Co je to?
Definice odborného termínu, slova Vlys. Co znamená pojem Vlys z kategorie Stavebnictví?

Co je to Vlys? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Vlys?

Vlys je odborný pojem z oblasti klasické architektury. Označuje se tak střední část mezi břevnovím, překladem a římsou. Vlys zde tvoří hladký nebo zdobený pás. Ozdoby mohou být plastické, reliéfní nebo zdobené písmem.
Vlysy se v různých stavebních slozích odlišovaly, k nejzdobenějším patřily vlysy římské. Toto označení je možno použít i v přeneseném významu pro jakýkoli pás na budově, který je vyplněn určitou výzdobou.


Co je to Vlys? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Vlys. Co znamená pojem Vlys z kategorie Stavebnictví?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text (Vlys) můžete sdílet s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Vlys patří do kategorie Stavebnictví

Klíčová slova: definice, termín, terminologie, terminus technicus, slovo, vysvětlení, přesný výraz, heslo, odborné názvosloví, informace, pojem, slovník, názvosloví, co to je, synonymum, lexikon, Stavebnictví, popis


Pojem Vlys je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Vlys? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Vlys je v klasické řádové architektuře střední část kladí mezi architrávem a římsou, který tvoří průběžný hladký anebo členěný pás. V dórském slohu se skládá z triglyfů a metop, v jónském slohu bývá hladký, nebo zdobený reliéfem či písmem. Korintský vlys je podobný jónskému, ale bývá zdobnější. Vlys římský je velmi často ještě bohatější a je mnohem plastičtější.
V přeneseném významu se jedná o libovolný vodorovný pás na budovách, který je vyplněný figurálním, rostlinným nebo ornamentálním reliéfem, případně zdobený sgrafity nebo malbou.
Vlys, též vlýsek či vlýska je rovněž prkénko k sestavování vlysové podlahy, která se běžně (nepřesně) nazývá parketová.

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vlys ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Vlys na Youtube

Vyhledat slovo Vlys ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat výraz Vlys ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít heslo Vlys na Google.cz

Vyhledat pojem Vlys ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Vlys například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co znamená Vlys? resp. jaká je definice termínu Vlys? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vlys, odpověď na dotaz co je to Vlys?. Víte např. kdo to je Josef Klíma? Znáte a víte kdo je Chuligán? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů podle toho o jaký obor se jedná. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Stavebnictví. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.