Co je to?
Definice odborného termínu, slova Republika. Co znamená pojem Republika z kategorie Politika?

Co je to Republika? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Republika

Republika je pojmenování pro formu státu. Jméno získala republika z latiny, kde spojení slov res publica znamená věc veřejná. Jedná se takovou formu státního uspořádání, ve kterém vládne hlava státu a parlament. Všichni jsou voleni pouze na určitou dobu.
Počet republik z historického hlediska narůstá a vysoce převyšuje jiné formy státu. Existuje více druhů republik, jako jsou prezidentská republika, parlamentní republika, socialistická republika a další.


Co je to Republika? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Republika. Co znamená pojem Republika z kategorie Politika?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Republika? Potom se o definici podělte se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Republika se nachází v kategorii Politika

Klíčová slova: popis, Republika, slovník, význam, synonymum, co znamená, přesný význam, informace, co je to Republika?, význam slova, přesný výraz, odborné názvosloví, definice pojmu, názvosloví, vysvětlení, pojem, Politika, co to je


Pojem Republika je v kategorii Politika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Republika? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Republika (z latinského res publica, věc veřejná) je forma vlády ve které je země považována za veřejnou záležitost, nikoliv vlastnictví vládce. Primární instituce v republice jsou získány skrze demokracii, oligarchii či aristokracii. Republika je opakem monarchie, jelikož panovník není hlavou státu. Hlava státu (obvykle prezident) je v republice volen přímo či nepřímo. Pojem republika v moderním významu odkazuje na starověkou Římskou republiku trvající od svržení krále v roce 509 před naším letopočtem až do ustavení Římského císařství v roce 27. V dnešní době pojem republika znamená formu vlády, jejímž zdrojem moci je lid, než dědičnost či božské právo.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat videa s názvem Republika na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Republika ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Republika ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Republika ve Wikislovníku

Najít heslo Republika ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat heslo Republika ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Republika například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Republika? resp. co vlastně znamená slovo Republika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Republika, odpověď na dotaz co je to Republika?. Víte např. kdo to je Jana Plodková? Znáte a víte kdo je Pedagog? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Politika). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.