Co je to?
Definice odborného termínu, slova Vlys. Co znamená pojem Vlys z kategorie Stavebnictví?

Co je to Vlys? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Vlys?

Vlys je odborný pojem z oblasti klasické architektury. Označuje se tak střední část mezi břevnovím, překladem a římsou. Vlys zde tvoří hladký nebo zdobený pás. Ozdoby mohou být plastické, reliéfní nebo zdobené písmem.
Vlysy se v různých stavebních slozích odlišovaly, k nejzdobenějším patřily vlysy římské. Toto označení je možno použít i v přeneseném významu pro jakýkoli pás na budově, který je vyplněn určitou výzdobou.


Co je to Vlys? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Vlys. Co znamená pojem Vlys z kategorie Stavebnictví?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Text napsán pro Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Vlys můžete samozřejmě sdílet s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Vlys je v sekci Stavebnictví

Klíčová slova: formulace, heslo, terminus technicus, slovo, informace, názvosloví, přesný význam, význam slova, co je to Vlys?, význam pojmu, odborné názvosloví, Vlys, synonymum, terminologie, definice, Stavebnictví, co to je, co znamená


Pojem Vlys je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Vlys? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Vlys je v klasické řádové architektuře střední část kladí mezi architrávem a římsou, který tvoří průběžný hladký anebo členěný pás. V dórském slohu se skládá z triglyfů a metop, v jónském slohu bývá hladký, nebo zdobený reliéfem či písmem. Korintský vlys je podobný jónskému, ale bývá zdobnější. Vlys římský je velmi často ještě bohatější a je mnohem plastičtější.
V přeneseném významu se jedná o libovolný vodorovný pás na budovách, který je vyplněný figurálním, rostlinným nebo ornamentálním reliéfem, případně zdobený sgrafity nebo malbou.
Vlys, též vlýsek či vlýska je rovněž prkénko k sestavování vlysové podlahy, která se běžně (nepřesně) nazývá parketová.

Pro více informací o heslu Vlys zkuste navštívit tyto odkazy

Hledat videa s názvem Vlys na Youtube

Zkusit najít heslo Vlys ve Wikislovníku

Zkusit najít slovo Vlys ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo Vlys ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat pojem Vlys ve Wikizdrojích

Vyhledat výraz Vlys ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Vlys například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Vlys? resp. co je to Vlys? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vlys, odpověď na dotaz co je to Vlys?. Víte např. kdo to je Likvidátor? Znáte a víte kdo je Chuligán? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Stavebnictví). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího popisy termínů, významy slov, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.