Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Persona. Co znamená pojem Persona z kategorie Psychologie?

Co to je Persona? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Persona?

Persona je pojem užívaný ve více oborech, především v psychologii a sociologii. Psychologie označuje personu jako pravzor skupinového nevědomí, které ovlivňuje reakce a komunikaci mezi lidmi. Tento pojem vychází z latinského označení pro masku, která ztvárňovala určitou roli herce v řeckých divadelních hrách.
Významný psycholog C.G. Jung označil člověka s výraznými rysy určité role právě jako personu. Sociologie takto označuje určitou společenskou roli, osobnost s určitou prestiží, která se chová podle očekávání společnosti.


Co je to Persona? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Persona. Co znamená pojem Persona z kategorie Psychologie?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Text napsán pro Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Persona se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Persona se nachází v sekci Psychologie

Klíčová slova: popis, význam slova, wiki, slovo, informace, názvosloví, vysvětlení, přesný význam, co je to Persona?, termín, definice, Psychologie, co znamená, význam, Psychologie, lexikon, terminus technicus, terminologie


Pojem Persona je v kategorii Psychologie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Persona? Výraz, definice slova z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Personou se v analytické psychologii označuje archetyp kolektivního nevědomí, který hraje roli v lidských interakcích. Na rozdíl od širšího pojmu osoba je určen svým významem slova maska (řecky προσῶπον prosópón, latinsky persona), kterou nosil herec v řeckém dramatu a která určovala jeho momentální roli. Výřez z kolektivní psýché, která má právě takovéto rysy, nazval C.G.Jung personou.
V oblasti sociální se může maskou nazývat například sociální prestiž, status osobnosti ve společnosti, osobní kredit. Persona je produktem sociální adaptace a vyjadřuje normativně určený způsob chování vyladěný na společenská očekávání. Pro společnost je důležitá vyhraněná role, se kterou se dá počítat, společnost rozvržení rolí bere jako ideál, a proto soukromý život se přísně odděluje od veřejné oblasti. Skrze personu se člověk může a chce nějak jevit, hrát společenskou roli, nebo se za maskou skrýt. Persona může být budována jako ochranný val, který zakrývá skutečnou povahu jedince.

Jiné zdroje informací o pojmu Persona

Hledat videa s názvem Persona na Youtube

Zkusit najít termín Persona ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Persona ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít heslo Persona ve vyhledávači Qwant

Hledat slovo Persona ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Persona ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Persona například v Microsoft Bing, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Persona? resp. jaká je definice slova Persona? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Persona, odpověď na dotaz co je to Persona?. Víte např. kdo to je Subdodavatel? Znáte a víte kdo je Láma? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Psychologie). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.