Co je to?
Definice odborného termínu, slova Barometr. Co znamená pojem Barometr z kategorie Nástroje?

Co je Barometr?

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Barometr

Barometr je pojmenování přístroje, který se používá pro měření tlaku vzduchu – atmosférický tlak. Tento tlak vyvolává tíha vzduchového sloupce, který sahá od hladiny moře, tedy nadmořské výšky, ve které je tlak zjišťován, až po horní hranici atmosféry. Největší hodnotu má tento tlak na povrchu Země a jak výška roste, tak tlak klesá. Tlak měřený barometrem není stálý, ale vždy v určitém bodě zemského povrchu kolísá podle hodnoty nadmořské výšky tohoto bodu. Vynálezcem barometru byl italský fyzik Evangelista Torricelli, který žil v 17. století. Jako barometr sloužila trubička se rtuťovou měřicí stupnicí. Ten den, kdy byl barometr testován, ukazovala hladina rtuti hodnotu 760 mm. Proto je tato úroveň považována za normální tlak.
Podobné přístroje stále používají meteorologické stanice. Novou formu bez použití rtuti i jiné kapaliny, aneroidní barometr, navrhl francouzský vědec Lucien Vidy v 19. století. Tento typ barometru je lehký, přenosný i přesný, proto se rychle stal populárním. Barometr může být i v mobilním telefonu nebo v hodinách.


Co je to Barometr? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Barometr. Co znamená pojem Barometr z kategorie Nástroje?

Zveřejněné texty nemohou sloužit jako stoprocentní zdroj informací a mohou se v nich objevovat faktické chyby. Text vytvořen pro Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Barometr sdílet s kolegy na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Termín Barometr patří do sekce nástroje

Klíčová slova: synonymum, vysvětlení, terminus technicus, co je to Barometr?, termín, heslo, význam, význam pojmu, nástroje, definice, definice pojmu, co znamená, slovo, informace, Barometr, význam slova, formulace, přesný význam


Pojem Barometr je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Barometr? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Barometr (tlakoměr) je přístroj k měření atmosférického tlaku (tlaku vzduchu), používaný k určování stavu a předpovědi počasí (při vyšším tlaku bývá obvykle jasno, při nízkém tlaku lze očekávat změnu jasného počasí na deštivé).
Barometry se druhotně používají k fyzikálnímu měření výšky v geodézii nebo v letectví.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít výraz Barometr na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Barometr ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Barometr ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Barometr na Youtube

Zkusit najít výraz Barometr na Google.cz

Hledat termín Barometr ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Barometr například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, ve Wikizdrojích nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co znamená Barometr? resp. co to je Barometr? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Barometr, odpověď na dotaz co je to Barometr?. Víte např. kdo to je Malvína Pachlová? Znáte a víte kdo je Leon Draisaitl? Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pojmy mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto termín Barometr hledat i v jiných kategoriích (než nástroje). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie nástroje, Sada nářadí, barometr, ilustrační obrázek

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.