Co je to?
Odborný výraz, definice slova Dialektika. Co znamená pojem Dialektika z kategorie Filozofie?

Co je to Dialektika? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Dialektika

Dialektika je pojem odvozený z řeckého slova rozmlouvat. Jedná se o výraz z oblasti filozofie, jehož definice se různě pozměňovala a ani dnes není jednoznačná. Původně se tedy jednalo o schopnost vést rozhovor, diskutovat o něčem.
V takové diskusi se uváděla tvrzení podložená argumenty, a ta se vyvracela nebo jim bylo na základě logických zdůvodnění oponováno. Tím mělo být dosaženo skutečného poznání. V moderním pojetí je dialektika střetem odlišných zájmů, soutěží nebo soupeření.


Co je to Dialektika? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Dialektika. Co znamená pojem Dialektika z kategorie Filozofie?

Chyby vyhrazeny. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Dialektika se nachází v kategorii Filozofie

Klíčová slova: definice pojmu, terminologie, definice, slovník, lexikon, Filozofie, wiki, vysvětlení, popis, přesný význam, terminus technicus, co je to Dialektika?, termín, význam slova, slovo, odborné názvosloví, přesný výraz, odborný výraz


Pojem Dialektika je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Dialektika? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Dialektika (z řeckého dialektiké techné od dialegesthai, rozmlouvat) je filosofický pojem, jenž nabýval během dějin různých významů a je i dnes nejednoznačný. Filosofický slovník (Walter Brugger a kol.) začíná heslo dialektika takto: "Užívání výrazu dialektika dosáhlo v současné filosofii takové míry zmatku, že je sotva možné podat byť i tu nejobecnější charakteristiku tohoto pojmu." Výraz "dialektika" znamenal původně umění rozhovoru či diskuse, kde se střídají tvrzení a námitky, podepřené racionálními argumenty. Cílem takového rozhovoru je přiblížit se pravému poznání tím, že účastníci si navzájem vyvracejí nesprávná, neobhajitelná mínění. „Umění“ spočívá v tom, že každý účastník musí správně pochopit smysl tvrzení a odpovídat na ně v souladu s pravidly logiky.

Linky na jiné informační zdroje

Najít výraz Dialektika ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Dialektika ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dialektika ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Dialektika ve Wikizdrojích

Zkusit najít pojem Dialektika ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Dialektika ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Dialektika například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Dialektika? resp. jaký je přesný význam slova Dialektika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dialektika, odpověď na dotaz co je to Dialektika?. Víte např. kdo to je Jeptiška? Znáte a víte kdo je Drúz? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Filozofie). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího slovníková hesla, popisy termínů, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?