Co je to?
Výraz, termín, definice slova Vitamín C. Co znamená odborný pojem Vitamín C z kategorie Chemie?

Co je to Vitamín C? Význam slova

Co znamená termín Vitamín C? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Vitamín C patří k nejvýznamnějším vitamínům v organizmu. Je rozpustný ve vodě. Má výrazné antioxidační účinky, je součástí tvorby hormonů, má podíl na snižování cholesterolu. Nemohou ho postrádat ani kosti, kůže, cévy a svaly. Největší přirozené množství vitamínu C se nachází v čerstvém ovoci a v zelenině. Vitamín C neboli kyselinu askorbovou si organizmus sám neumí utvořit a ani si ho uložit pro pozdější využití. Je tedy nutné dodávat ho tělu pravidelně každý den. To zaručí pestré a zdravé stravování. Doporučená denní dávka tohoto vitamínu je u mužů 110 mg a u žen 95 mg. U kuřáků, těhotných žen a kojících matek je dávka vyšší. Protože se vitamín rozkládá působením vzduchu a tepla, je nutný jeho příjem ve skutečně čerstvých potravinách.
Velké množství vitamínu se nachází například v brokolici, červené paprice, rakytníku, ostružinách, růžičkové kapustě, popřípadě v citrusech. Vitamínem C z potravin se není možno předávkovat, vylučuje se močí. Opatrnosti je potřeba u doplňků stravy, syntetický vitamín C ve vysokých dávkách způsobuje zažívací obtíže, nevolnost, alergickou reakci. Opatrní musí být především jedinci, kteří trpí onemocněním ledvin, močových cesta metabolickými poruchami.


Co je to Vitamín C? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Vitamín C. Co znamená odborný pojem Vitamín C z kategorie Chemie?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Vitamín C? Pak se o tuto stránku podělte s vašimi přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Heslo Vitamín C je v kategorii chemie

Klíčová slova: slovník, heslo, formulace, co to je, termín, chemie, přesný výraz, slovo, terminus technicus, definice pojmu, terminologie, wiki, vysvětlení, přesný význam, informace, co je to Vitamín C?, význam pojmu, Vitamín C


Pojem Vitamín C je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Vitamín C můžete dozvědět následující

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Vitamín C (kyselina askorbová, E300) je ve vodě rozpustná živná látka (živina) a vitamín nezbytný k životu a udržení tělesného zdraví, v lidském těle plní vitamín C mnoho důležitých funkcí. Je citlivý na teplo a vysoce citlivý na oxidaci. Jeho chemický název je kyselina L-askorbová neboli L-enantiomer (optický izomer, optický antipod) kyseliny askorbové, její sumární vzorec je C6H8O6.
Většina zvířat a rostlin si syntetizuje tento vitamín sama a nepotřebuje žádné jeho přídavky. Přirozeně si jej nedovedou vytvářet např. lidé a některé další druhy primátů, morčata, kapybara, indický netopýr, mezi ptactvem pak červení bulbulové a z vodních živočichů třeba pstruh duhový a losos.
Z rostlinných zdrojů je na vitamín C velmi bohatý šípek, rakytník, dále např. citrusy (limetka, citrón, pomeranč, grapefruit), brambory nebo rajčata, papriky, papája, brokolice, rybíz černý, jahody, květák, špenát, kiwi, brusinky, plody kopřivy.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Vitamín C ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Vitamín C ve Wikizdrojích

Zkusit najít výraz Vitamín C ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Vitamín C ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít heslo Vitamín C ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Vitamín C ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Vitamín C například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve ruském vyhledávači Yandex nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Vitamín C? resp. co označuje slovo Vitamín C? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vitamín C, odpověď na dotaz co je to Vitamín C?. Víte např. kdo to je Anna Šabatová? Znáte a víte kdo je Charón? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než chemie). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?