Co je to?
Odborný výraz, definice slova Jurta. Co znamená pojem Jurta z kategorie Stavebnictví?

Co je Jurta? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Jurta?

Jurta, jinak také kherga, gher, ger či kabitka, je druh obydlí, které tradičně používají kočovné kmeny žijící hlavně na Středním východě a ve středu Asie. Jurta má lehkou dřevěnou konstrukci zakrytou plstěnými rohožemi. Je lehce rozložitelná a skladná, proto se snadno přemisťuje. Má tvar kruhu o různých průměrech. Velikost je určena využitím stavby. Může se pohybovat od tří metrů třeba do dvaceti metrů. Celkový vzhled jurty se odlišuje podle oblasti, kde je postavena a podle toho, kterému kmeni patří.
V každé oblasti Asie lze najít odlišný materiál a různý postup stavby. Také barvy a dekorace jsou typické. Mongolové nejčastěji stavějí jurty, které mají kónickou střechu, v Kazachstánu, Turkménii a Kyrgyzii je k vidění především střecha kopulovitá. Směrem na východ od Mongolska jsou jurty bohatě zdobené, vzory pak určují kmen. Plstěný potah izoluje a používá se i více vrstev. Materiálem bývá obvykle ovčí vlna a další druhy srsti. Topení v jurtách nebývá, ohniště se využívá pouze pro vaření, zvláště v zimním období.


Co je to Jurta? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Jurta. Co znamená pojem Jurta z kategorie Stavebnictví?

Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Sepsáno redaktory Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Termín Jurta se nachází v sekci stavebnictví

Klíčová slova: význam, přesný význam, heslo, definice pojmu, terminus technicus, termín, terminologie, synonymum, co to je, slovník, co znamená, odborné názvosloví, formulace, stavebnictví, stavebnictví, Jurta, popis, slovo


Pojem Jurta je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Jurta dozvíte následující

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Jurta (ger, gher, kabitka, kherga) je tradiční obydlí kočovných kmenů z oblastí centrální Asie a Středního východu, sestávající z dřevěné lehké konstrukce a plsťové rohože.
Půdorys stavby je kruhový, průměr se pohybuje podle účelu a místa použití od 3 (lovecká jurta, Mongolsko) až po 20 metrů. Stavba se snadno skládá a převáží.
Vzhled jurty je rozlišný pro různé oblasti Asie. Rozdíly jsou jak vizuálního charakteru (barva nátěru, dekorativní prvky apod.), tak v použitém materiálu i metodách výroby. V Mongolsku je nejrozšířenější jurta s kónickou střechou, pro oblast kyrgyzskou, kazašskou a turkmenskou zase střecha kopulovitá. Především v oblastech na východ od Mongolska se lze setkat s bohatým zdobením vzory charakteristickými pro daný kmen.
Plst má izolační funkci a skládá se na konstrukci i v několika vrstvách, vyrábí se většinou z ovčí vlny a veškeré dostupné srsti. V jurtách se topí jen výjimečně, a to především za účelem přípravy pokrmu. To platí i pro zimní období, kdy se mongolští pastevci stěhují do vysokou zdí chráněných zimovišť.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít Jurta ve Wikizdrojích

Hledat frázi Jurta ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít pojem Jurta ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít termín Jurta ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jurta ve Wikimedia Commons

Najít slovo Jurta ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Jurta například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Jurta? resp. co znamená výraz Jurta? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Jurta, odpověď na dotaz co je to Jurta?. Víte např. kdo to je Šílenec? Znáte a víte kdo je Marcel Vašinka? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než stavebnictví. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..