Co je to?
Definice odborného termínu, slova Vlys. Co znamená pojem Vlys z kategorie Stavebnictví?

Co je to Vlys? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Vlys?

Vlys je odborný pojem z oblasti klasické architektury. Označuje se tak střední část mezi břevnovím, překladem a římsou. Vlys zde tvoří hladký nebo zdobený pás. Ozdoby mohou být plastické, reliéfní nebo zdobené písmem.
Vlysy se v různých stavebních slozích odlišovaly, k nejzdobenějším patřily vlysy římské. Toto označení je možno použít i v přeneseném významu pro jakýkoli pás na budově, který je vyplněn určitou výzdobou.


Co je to Vlys? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Vlys. Co znamená pojem Vlys z kategorie Stavebnictví?

Texty mohou obsahovat chyby. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Vlys? Pak se o ní podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Vlys je v kategorii Stavebnictví

Klíčová slova: definice pojmu, odborný výraz, přesný výraz, význam, význam pojmu, informace, popis, vysvětlení, Stavebnictví, význam slova, slovník, co je to Vlys?, terminologie, Vlys, Stavebnictví, definice, synonymum, slovo


Pojem Vlys je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Vlys dozvíte následující

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Vlys je v klasické řádové architektuře střední část kladí mezi architrávem a římsou, který tvoří průběžný hladký anebo členěný pás. V dórském slohu se skládá z triglyfů a metop, v jónském slohu bývá hladký, nebo zdobený reliéfem či písmem. Korintský vlys je podobný jónskému, ale bývá zdobnější. Vlys římský je velmi často ještě bohatější a je mnohem plastičtější.
V přeneseném významu se jedná o libovolný vodorovný pás na budovách, který je vyplněný figurálním, rostlinným nebo ornamentálním reliéfem, případně zdobený sgrafity nebo malbou.
Vlys, též vlýsek či vlýska je rovněž prkénko k sestavování vlysové podlahy, která se běžně (nepřesně) nazývá parketová.

Další zdroje informací o slovu Vlys

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Vlys ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz Vlys ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Vlys ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Vlys ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Vlys ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo Vlys ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Vlys například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Vlys? resp. co to je Vlys? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vlys, odpověď na dotaz co je to Vlys?. Víte např. kdo to je Dalajláma? Znáte a víte kdo je Animátor? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Vlys v jiné sekci než Stavebnictví. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na přesné vysvětlení slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.