Co je to?
Výraz, termín, definice slova Balata. Co znamená odborný pojem Balata z kategorie Literatura?

Co je to Balata? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Balata

Balata či balatta nebo italská balada je literární pojem, který je označením pro milostnou báseň s přesně danou formou. Má čtrnáct veršů, sloky jsou čtyřveršová a desetiveršová. Počet veršů je tedy stejný jako u sonetu. I balatu využívali italští básníci v době renesance, především básníci Dante Alighieri a Francesco Petrarca.
Samotné slovo balata má původ v italském slově ballare, což znamená tančit. Původně se totiž jednalo o taneční písně. Tato forma se vyskytla i v Dekameronu Giovanniho Boccaccia, kde se balata zpívala na konci každého dne. U této drobnější básně lyrického zaměření se rýmují první, čtvrtý a čtrnáctý verš. První verš bývá opakován na konci druhé sloky, rýmové schéma může být například ABBA CDE CDE EFFA. Časově se řadí do periody Ars nova. V současnosti není příliš využívána. Samotné slovo balata se vyskytuje i dalších oblastech, jako příjmení, název uprchlického tábora a podobně.


Co je to Balata? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Balata. Co znamená odborný pojem Balata z kategorie Literatura?

Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Balata? Potom se o definici podělte s partnery, kolegy a kamarády na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Balata se nachází v kategorii literatura

Klíčová slova: význam pojmu, popis, literatura, definice, literatura, terminologie, vysvětlení, lexikon, co je to Balata?, formulace, význam slova, terminus technicus, význam, Balata, co znamená, wiki, přesný výraz, přesný význam


Pojem Balata je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Balata? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Balata (z italského ballata) je druh milostné básně o čtrnácti verších (jako v sonetu), později používaná italskými renesančními básníky Dantem a Petrarkou. Je známá v souvislosti s periodou ars nova. Termín balata pochází z italského slovesa ballare, tančit. Zprvu totiž sloužila jako taneční píseň. Balaty jsou zpívány na konci každého dne v Boccacciově Dekameronu.

Další možné informační zdroje

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Balata ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Balata ve Wikizdrojích

Najít slovo Balata ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít heslo Balata ve Wikislovníku

Vyhledat pojem Balata ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Balata ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Balata například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Balata? resp. jaká je definice termínu Balata? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Balata, odpověď na dotaz co je to Balata?. Víte např. kdo to je Jan Čulík? Znáte a víte kdo je Doktorand? Jednotlivá slova můžou mít několik významů podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte po pojmu Balata i v jiných kategoriích (než literatura). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Nejjednodušší způsob oživení pracovní plochy vašeho Windows, Androidu nebo jiného operačního systému je změna pozadí. Navštivte partnerskou stránku a vybírejte se stovek tapet přírody, Vesmíru apod.