Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Persona. Co znamená pojem Persona z kategorie Psychologie?

Co to je Persona? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Persona

Persona je pojem užívaný ve více oborech, především v psychologii a sociologii. Psychologie označuje personu jako pravzor skupinového nevědomí, které ovlivňuje reakce a komunikaci mezi lidmi. Tento pojem vychází z latinského označení pro masku, která ztvárňovala určitou roli herce v řeckých divadelních hrách.
Významný psycholog C.G. Jung označil člověka s výraznými rysy určité role právě jako personu. Sociologie takto označuje určitou společenskou roli, osobnost s určitou prestiží, která se chová podle očekávání společnosti.


Co je to Persona? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Persona. Co znamená pojem Persona z kategorie Psychologie?

Texty mohou obsahovat chyby. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Persona s přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Persona patří do kategorie Psychologie

Klíčová slova: význam, odborný výraz, přesný význam, pojem, definice pojmu, názvosloví, slovo, termín, heslo, význam slova, lexikon, terminologie, informace, synonymum, odborné názvosloví, slovník, Psychologie, popis


Pojem Persona je v kategorii Psychologie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Persona? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Personou se v analytické psychologii označuje archetyp kolektivního nevědomí, který hraje roli v lidských interakcích. Na rozdíl od širšího pojmu osoba je určen svým významem slova maska (řecky προσῶπον prosópón, latinsky persona), kterou nosil herec v řeckém dramatu a která určovala jeho momentální roli. Výřez z kolektivní psýché, která má právě takovéto rysy, nazval C.G.Jung personou.
V oblasti sociální se může maskou nazývat například sociální prestiž, status osobnosti ve společnosti, osobní kredit. Persona je produktem sociální adaptace a vyjadřuje normativně určený způsob chování vyladěný na společenská očekávání. Pro společnost je důležitá vyhraněná role, se kterou se dá počítat, společnost rozvržení rolí bere jako ideál, a proto soukromý život se přísně odděluje od veřejné oblasti. Skrze personu se člověk může a chce nějak jevit, hrát společenskou roli, nebo se za maskou skrýt. Persona může být budována jako ochranný val, který zakrývá skutečnou povahu jedince.

Další zdroje informací

Hledat výraz Persona ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat heslo Persona ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Persona ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Persona ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Persona ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Persona ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Persona například ve Wikizdrojích, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve Wikislovníku nebo v Google překladači.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaká je definice termínu Persona? resp. jaký je význam pojmu Persona? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Persona, odpověď na dotaz co je to Persona?. Víte např. kdo to je Gerard Butler? Znáte a víte kdo je Metrosexuál? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Psychologie). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.