Co je to?
Výraz, termín, definice slova Desatero. Co znamená odborný pojem Desatero z kategorie Náboženství?

Co je to Desatero? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Desatero

Desatero neboli Desatero přikázání jsou v židovském a křesťanském náboženství příkazy, které by měli věřící dodržovat. Jsou návodem pro život, který dal lidem Bůh. Starý zákon říká, že přikázání sepsaná na deskách předal Bůh Mojžíšovi na legendární hoře Sinaj. V židovské a křesťanské etice je Desatero Božích přikázání nezastupitelné. Je souhrnem toho, jak by měl vypadat morální život věřícího a návodem pro šťastný a spokojený život.
Je o tyto pokyny: V jednoho Boha věřiti budeš. Nevezmeš jména Božího nadarmo. Pomni, abys den sváteční světil. Cti otce svého i matku svou. Nezabiješ. Nesesmilníš. Nepokradeš. Nepromluvíš křivého svědectví proti bližnímu svému. Nepožádáš manželky bližního svého. Nepožádáš ani statku jeho. Podle kamenných desek, na kterých bylo Desatero původně napsáno, je rozděleno na dvě části. Na první desce byly čtyři příkazy, které se vztahovaly k Bohu, na druhé desce 6 příkazů, které se vztahují k mezilidským vztahům. Jednotlivá přikázání se číslují, číslování se může lišit u katolíků a protestantů.


Co je to Desatero? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Desatero. Co znamená odborný pojem Desatero z kategorie Náboženství?

Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Napsáno redaktory Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Desatero se známými na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Výraz Desatero se nachází v sekci náboženství

Klíčová slova: popis, význam pojmu, náboženství, definice, wiki, co to je, pojem, formulace, náboženství, informace, význam slova, odborné názvosloví, terminologie, heslo, co znamená, názvosloví, synonymum, terminus technicus


Pojem Desatero je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Desatero? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Desatero, Desatero přikázání, Desatero Božích přikázání či dekalog (z řeckého δέκα deka deset + λόγος logos slovo, hebrejsky עשרת הדיברות‎ Deset slov) považují židé a křesťané za příkazy (přikázání), které Bůh dal lidem jako směrnici pro způsob života. Podle Starého zákona předal Bůh dvě desky s přikázáními na hoře Sinaj do rukou Mojžíšových. Přikázání jsou v Bibli vyjmenována dvakrát; poprvé v knize Exodus, podruhé v knize Deuteronomium. V Novém zákoně není Desatero nikde výslovně zmíněno, ale najdeme v něm neúplné výčty přikázání i jejich parafráze.

Pro více informací o heslu Desatero zkuste navštívit tyto odkazy

Vyhledat pojem Desatero ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Desatero ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Desatero ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Desatero na Youtube

Najít výraz Desatero ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Desatero ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Desatero například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ruském vyhledávači Yandex, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Lingea slovnících.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Desatero? resp. co znamená Desatero? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Desatero, odpověď na dotaz co je to Desatero?. Víte např. kdo to je Živnostník? Znáte a víte kdo je Ridley Scott? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic podle různých oborů. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než náboženství). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.