Co je to?
Odborný výraz, definice slova Krypta. Co znamená pojem Krypta z kategorie Stavebnictví?

Co je to Krypta? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Krypta

Krypta je obecně klenutá kaple, která se nachází v podzemí kostela, chrámu či katedrály a v níž byly pohřbívány významné osoby – panovníci, šlechtici, světci či církevní představitelé. Pojmenování pochází z latiny a řečtiny, kde znamená něco skrytého. Prostor mohli navštěvovat věřící. Původně byli v kryptách pohřbíváni světci, kterým byly budovy zasvěceny.
Krypty jsou známy již od 6. století, od té doby byly nedílnou součástí kostelů. V období gotiky již nebyly časté, v pozdějších dobách vznikaly znovu, ale nebyly již přístupné široké veřejnosti.


Co je to Krypta? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Krypta. Co znamená pojem Krypta z kategorie Stavebnictví?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Krypta? Pak se o tuto stránku podělte s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Krypta je v kategorii Stavebnictví

Klíčová slova: názvosloví, slovo, lexikon, přesný výraz, Stavebnictví, význam, definice pojmu, vysvětlení, wiki, terminus technicus, definice, terminologie, význam pojmu, co to je, synonymum, co znamená, význam slova, odborné názvosloví


Pojem Krypta je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Krypta?

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Krypta (přes lat. crypta z řec. krypté, skrytá – rozuměj kaple) je obvykle podzemní klenutá kaple pod kostelem, kde byli pohřbeni světci, panovníci a významné církevní osoby.
V Česku je zachována řada románských krypt, jedna z nejstarších (polovina 11. století) se nachází pod klášterním kostelem v Břevnově, krypta pod vyvýšeným kněžištěm u baziliky sv. Jiří na Pražském hradě nebo ve Staré Boleslavi, v Doksanech, v Louce u Znojma; z raně gotické doby je to např. krypta v Kouřimi. Barokních krypt a hrobek je velmi mnoho.

Internetové odkazy na vyhledávače

Najít heslo Krypta ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Krypta na Youtube

Zkusit najít slovo Krypta ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Krypta ve Wikimedia Commons

Najít slovo Krypta ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Krypta ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Krypta například ve vyhledávači Seznam.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Krypta? resp. co to je Krypta? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Krypta, odpověď na dotaz co je to Krypta?. Víte např. kdo to je Chytrolín? Znáte a víte kdo je Megera? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic podle různých oborů. Zkuste proto termín Krypta hledat i v jiných kategoriích (než Stavebnictví) U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.