Co je to?
Výraz, termín, definice slova Rezistor. Co znamená odborný pojem Rezistor z kategorie Technika?

Co je to Rezistor? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Rezistor?

Rezistor, laicky nazývaný odpor, je součástka elektrického obvodu, která je pasivní a má pouze jednu vlastnost, kterou je právě odpor. Pomocí rezistoru se snižuje velikost elektrického proudu v obvodu nebo se snižuje napětí. Může fungovat jako topný článek, popřípadě jako tester pro generátor nebo být součástí integrovaných obvodů.
Rezistory jsou buď pevné nebo proměnné. U pevných rezistorů je odpor pevně daný, u proměnných se mohou hodnoty odporu v určitém rozmezí měnit.


Co je to Rezistor? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Rezistor. Co znamená odborný pojem Rezistor z kategorie Technika?

Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Rezistor? Potom se o definici podělte s kolegy na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Výraz Rezistor se nachází v kategorii technika

Klíčová slova: definice pojmu, vysvětlení, co znamená, Rezistor, odborný výraz, pojem, wiki, přesný význam, definice, synonymum, formulace, slovo, význam, heslo, popis, informace, význam pojmu, termín


Pojem Rezistor je v kategorii technika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Rezistor? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Rezistor je pasivní elektrotechnická součástka projevující se v elektrickém obvodu v ideálním případě jedinou vlastností - elektrickým odporem. Důvodem pro zařazení rezistoru do obvodu je obvykle snížení velikosti elektrického proudu nebo získání určitého úbytku napětí. Rezistory se také mohou používat jako topné články, testovací zátěže pro generátory apod. Rezistory rozdělujeme na pevné a proměnné. Pevné rezistory mají pevně danou hodnotu odporu, která se mírně mění pouze v závislosti na teplotě, procházejícím proudem a životnosti rezistoru. U proměnných rezistorů můžeme měnit jeho fyzikální veličinu (odpor) v určitém rozsahu, ty se používají k plynulému upravení činnosti dalších částí obvodu - potenciometry nebo odporové trimry. (např. nastavení hlasitosti, stmívání svítidel, nastavení teploty apod.), nebo jako senzory teploty (termistory), napětí (varistory), světla (fotorezistory), síly nebo chemických procesů.

Internetové odkazy na vyhledávače

Najít slovo Rezistor ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít heslo Rezistor ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Rezistor na Google.cz

Hledat pojem Rezistor ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Rezistor na Youtube

Vyhledat termín Rezistor ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Rezistor například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Teď už víte co znamená slovo Rezistor? resp. co se skrývá pod slovem Rezistor? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Rezistor, odpověď na dotaz co je to Rezistor?. Víte např. kdo to je Instalatér? Znáte a víte kdo je Tomáš Martínek? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je technika. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov, zajímavosti, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.