Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Vlys. Co znamená pojem Vlys z kategorie Stavebnictví?

Co je Vlys? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Vlys?

Vlys je odborný pojem z oblasti klasické architektury. Označuje se tak střední část mezi břevnovím, překladem a římsou. Vlys zde tvoří hladký nebo zdobený pás. Ozdoby mohou být plastické, reliéfní nebo zdobené písmem.
Vlysy se v různých stavebních slozích odlišovaly, k nejzdobenějším patřily vlysy římské. Toto označení je možno použít i v přeneseném významu pro jakýkoli pás na budově, který je vyplněn určitou výzdobou.


Co je to Vlys? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Vlys. Co znamená pojem Vlys z kategorie Stavebnictví?

Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Vlys? Potom se o definici podělte s dalšími lidmi prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Vlys se nachází v kategorii stavebnictví

Klíčová slova: formulace, slovník, terminologie, terminus technicus, odborný výraz, Vlys, význam slova, co to je, význam pojmu, definice, definice pojmu, co je to Vlys?, wiki, heslo, vysvětlení, popis, co znamená, stavebnictví


Pojem Vlys je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Vlys?

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Vlys je v klasické řádové architektuře střední část kladí mezi architrávem a římsou, který tvoří průběžný hladký anebo členěný pás. V dórském slohu se skládá z triglyfů a metop, v jónském slohu bývá hladký, nebo zdobený reliéfem či písmem. Korintský vlys je podobný jónskému, ale bývá zdobnější. Vlys římský je velmi často ještě bohatější a je mnohem plastičtější.
V přeneseném významu se jedná o libovolný vodorovný pás na budovách, který je vyplněný figurálním, rostlinným nebo ornamentálním reliéfem, případně zdobený sgrafity nebo malbou.
Vlys, též vlýsek či vlýska je rovněž prkénko k sestavování vlysové podlahy, která se běžně (nepřesně) nazývá parketová.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Zkusit najít výraz Vlys ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít frázi Vlys ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vlys ve Wikimedia Commons

Zkusit najít Vlys na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Vlys ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Vlys na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Vlys například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, v evropském vyhledávači Qwant nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Vlys? resp. co znamená slovo Vlys? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vlys, odpověď na dotaz co je to Vlys?. Víte např. kdo to je Hajzlbába? Znáte a víte kdo je Thibaut Pinot? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je stavebnictví. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.