Co je to?
Výraz, termín, definice slova Balata. Co znamená odborný pojem Balata z kategorie Literatura?

Co je to Balata? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Balata

Balata či balatta nebo italská balada je literární pojem, který je označením pro milostnou báseň s přesně danou formou. Má čtrnáct veršů, sloky jsou čtyřveršová a desetiveršová. Počet veršů je tedy stejný jako u sonetu. I balatu využívali italští básníci v době renesance, především básníci Dante Alighieri a Francesco Petrarca.
Samotné slovo balata má původ v italském slově ballare, což znamená tančit. Původně se totiž jednalo o taneční písně. Tato forma se vyskytla i v Dekameronu Giovanniho Boccaccia, kde se balata zpívala na konci každého dne. U této drobnější básně lyrického zaměření se rýmují první, čtvrtý a čtrnáctý verš. První verš bývá opakován na konci druhé sloky, rýmové schéma může být například ABBA CDE CDE EFFA. Časově se řadí do periody Ars nova. V současnosti není příliš využívána. Samotné slovo balata se vyskytuje i dalších oblastech, jako příjmení, název uprchlického tábora a podobně.


Co je to Balata? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Balata. Co znamená odborný pojem Balata z kategorie Literatura?

Chyby vyhrazeny. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Balata s přáteli a kamarády na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Termín Balata je v kategorii literatura

Klíčová slova: význam, termín, co je to Balata?, odborné názvosloví, slovník, vysvětlení, popis, přesný význam, synonymum, terminologie, co znamená, pojem, formulace, informace, slovo, přesný výraz, Balata, definice pojmu


Pojem Balata je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Balata? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Balata (z italského ballata) je druh milostné básně o čtrnácti verších (jako v sonetu), později používaná italskými renesančními básníky Dantem a Petrarkou. Je známá v souvislosti s periodou ars nova. Termín balata pochází z italského slovesa ballare, tančit. Zprvu totiž sloužila jako taneční píseň. Balaty jsou zpívány na konci každého dne v Boccacciově Dekameronu.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Balata ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Balata ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Balata ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Balata ve vyhledávači Yandex

Hledat výraz Balata na Google.cz

Najít výraz Balata ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Balata například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Balata? resp. jaká je definice slova Balata? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Balata, odpověď na dotaz co je to Balata?. Víte např. kdo to je Radim Passer? Znáte a víte kdo je Antonín Navrátil? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než literatura. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Nejjednodušší způsob oživení pracovní plochy vašeho Windows, Androidu nebo jiného operačního systému je změna pozadí. Navštivte partnerskou stránku a vybírejte se stovek tapet přírody, Vesmíru apod.