Co je to?
Výraz, termín, definice slova Balata. Co znamená odborný pojem Balata z kategorie Literatura?

Co je Balata?

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Balata

Balata či balatta nebo italská balada je literární pojem, který je označením pro milostnou báseň s přesně danou formou. Má čtrnáct veršů, sloky jsou čtyřveršová a desetiveršová. Počet veršů je tedy stejný jako u sonetu. I balatu využívali italští básníci v době renesance, především básníci Dante Alighieri a Francesco Petrarca.
Samotné slovo balata má původ v italském slově ballare, což znamená tančit. Původně se totiž jednalo o taneční písně. Tato forma se vyskytla i v Dekameronu Giovanniho Boccaccia, kde se balata zpívala na konci každého dne. U této drobnější básně lyrického zaměření se rýmují první, čtvrtý a čtrnáctý verš. První verš bývá opakován na konci druhé sloky, rýmové schéma může být například ABBA CDE CDE EFFA. Časově se řadí do periody Ars nova. V současnosti není příliš využívána. Samotné slovo balata se vyskytuje i dalších oblastech, jako příjmení, název uprchlického tábora a podobně.


Co je to Balata? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Balata. Co znamená odborný pojem Balata z kategorie Literatura?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text napsán pro Superia.cz

Definici pojmu Balata sdílejte s rodinou a kamarády na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Výraz Balata je v kategorii literatura

Klíčová slova: co znamená, literatura, význam slova, popis, synonymum, význam, formulace, co je to Balata?, wiki, význam pojmu, informace, slovo, vysvětlení, Balata, terminologie, lexikon, definice pojmu, názvosloví


Pojem Balata je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Balata?

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Balata (z italského ballata) je druh milostné básně o čtrnácti verších (jako v sonetu), později používaná italskými renesančními básníky Dantem a Petrarkou. Je známá v souvislosti s periodou ars nova. Termín balata pochází z italského slovesa ballare, tančit. Zprvu totiž sloužila jako taneční píseň. Balaty jsou zpívány na konci každého dne v Boccacciově Dekameronu.

Pro další informace o termínu Balata zkuste tyto odkazy

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Balata ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Balata na Google obrázcích

Zkusit najít termín Balata ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Balata na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Balata ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Balata ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Balata například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Teďka již bezesporu víte co znamená slovo Balata? resp. jaký je význam pojmu Balata? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Balata, odpověď na dotaz co je to Balata?. Víte např. kdo to je Roman Izzi Izaiáš? Znáte a víte kdo je Martin Nejedlý? Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je literatura. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie literatura, knihovna, balata, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Nejjednodušší způsob oživení pracovní plochy vašeho Windows, Androidu nebo jiného operačního systému je změna pozadí. Navštivte partnerskou stránku a vybírejte se stovek tapet přírody, Vesmíru apod.