Co je to?
Definice výrazu, termínu Rezistor. Co znamená odborný pojem Rezistor z kategorie Technika?

Co je to Rezistor? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Rezistor?

Rezistor, laicky nazývaný odpor, je součástka elektrického obvodu, která je pasivní a má pouze jednu vlastnost, kterou je právě odpor. Pomocí rezistoru se snižuje velikost elektrického proudu v obvodu nebo se snižuje napětí. Může fungovat jako topný článek, popřípadě jako tester pro generátor nebo být součástí integrovaných obvodů.
Rezistory jsou buď pevné nebo proměnné. U pevných rezistorů je odpor pevně daný, u proměnných se mohou hodnoty odporu v určitém rozmezí měnit.


Co je to Rezistor? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Rezistor. Co znamená odborný pojem Rezistor z kategorie Technika?

Uvedené informace jsou bez záruky. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Definici slova Rezistor můžete sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Rezistor je v kategorii Technika

Klíčová slova: wiki, Technika, přesný význam, terminus technicus, popis, význam slova, názvosloví, odborné názvosloví, definice, heslo, co znamená, co to je, termín, terminologie, význam, formulace, přesný výraz, synonymum


Pojem Rezistor je v kategorii Technika, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Rezistor píše následující

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Rezistor je pasivní elektrotechnická součástka projevující se v elektrickém obvodu v ideálním případě jedinou vlastností - elektrickým odporem. Důvodem pro zařazení rezistoru do obvodu je obvykle snížení velikosti elektrického proudu nebo získání určitého úbytku napětí. Rezistory se také mohou používat jako topné články, testovací zátěže pro generátory apod. Rezistory rozdělujeme na pevné a proměnné. Pevné rezistory mají pevně danou hodnotu odporu, která se mírně mění pouze v závislosti na teplotě, procházejícím proudem a životnosti rezistoru. U proměnných rezistorů můžeme měnit jeho fyzikální veličinu (odpor) v určitém rozsahu, ty se používají k plynulému upravení činnosti dalších částí obvodu - potenciometry nebo odporové trimry. (např. nastavení hlasitosti, stmívání svítidel, nastavení teploty apod.), nebo jako senzory teploty (termistory), napětí (varistory), světla (fotorezistory), síly nebo chemických procesů.

Hledejte v dalších zdrojích

Najít termín Rezistor ve Wikizdrojích

Vyhledat termín Rezistor ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít pojem Rezistor ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Rezistor ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Rezistor ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít slovo Rezistor ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Rezistor například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Rezistor? resp. co vlastně znamená slovo Rezistor? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Rezistor, odpověď na dotaz co je to Rezistor?. Víte např. kdo to je Ivan Hlas? Znáte a víte kdo je Luterán? Ke každému slovo může existovat víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Technika). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na slovníková hesla, popisy termínů, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.