Co je to?
Definice odborného termínu, slova Krypta. Co znamená pojem Krypta z kategorie Stavebnictví?

Co je to Krypta? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Krypta?

Krypta je obecně klenutá kaple, která se nachází v podzemí kostela, chrámu či katedrály a v níž byly pohřbívány významné osoby – panovníci, šlechtici, světci či církevní představitelé. Pojmenování pochází z latiny a řečtiny, kde znamená něco skrytého. Prostor mohli navštěvovat věřící. Původně byli v kryptách pohřbíváni světci, kterým byly budovy zasvěceny.
Krypty jsou známy již od 6. století, od té doby byly nedílnou součástí kostelů. V období gotiky již nebyly časté, v pozdějších dobách vznikaly znovu, ale nebyly již přístupné široké veřejnosti.


Co je to Krypta? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Krypta. Co znamená pojem Krypta z kategorie Stavebnictví?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Krypta? Pak se o tuto stránku podělte s vašimi přáteli na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Krypta je v kategorii stavebnictví

Klíčová slova: slovo, co je to Krypta?, vysvětlení, heslo, popis, termín, definice, wiki, přesný výraz, stavebnictví, odborný výraz, synonymum, terminus technicus, význam pojmu, formulace, definice pojmu, stavebnictví, odborné názvosloví


Pojem Krypta je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Krypta?

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Krypta (přes lat. crypta z řec. krypté, skrytá – rozuměj kaple) je obvykle podzemní klenutá kaple pod kostelem, kde byli pohřbeni světci, panovníci a významné církevní osoby.
V Česku je zachována řada románských krypt, jedna z nejstarších (polovina 11. století) se nachází pod klášterním kostelem v Břevnově, krypta pod vyvýšeným kněžištěm u baziliky sv. Jiří na Pražském hradě nebo ve Staré Boleslavi, v Doksanech, v Louce u Znojma; z raně gotické doby je to např. krypta v Kouřimi. Barokních krypt a hrobek je velmi mnoho.

Další informační zdroje

Hledat videa s názvem Krypta na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Krypta ve Wikimedia Commons

Hledat termín Krypta ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Krypta ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Krypta ve vyhledávači Yandex

Hledat výraz Krypta ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Krypta například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Právě jste zjistili co znamená Krypta? resp. jaký je přesný význam slova Krypta? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Krypta, odpověď na dotaz co je to Krypta?. Víte např. kdo to je Larry Ellison? Znáte a víte kdo je Harry Jelínek? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než stavebnictví). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.