Co je to?
Definice odborného termínu, slova Vlys. Co znamená pojem Vlys z kategorie Stavebnictví?

Co je to Vlys? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Vlys?

Vlys je odborný pojem z oblasti klasické architektury. Označuje se tak střední část mezi břevnovím, překladem a římsou. Vlys zde tvoří hladký nebo zdobený pás. Ozdoby mohou být plastické, reliéfní nebo zdobené písmem.
Vlysy se v různých stavebních slozích odlišovaly, k nejzdobenějším patřily vlysy římské. Toto označení je možno použít i v přeneseném významu pro jakýkoli pás na budově, který je vyplněn určitou výzdobou.


Co je to Vlys? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Vlys. Co znamená pojem Vlys z kategorie Stavebnictví?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Vlys? Potom se o definici podělte s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Vlys se nachází v kategorii Stavebnictví

Klíčová slova: terminus technicus, co je to Vlys?, terminologie, termín, význam slova, odborný výraz, wiki, odborné názvosloví, vysvětlení, pojem, přesný význam, slovo, význam, význam pojmu, synonymum, slovník, popis, co znamená


Pojem Vlys je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Vlys?

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Vlys je v klasické řádové architektuře střední část kladí mezi architrávem a římsou, který tvoří průběžný hladký anebo členěný pás. V dórském slohu se skládá z triglyfů a metop, v jónském slohu bývá hladký, nebo zdobený reliéfem či písmem. Korintský vlys je podobný jónskému, ale bývá zdobnější. Vlys římský je velmi často ještě bohatější a je mnohem plastičtější.
V přeneseném významu se jedná o libovolný vodorovný pás na budovách, který je vyplněný figurálním, rostlinným nebo ornamentálním reliéfem, případně zdobený sgrafity nebo malbou.
Vlys, též vlýsek či vlýska je rovněž prkénko k sestavování vlysové podlahy, která se běžně (nepřesně) nazývá parketová.

Internetové odkazy na vyhledávače

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vlys ve Wikimedia Commons

Hledat výraz Vlys ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Vlys ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Vlys ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Vlys ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Vlys ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Vlys například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Vlys? resp. co je to Vlys? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vlys, odpověď na dotaz co je to Vlys?. Víte např. kdo to je Marek Dospiva? Znáte a víte kdo je Abiturient? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic podle různých oborů. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Stavebnictví). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, definice odborných pojmů, významy slov s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.