Co je to?
Výraz, termín, definice slova Vlys. Co znamená odborný pojem Vlys z kategorie Stavebnictví?

Co je to Vlys? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Vlys?

Vlys je odborný pojem z oblasti klasické architektury. Označuje se tak střední část mezi břevnovím, překladem a římsou. Vlys zde tvoří hladký nebo zdobený pás. Ozdoby mohou být plastické, reliéfní nebo zdobené písmem.
Vlysy se v různých stavebních slozích odlišovaly, k nejzdobenějším patřily vlysy římské. Toto označení je možno použít i v přeneseném významu pro jakýkoli pás na budově, který je vyplněn určitou výzdobou.


Co je to Vlys? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Vlys. Co znamená odborný pojem Vlys z kategorie Stavebnictví?

Neručíme za přesnost informací. Možnost chyb vyhrazena. Text napsán pro Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Vlys můžete samozřejmě sdílet s vašimi přáteli na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Výraz Vlys je v sekci stavebnictví

Klíčová slova: Vlys, slovo, wiki, přesný význam, stavebnictví, synonymum, definice, terminus technicus, slovník, lexikon, popis, odborné názvosloví, význam, definice pojmu, pojem, formulace, vysvětlení, co je to Vlys?


Pojem Vlys je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Vlys dozvíte následující

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Vlys je v klasické řádové architektuře střední část kladí mezi architrávem a římsou, který tvoří průběžný hladký anebo členěný pás. V dórském slohu se skládá z triglyfů a metop, v jónském slohu bývá hladký, nebo zdobený reliéfem či písmem. Korintský vlys je podobný jónskému, ale bývá zdobnější. Vlys římský je velmi často ještě bohatější a je mnohem plastičtější.
V přeneseném významu se jedná o libovolný vodorovný pás na budovách, který je vyplněný figurálním, rostlinným nebo ornamentálním reliéfem, případně zdobený sgrafity nebo malbou.
Vlys, též vlýsek či vlýska je rovněž prkénko k sestavování vlysové podlahy, která se běžně (nepřesně) nazývá parketová.

Více informací o slovu Vlys doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat slovo Vlys ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Vlys ve Wikizdrojích

Najít výraz Vlys ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Vlys ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat termín Vlys ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Vlys na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Vlys například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z často hledaných výrazů na tomto webu

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Vlys? resp. co označuje slovo Vlys? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vlys, odpověď na dotaz co je to Vlys?. Víte např. kdo to je Maskér? Znáte a víte kdo je Tomáš Krsek? Ke každému slovo může existovat víc definic podle různých oborů. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je stavebnictví. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.