Co je to?
Definice odborného termínu, slova Dialektika. Co znamená pojem Dialektika z kategorie Filozofie?

Co je Dialektika? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Dialektika?

Dialektika je pojem odvozený z řeckého slova rozmlouvat. Jedná se o výraz z oblasti filozofie, jehož definice se různě pozměňovala a ani dnes není jednoznačná. Původně se tedy jednalo o schopnost vést rozhovor, diskutovat o něčem.
V takové diskusi se uváděla tvrzení podložená argumenty, a ta se vyvracela nebo jim bylo na základě logických zdůvodnění oponováno. Tím mělo být dosaženo skutečného poznání. V moderním pojetí je dialektika střetem odlišných zájmů, soutěží nebo soupeření.


Co je to Dialektika? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Dialektika. Co znamená pojem Dialektika z kategorie Filozofie?

Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Text vytvořen pro server Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s blízkými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Dialektika patří do sekce filozofie

Klíčová slova: přesný význam, význam slova, Dialektika, heslo, slovo, filozofie, přesný výraz, názvosloví, wiki, terminologie, formulace, termín, popis, co je to Dialektika?, informace, filozofie, definice pojmu, pojem


Pojem Dialektika je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Dialektika?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Dialektika (z řeckého dialektiké techné od dialegesthai, rozmlouvat) je filosofický pojem, jenž nabýval během dějin různých významů a je i dnes nejednoznačný. Filosofický slovník (Walter Brugger a kol.) začíná heslo dialektika takto: "Užívání výrazu dialektika dosáhlo v současné filosofii takové míry zmatku, že je sotva možné podat byť i tu nejobecnější charakteristiku tohoto pojmu." Výraz "dialektika" znamenal původně umění rozhovoru či diskuse, kde se střídají tvrzení a námitky, podepřené racionálními argumenty. Cílem takového rozhovoru je přiblížit se pravému poznání tím, že účastníci si navzájem vyvracejí nesprávná, neobhajitelná mínění. „Umění“ spočívá v tom, že každý účastník musí správně pochopit smysl tvrzení a odpovídat na ně v souladu s pravidly logiky.

Pro více informací o heslu Dialektika zkuste navštívit tyto odkazy

Najít slovo Dialektika na Google.cz

Hledat slovo Dialektika ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Dialektika ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Dialektika ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Dialektika ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Dialektika na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Dialektika například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Dialektika? resp. jaký je význam slova Dialektika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dialektika, odpověď na dotaz co je to Dialektika?. Víte např. kdo to je Pavel Nový? Znáte a víte kdo je Karel Kahovec? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Můžete se proto pokusit najít heslo Dialektika i v jiné sekci než v filozofie. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?