Co je to?
Odborný výraz, definice slova Krypta. Co znamená pojem Krypta z kategorie Stavebnictví?

Co je to Krypta? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Krypta

Krypta je obecně klenutá kaple, která se nachází v podzemí kostela, chrámu či katedrály a v níž byly pohřbívány významné osoby – panovníci, šlechtici, světci či církevní představitelé. Pojmenování pochází z latiny a řečtiny, kde znamená něco skrytého. Prostor mohli navštěvovat věřící. Původně byli v kryptách pohřbíváni světci, kterým byly budovy zasvěceny.
Krypty jsou známy již od 6. století, od té doby byly nedílnou součástí kostelů. V období gotiky již nebyly časté, v pozdějších dobách vznikaly znovu, ale nebyly již přístupné široké veřejnosti.


Co je to Krypta? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Krypta. Co znamená pojem Krypta z kategorie Stavebnictví?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Krypta se známými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Krypta je v kategorii Stavebnictví

Klíčová slova: slovník, význam slova, co znamená, význam pojmu, formulace, odborné názvosloví, pojem, informace, přesný význam, význam, co to je, termín, přesný výraz, co je to Krypta?, slovo, názvosloví, Stavebnictví, heslo


Pojem Krypta je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Krypta? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Krypta (přes lat. crypta z řec. krypté, skrytá – rozuměj kaple) je obvykle podzemní klenutá kaple pod kostelem, kde byli pohřbeni světci, panovníci a významné církevní osoby.
V Česku je zachována řada románských krypt, jedna z nejstarších (polovina 11. století) se nachází pod klášterním kostelem v Břevnově, krypta pod vyvýšeným kněžištěm u baziliky sv. Jiří na Pražském hradě nebo ve Staré Boleslavi, v Doksanech, v Louce u Znojma; z raně gotické doby je to např. krypta v Kouřimi. Barokních krypt a hrobek je velmi mnoho.

Hledejte v dalších zdrojích

Najít termín Krypta ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít výraz Krypta ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Krypta ve Wikizdrojích

Zkusit najít slovo Krypta ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Krypta ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Krypta ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Krypta například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Krypta? resp. co znamená slovo Krypta? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Krypta, odpověď na dotaz co je to Krypta?. Víte např. kdo to je Statkář? Znáte a víte kdo je Kaskadér? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte po pojmu Krypta i v jiných kategoriích (než Stavebnictví). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.