu slovnik.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.
Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov
Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Vitamín C? resp. jaká je definice slova Vitamín C? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vitamín C, odpověď na dotaz co je to Vitamín C?. Víte např. kdo to je Pavel Kohout? Znáte a víte kdo je Libuše Roubychová? Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Pojmy mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než chemie). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA.
Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.
Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?