Co je to?
Definice výrazu, termínu Katalyzátor. Co znamená odborný pojem Katalyzátor z kategorie Technika?

Co je Katalyzátor?

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Katalyzátor

Katalyzátor je původní slovo z řečtiny. Označuje určitou látku, která se účastní chemické reakce, ovlivňuje její průběh – většinou urychluje nebo zpomaluje - a sama zůstane nezměněná. Katalyzátory se nacházejí i v přírodě, u živých organizmů se jedná například o enzymy.
Se slovem katalyzátor je možno se setkat i u automobilů, kde je katalyzátor součástkou odpovědnou za snižování škodlivosti výfukových plynů.


Co je to Katalyzátor? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Katalyzátor. Co znamená odborný pojem Katalyzátor z kategorie Technika?

Neručíme za přesnost, úplnost a hodnověrnost jakýchkoliv informací sdělovaných prostřednictvím těchto webových stránek. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Katalyzátor se známými na společených (komunitních, sociálních) webech jako je Facebook, Reddit, síť X (Twitter) nebo Pinterest.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Katalyzátor je v kategorii technika

Klíčová slova: informace, význam, termín, význam pojmu, heslo, Katalyzátor, význam slova, přesný výraz, formulace, slovo, co je to Katalyzátor?, technika, vysvětlení, co to je, pojem, definice, co znamená, synonymum


Pojem Katalyzátor je v kategorii technika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Katalyzátor? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Katalyzátor (z řeckého καταλύτης katalýtés) je látka, vstupující do chemické reakce, urychluje ji (nebo zpomaluje) do rovnovážného stavu, a přitom z ní vystupuje nezměněná. Slovo katalyzátor se někdy používá i v přeneseném smyslu pro jakoukoli událost, osobu apod., které přispějí k uskutečnění něčeho.
V živých organismech jako katalyzátory fungují enzymy nebo ribozymy.
V automobilech se používá součástka katalyzátor, ve které se katalytickými reakcemi přeměňují některé škodliviny ve výfukových plynech na méně škodlivé látky.

Odkazy na jiné weby

Vyhledat výraz Katalyzátor ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít Katalyzátor ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat pojem Katalyzátor ve vyhledávači Yahoo

Najít pojem Katalyzátor na Google.cz

Najít pojem Katalyzátor na Google obrázcích

Hledat termín Katalyzátor ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Katalyzátor například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, v metavyhledávači Info.com nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená Katalyzátor? resp. co znamená slovo Katalyzátor? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Katalyzátor, odpověď na dotaz co je to Katalyzátor?. Víte např. kdo to je Geroj? Znáte a víte kdo je Dana Zátopková? Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Katalyzátor v jiné sekci než technika. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.