Co je to?
Definice výrazu, termínu Sambo. Co znamená odborný pojem Sambo z kategorie Sport?

Co je to Sambo? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Sambo?

Sambo je původně ruský bojový sport, ve kterém se uplatňuje velké množství zápasnických technik. Samotný název pochází z počátečních písmen slov z ruštiny, která v překladu znamenají sebeobranu bez použití zbraně. Sambo může být bojové nebo sportovní. Sportovní část povoluje i takové chvaty, které jsou zakázány například v džudu, jako je zámek nohy a další. V bojovém sambu lze použít i kopy nebo údery pěstí. K dalším zápasnickým technikám patří například sevření nebo přehození.
Vznik samba je datován do 20. let dvacátého století. Lenin chtěl získat vojáky dokonalé i v boji muže proti muži. Proto velitelé vojsk vybrali určité prvky tradičních místních zápasnických stylů, karate a juda. V sambu se zápasí na žíněnce ve vyznačeném kruhu. Zápas trvá pět minut, body se přidělují za udržení soupeře na lopatkách. Vítězem je ten, kdo vede o 12 bodů. Přímého vítězství lze dosáhnout při odhození soupeře na záda, přičemž vítěz zůstane stát, nebo při nasazení chvatu, který soupeře donutí vzdát se. Není dovoleno škrcení. Výkřikem nebo úderem do žíněnky je možné se vzdát.


Co je to Sambo? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Sambo. Co znamená odborný pojem Sambo z kategorie Sport?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Napsáno redaktory Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Sambo s vašimi kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Sambo se nachází v sekci sport

Klíčová slova: synonymum, co znamená, termín, slovník, Sambo, přesný výraz, co je to Sambo?, přesný význam, pojem, terminus technicus, názvosloví, informace, definice, odborné názvosloví, popis, slovo, vysvětlení, význam slova


Pojem Sambo je v kategorii sport, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Sambo? Výraz, definice slova z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Sambo též sombo je původně bojový systém (sebeobrana) vycházející z japonského bojového systému džú-džucu, francouzského boxu (savate) a tradičních zápasnických stylů republik Sovětského svazu. Vznikl na přelomu dvacátých a třicátých let dvacátého století v Sovětském svazu jako bojový výcvikový systém rudé armády. Sambistické techniky z boje na zemi se využívají v profesionálním zápase ve stylu MMA. Jejich největším propagátorem byl fenomenální ruský zápasník Fjodor Jemeljaněnko. Sambo je také v některých zemích známo jako úpolový sport v podobě vestového zápasu. V moderním pojetí je známá i varianta samba jako bojového sportu, jenž vychází z armádního bojového výcviku.

Odkazy na jiné weby

Najít pojem Sambo ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Sambo ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Sambo ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Sambo ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Sambo ve Wikizdrojích

Najít slovo Sambo ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Sambo například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Právě nyní již víte jaký je význam slova Sambo? resp. jaká je definice termínu Sambo? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sambo, odpověď na dotaz co je to Sambo?. Víte např. kdo to je Kritik? Znáte a víte kdo je Jana Adamcová? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy podle různých oborů. Proto případně zapátrejte po pojmu Sambo i v jiných kategoriích (než sport). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.