Co je to?
Výraz, termín, definice slova Desatero. Co znamená odborný pojem Desatero z kategorie Náboženství?

Co je to Desatero? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Desatero

Desatero neboli Desatero přikázání jsou v židovském a křesťanském náboženství příkazy, které by měli věřící dodržovat. Jsou návodem pro život, který dal lidem Bůh. Starý zákon říká, že přikázání sepsaná na deskách předal Bůh Mojžíšovi na legendární hoře Sinaj. V židovské a křesťanské etice je Desatero Božích přikázání nezastupitelné. Je souhrnem toho, jak by měl vypadat morální život věřícího a návodem pro šťastný a spokojený život.
Je o tyto pokyny: V jednoho Boha věřiti budeš. Nevezmeš jména Božího nadarmo. Pomni, abys den sváteční světil. Cti otce svého i matku svou. Nezabiješ. Nesesmilníš. Nepokradeš. Nepromluvíš křivého svědectví proti bližnímu svému. Nepožádáš manželky bližního svého. Nepožádáš ani statku jeho. Podle kamenných desek, na kterých bylo Desatero původně napsáno, je rozděleno na dvě části. Na první desce byly čtyři příkazy, které se vztahovaly k Bohu, na druhé desce 6 příkazů, které se vztahují k mezilidským vztahům. Jednotlivá přikázání se číslují, číslování se může lišit u katolíků a protestantů.


Co je to Desatero? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Desatero. Co znamená odborný pojem Desatero z kategorie Náboženství?

Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text (Desatero) můžete sdílet s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pojem Desatero patří do kategorie náboženství

Klíčová slova: význam slova, Desatero, heslo, přesný význam, lexikon, význam, termín, odborné názvosloví, vysvětlení, formulace, co to je, přesný výraz, terminus technicus, synonymum, wiki, slovník, odborný výraz, informace


Pojem Desatero je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Desatero?

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Desatero, Desatero přikázání, Desatero Božích přikázání či dekalog (z řeckého δέκα deka deset + λόγος logos slovo, hebrejsky עשרת הדיברות‎ Deset slov) považují židé a křesťané za příkazy (přikázání), které Bůh dal lidem jako směrnici pro způsob života. Podle Starého zákona předal Bůh dvě desky s přikázáními na hoře Sinaj do rukou Mojžíšových. Přikázání jsou v Bibli vyjmenována dvakrát; poprvé v knize Exodus, podruhé v knize Deuteronomium. V Novém zákoně není Desatero nikde výslovně zmíněno, ale najdeme v něm neúplné výčty přikázání i jejich parafráze.

Linky na další online zdroje

Najít slovo Desatero ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít pojem Desatero ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat termín Desatero na Google.cz

Najít heslo Desatero ve vyhledávači Qwant

Hledat heslo Desatero ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Desatero ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Desatero například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, v Microsoft Bing nebo v Lingea slovnících.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Desatero? resp. jaká je definice termínu Desatero? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Desatero, odpověď na dotaz co je to Desatero?. Víte např. kdo to je Sergey Brin? Znáte a víte kdo je Poseidón? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je náboženství. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího popisy termínů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.