Co je to?
Odborný výraz, definice slova Balata. Co znamená slovo Balata z kategorie Literatura?

Co je Balata? Definice pojmu

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Balata

Balata či balatta nebo italská balada je literární pojem, který je označením pro milostnou báseň s přesně danou formou. Má čtrnáct veršů, sloky jsou čtyřveršová a desetiveršová. Počet veršů je tedy stejný jako u sonetu. I balatu využívali italští básníci v době renesance, především básníci Dante Alighieri a Francesco Petrarca.
Samotné slovo balata má původ v italském slově ballare, což znamená tančit. Původně se totiž jednalo o taneční písně. Tato forma se vyskytla i v Dekameronu Giovanniho Boccaccia, kde se balata zpívala na konci každého dne. U této drobnější básně lyrického zaměření se rýmují první, čtvrtý a čtrnáctý verš. První verš bývá opakován na konci druhé sloky, rýmové schéma může být například ABBA CDE CDE EFFA. Časově se řadí do periody Ars nova. V současnosti není příliš využívána. Samotné slovo balata se vyskytuje i dalších oblastech, jako příjmení, název uprchlického tábora a podobně.


Co je to Balata? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Balata. Co znamená slovo Balata z kategorie Literatura?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Tento text (Balata) můžete sdílet s rodinou a kamarády na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Výraz Balata patří do kategorie literatura

Klíčová slova: terminologie, definice pojmu, Balata, přesný význam, význam pojmu, odborný výraz, termín, heslo, synonymum, wiki, vysvětlení, názvosloví, význam slova, terminus technicus, lexikon, slovník, co to je, slovo


Pojem Balata je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Balata? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Balata (z italského ballata) je druh milostné básně o čtrnácti verších (jako v sonetu), později používaná italskými renesančními básníky Dantem a Petrarkou. Je známá v souvislosti s periodou ars nova. Termín balata pochází z italského slovesa ballare, tančit. Zprvu totiž sloužila jako taneční píseň. Balaty jsou zpívány na konci každého dne v Boccacciově Dekameronu.

Další informační zdroje

Zkusit najít pojem Balata ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Balata ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Balata na Youtube

Najít slovo Balata ve Wikizdrojích

Zkusit najít frázi Balata ve Wikislovníku

Hledat termín Balata na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Balata například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Nyní již víte jaká je definice termínu Balata? resp. co přesně znamená slovo Balata? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Balata, odpověď na dotaz co je to Balata?. Víte např. kdo to je Martin Uhlíř? Znáte a víte kdo je Pivot? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste hledat odborný výraz Balata i v jiné sekci než je kategorie literatura. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Nejjednodušší způsob oživení pracovní plochy vašeho Windows, Androidu nebo jiného operačního systému je změna pozadí. Navštivte partnerskou stránku a vybírejte se stovek tapet přírody, Vesmíru apod.