Co je to?
Definice výrazu Dialektika. Co znamená odborný pojem Dialektika z kategorie Filozofie?

Co to je Dialektika? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Dialektika?

Dialektika je pojem odvozený z řeckého slova rozmlouvat. Jedná se o výraz z oblasti filozofie, jehož definice se různě pozměňovala a ani dnes není jednoznačná. Původně se tedy jednalo o schopnost vést rozhovor, diskutovat o něčem.
V takové diskusi se uváděla tvrzení podložená argumenty, a ta se vyvracela nebo jim bylo na základě logických zdůvodnění oponováno. Tím mělo být dosaženo skutečného poznání. V moderním pojetí je dialektika střetem odlišných zájmů, soutěží nebo soupeření.


Co je to Dialektika? Význam slova, termín, Definice výrazu Dialektika. Co znamená odborný pojem Dialektika z kategorie Filozofie?

Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Dialektika? Potom se o definici podělte s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pojem Dialektika se nachází v kategorii filozofie

Klíčová slova: heslo, význam, přesný výraz, odborný výraz, filozofie, terminus technicus, synonymum, slovník, význam pojmu, terminologie, co je to Dialektika?, Dialektika, význam slova, co to je, popis, termín, pojem, slovo


Pojem Dialektika je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Dialektika?

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Dialektika (z řeckého dialektiké techné od dialegesthai, rozmlouvat) je filosofický pojem, jenž nabýval během dějin různých významů a je i dnes nejednoznačný. Filosofický slovník (Walter Brugger a kol.) začíná heslo dialektika takto: "Užívání výrazu dialektika dosáhlo v současné filosofii takové míry zmatku, že je sotva možné podat byť i tu nejobecnější charakteristiku tohoto pojmu." Výraz "dialektika" znamenal původně umění rozhovoru či diskuse, kde se střídají tvrzení a námitky, podepřené racionálními argumenty. Cílem takového rozhovoru je přiblížit se pravému poznání tím, že účastníci si navzájem vyvracejí nesprávná, neobhajitelná mínění. „Umění“ spočívá v tom, že každý účastník musí správně pochopit smysl tvrzení a odpovídat na ně v souladu s pravidly logiky.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít heslo Dialektika ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Dialektika ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat slovo Dialektika ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Dialektika ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dialektika ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Dialektika ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Dialektika například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Dialektika? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Dialektika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dialektika, odpověď na dotaz co je to Dialektika?. Víte např. kdo to je Nemesis? Znáte a víte kdo je Wilhelm Conrad Röntgen? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte po pojmu Dialektika i v jiných kategoriích (než filozofie). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?