Co je to?
Odborný výraz, definice slova Dialektika. Co znamená pojem Dialektika z kategorie Filozofie?

Co je to Dialektika? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Dialektika

Dialektika je pojem odvozený z řeckého slova rozmlouvat. Jedná se o výraz z oblasti filozofie, jehož definice se různě pozměňovala a ani dnes není jednoznačná. Původně se tedy jednalo o schopnost vést rozhovor, diskutovat o něčem.
V takové diskusi se uváděla tvrzení podložená argumenty, a ta se vyvracela nebo jim bylo na základě logických zdůvodnění oponováno. Tím mělo být dosaženo skutečného poznání. V moderním pojetí je dialektika střetem odlišných zájmů, soutěží nebo soupeření.


Co je to Dialektika? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Dialektika. Co znamená pojem Dialektika z kategorie Filozofie?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Dialektika patří do sekce Filozofie

Klíčová slova: informace, názvosloví, význam, co to je, termín, Dialektika, slovo, definice, odborné názvosloví, Filozofie, synonymum, wiki, popis, co znamená, terminus technicus, slovník, vysvětlení, pojem


Pojem Dialektika je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Dialektika? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Dialektika (z řeckého dialektiké techné od dialegesthai, rozmlouvat) je filosofický pojem, jenž nabýval během dějin různých významů a je i dnes nejednoznačný. Filosofický slovník (Walter Brugger a kol.) začíná heslo dialektika takto: "Užívání výrazu dialektika dosáhlo v současné filosofii takové míry zmatku, že je sotva možné podat byť i tu nejobecnější charakteristiku tohoto pojmu." Výraz "dialektika" znamenal původně umění rozhovoru či diskuse, kde se střídají tvrzení a námitky, podepřené racionálními argumenty. Cílem takového rozhovoru je přiblížit se pravému poznání tím, že účastníci si navzájem vyvracejí nesprávná, neobhajitelná mínění. „Umění“ spočívá v tom, že každý účastník musí správně pochopit smysl tvrzení a odpovídat na ně v souladu s pravidly logiky.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Vyhledat termín Dialektika ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Dialektika na Youtube

Najít pojem Dialektika na Google.cz

Vyhledat pojem Dialektika ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít slovo Dialektika ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dialektika ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Dialektika například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Dialektika? resp. co znamená slovo Dialektika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dialektika, odpověď na dotaz co je to Dialektika?. Víte např. kdo to je Muftí? Znáte a víte kdo je Ivan Trojan? Ke každému pojmu může existovat vícero definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte po pojmu Dialektika i v jiných kategoriích (než Filozofie). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, významy slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?