Co je to?
Výraz, termín, definice slova Goja. Co znamená odborný pojem Goja z kategorie Jídlo?

Co je to Goja? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Goja?

Goja, jinak také gója, je pojmenování romského jídla připravovaného tradičně nejvíce o Vánocích. Jde o pokrm podobný klobáse, který se právě pro tuto p podobnost nazývá také romská klobása. Základem je bramborákové těsto, které se cpe do střívek. Ta mohou být vepřová nebo lze zakoupit umělá střívka. Naplněná a zavázaná střívka se pak pečou v troubě v pekáči vymazaném sádlem. Při pečení se propichují jehlou, aby se zabránilo popraskání. Goja bývá dlouhá až půl metru, po upečení a před podáváním se krájí na menší kousky cca 10 cm. Potom se zapíjí pivem nebo vínem.
Jde o romské národní jídlo, rozšířené po celé Evropě. Pro jeho přípravu je potřeba upravit střeva, pokud chce kuchař použít střeva vepřová. Ta je potřeba vyprat a dva dny před pečením do nich nacpat rozmačkaný česnek, aby se odstranily případné pachy. Z oloupaných brambor se připraví hmota podobná bramborákovému těstu, spaří se vodou , přidá se sůl, majoránka, utřený česnek a vše se promíchá. Jeden konec připraveného střeva se zaváže a z druhé strany se střevo plní připravenou směsí. Pak se zaváže i druhý konec a střevo se stáčí jako spirála do připraveného pekáče. Do pekáče se ještě přidá sádlo. Mezi střeva se vtlačí na kousky nakrájené uzené maso a vše se zalije vodou až po okraj. Po půlhodině pečení je nutné střívka propíchnout. Goja se v troubě pečena 200 stupňů přibližně dvě hodiny. Upečená goja musí mít zlatavou barvu.


Výraz, termín, definice slova Goja. Co znamená odborný pojem Goja z kategorie Jídlo?

Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Goja? Pak se o ní podělte s vašimi kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Goja je v kategorii jídlo

Klíčová slova: definice pojmu, odborné názvosloví, význam pojmu, lexikon, informace, jídlo, definice, synonymum, terminologie, popis, názvosloví, co je to Goja?, slovník, Goja, heslo, přesný výraz, význam slova, jídlo


Pojem Goja je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít Goja na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Goja ve Wikimedia Commons

Najít termín Goja ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Goja na Youtube

Zkusit najít slovo Goja ve Wikipedii

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Goja ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Goja například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Goja? resp. co je to Goja? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Goja, odpověď na dotaz co je to Goja?. Víte např. kdo to je Catherine Zeta-Jones? Znáte a víte kdo je Karel IV? Ke každému slovo může existovat víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste hledání i v jiné sekci webu než v jídlo. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího slovníková hesla, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.