Co je to?
Definice odborného termínu, slova Persona. Co znamená pojem Persona z kategorie Psychologie?

Co je Persona? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Persona?

Persona je pojem užívaný ve více oborech, především v psychologii a sociologii. Psychologie označuje personu jako pravzor skupinového nevědomí, které ovlivňuje reakce a komunikaci mezi lidmi. Tento pojem vychází z latinského označení pro masku, která ztvárňovala určitou roli herce v řeckých divadelních hrách.
Významný psycholog C.G. Jung označil člověka s výraznými rysy určité role právě jako personu. Sociologie takto označuje určitou společenskou roli, osobnost s určitou prestiží, která se chová podle očekávání společnosti.


Co je to Persona? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Persona. Co znamená pojem Persona z kategorie Psychologie?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Sepsáno redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Persona sdílet se známými na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Výraz Persona patří do sekce psychologie

Klíčová slova: přesný význam, význam, co to je, wiki, termín, vysvětlení, terminus technicus, terminologie, informace, slovo, odborný výraz, slovník, formulace, co znamená, přesný výraz, význam slova, co je to Persona?, Persona


Pojem Persona je v kategorii psychologie, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Persona dozvíte následující

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Personou se v analytické psychologii označuje archetyp kolektivního nevědomí, který hraje roli v lidských interakcích. Na rozdíl od širšího pojmu osoba je určen svým významem slova maska (řecky προσῶπον prosópón, latinsky persona), kterou nosil herec v řeckém dramatu a která určovala jeho momentální roli. Výřez z kolektivní psýché, která má právě takovéto rysy, nazval C.G.Jung personou.
V oblasti sociální se může maskou nazývat například sociální prestiž, status osobnosti ve společnosti, osobní kredit. Persona je produktem sociální adaptace a vyjadřuje normativně určený způsob chování vyladěný na společenská očekávání. Pro společnost je důležitá vyhraněná role, se kterou se dá počítat, společnost rozvržení rolí bere jako ideál, a proto soukromý život se přísně odděluje od veřejné oblasti. Skrze personu se člověk může a chce nějak jevit, hrát společenskou roli, nebo se za maskou skrýt. Persona může být budována jako ochranný val, který zakrývá skutečnou povahu jedince.

Více informací o slovu Persona doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit najít pojem Persona ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít Persona ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Persona ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Persona ve Wikizdrojích

Hledat výraz Persona ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít termín Persona ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Persona například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Nyní již víte co znamená slovo Persona? resp. jaký je význam slova Persona? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Persona, odpověď na dotaz co je to Persona?. Víte např. kdo to je Princ Harry? Znáte a víte kdo je Fidel Castro? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Můžete se proto pokusit najít heslo Persona i v jiné sekci než v psychologie. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.