Co je to?
Odborný výraz, definice slova Krypta. Co znamená slovo Krypta z kategorie Stavebnictví?

Co je Krypta? Definice pojmu

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Krypta?

Krypta je obecně klenutá kaple, která se nachází v podzemí kostela, chrámu či katedrály a v níž byly pohřbívány významné osoby – panovníci, šlechtici, světci či církevní představitelé. Pojmenování pochází z latiny a řečtiny, kde znamená něco skrytého. Prostor mohli navštěvovat věřící. Původně byli v kryptách pohřbíváni světci, kterým byly budovy zasvěceny.
Krypty jsou známy již od 6. století, od té doby byly nedílnou součástí kostelů. V období gotiky již nebyly časté, v pozdějších dobách vznikaly znovu, ale nebyly již přístupné široké veřejnosti.


Co je to Krypta? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Krypta. Co znamená slovo Krypta z kategorie Stavebnictví?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Krypta s vašimi přáteli na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Pojem Krypta patří do kategorie stavebnictví

Klíčová slova: stavebnictví, pojem, informace, terminologie, definice pojmu, termín, Krypta, slovník, význam, slovo, co to je, význam slova, synonymum, stavebnictví, definice, formulace, odborné názvosloví, lexikon


Pojem Krypta je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Krypta? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Krypta (přes lat. crypta z řec. krypté, skrytá – rozuměj kaple) je obvykle podzemní klenutá kaple pod kostelem, kde byli pohřbeni světci, panovníci a významné církevní osoby.
V Česku je zachována řada románských krypt, jedna z nejstarších (polovina 11. století) se nachází pod klášterním kostelem v Břevnově, krypta pod vyvýšeným kněžištěm u baziliky sv. Jiří na Pražském hradě nebo ve Staré Boleslavi, v Doksanech, v Louce u Znojma; z raně gotické doby je to např. krypta v Kouřimi. Barokních krypt a hrobek je velmi mnoho.

Jiné zdroje informací o pojmu Krypta

Zkusit najít slovo Krypta ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Krypta ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Krypta ve Wikimedia Commons

Hledat termín Krypta ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat pojem Krypta ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Krypta ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Krypta například ve Wikizdrojích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Krypta? resp. co se skrývá pod slovem Krypta? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Krypta, odpověď na dotaz co je to Krypta?. Víte např. kdo to je Taťána Míková? Znáte a víte kdo je Tereza Maxová? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste hledání odborného pojmu Krypta i v jiné kategorii než je sekce stavebnictví. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na zajímavosti, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.