Co je to?
Výraz, termín, definice slova Velký třesk. Co znamená odborný pojem Velký třesk z kategorie Věda?

Co je to Velký třesk? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Velký třesk?

Velký třesk, jinak také Big Bang, je jednou z kosmologických teorií, kterou přijímá i věda. Zabývá se vývojem a tvarováním vesmíru. Zakládá se na myšlence kombinace pozorování vzdalujících se galaxií a teorie relativity.
Na tomto základě se odvozuje minulost vesmíru i jeho budoucnost. V minulosti měl mít vesmír vyšší teplotu a hustotu a v důsledku velkého třesku začalo jeho rozpínání. Velký třesk se používá i pro vysvětlení vzniku vesmíru.


Co je to Velký třesk? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Velký třesk. Co znamená odborný pojem Velký třesk z kategorie Věda?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet se známými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Velký třesk se nachází v sekci Věda

Klíčová slova: význam, Věda, význam pojmu, co je to Velký třesk?, synonymum, terminus technicus, slovo, lexikon, názvosloví, formulace, heslo, odborný výraz, odborné názvosloví, Velký třesk, přesný výraz, termín, terminologie, pojem


Pojem Velký třesk je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Co označuje termín Velký třesk? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Velký třesk (anglicky Big Bang) je vědecká obecně přijímaná kosmologická teorie, která popisuje raný vývoj a tvar vesmíru. Hlavní myšlenkou je, že obecná teorie relativity může být zkombinovaná s pozorováním galaxií vzdalujících se od sebe, z čehož se dá odvodit stav vesmíru v minulosti, ale i v budoucnosti. Přirozeným důsledkem velkého třesku je, že vesmír měl v minulosti vyšší teplotu a hustotu. Termín „velký třesk“ se v užším smyslu používá pro označení časového bodu, kdy začalo pozorované rozpínaní vesmíru, které roku 1927 první navrhl belgický kněz a astronom Georges Lemaître. Za počátek tehdy považoval primordial atom či kosmické vejce. V širším smyslu na označení převládajícího kosmologického paradigmatu, vysvětlujícího vznik a vývoj vesmíru.

Časová osa velkého třesku

Časová osa velkého třesku. Autor. NASA/WMAP Science Team, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain
Časová osa velkého třesku. Autor. NASA/WMAP Science Team, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain


Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Najít slovo Velký třesk ve Wikizdrojích

Hledat výraz Velký třesk ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Velký třesk ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Velký třesk ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat výraz Velký třesk ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Velký třesk ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Velký třesk například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Velký třesk? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Velký třesk? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Velký třesk, odpověď na dotaz co je to Velký třesk?. Víte např. kdo to je Metrolog? Znáte a víte kdo je Andy Murray? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Věda Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Dokázali byste si vzpomenout jak vypadá vlajka Čadu nebo vlajka Etiopie? Zopakujte si vlajky všech zemí světa!