Co je to?
Definice výrazu, termínu Goja. Co znamená odborný pojem Goja z kategorie Jídlo?

Co je Goja?

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Goja?

Goja, jinak také gója, je pojmenování romského jídla připravovaného tradičně nejvíce o Vánocích. Jde o pokrm podobný klobáse, který se právě pro tuto p podobnost nazývá také romská klobása. Základem je bramborákové těsto, které se cpe do střívek. Ta mohou být vepřová nebo lze zakoupit umělá střívka. Naplněná a zavázaná střívka se pak pečou v troubě v pekáči vymazaném sádlem. Při pečení se propichují jehlou, aby se zabránilo popraskání. Goja bývá dlouhá až půl metru, po upečení a před podáváním se krájí na menší kousky cca 10 cm. Potom se zapíjí pivem nebo vínem.
Jde o romské národní jídlo, rozšířené po celé Evropě. Pro jeho přípravu je potřeba upravit střeva, pokud chce kuchař použít střeva vepřová. Ta je potřeba vyprat a dva dny před pečením do nich nacpat rozmačkaný česnek, aby se odstranily případné pachy. Z oloupaných brambor se připraví hmota podobná bramborákovému těstu, spaří se vodou , přidá se sůl, majoránka, utřený česnek a vše se promíchá. Jeden konec připraveného střeva se zaváže a z druhé strany se střevo plní připravenou směsí. Pak se zaváže i druhý konec a střevo se stáčí jako spirála do připraveného pekáče. Do pekáče se ještě přidá sádlo. Mezi střeva se vtlačí na kousky nakrájené uzené maso a vše se zalije vodou až po okraj. Po půlhodině pečení je nutné střívka propíchnout. Goja se v troubě pečena 200 stupňů přibližně dvě hodiny. Upečená goja musí mít zlatavou barvu.


Co je to Goja? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Goja. Co znamená odborný pojem Goja z kategorie Jídlo?

Provozovatel neručí za aktuálnost, správnost a přesnost informací uvedených na tomto webu. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Goja? Pak se o tuto stránku podělte s blízkými na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Heslo Goja je v kategorii jídlo

Klíčová slova: definice, přesný význam, vysvětlení, terminologie, termín, jídlo, slovník, popis, definice pojmu, názvosloví, odborný výraz, co to je, lexikon, význam slova, význam pojmu, význam, co znamená, slovo


Pojem Goja je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Goja? Definice slova, termínu z Wikipedie

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Goja neboli gója je tradiční romské jídlo, připravované zejména o Vánocích. Jsou to vepřová, případně umělá střívka naplněná bramborákovým těstem a poté upečená v troubě. Proto se také goja nazývá romská klobása. Mívá délku až půl metru a před podáváním se nakrájí na zhruba deseticentimetrové kousky. Zapíjí se vínem nebo i pivem.

Další informační zdroje o slovu Goja

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Goja ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Goja ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít termín Goja ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Goja ve vyhledávači Yandex

Najít pojem Goja ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Goja ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Goja například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikizdrojích, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Goja? resp. jaký je význam slova Goja? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Goja, odpověď na dotaz co je to Goja?. Víte např. kdo to je Keira Knightley? Znáte a víte kdo je Operativec? Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než jídlo). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.