Co je to?
Výraz, termín, definice slova Republika. Co znamená odborný pojem Republika z kategorie Politika?

Co je to Republika? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Republika

Republika je pojmenování pro formu státu. Jméno získala republika z latiny, kde spojení slov res publica znamená věc veřejná. Jedná se takovou formu státního uspořádání, ve kterém vládne hlava státu a parlament. Všichni jsou voleni pouze na určitou dobu.
Počet republik z historického hlediska narůstá a vysoce převyšuje jiné formy státu. Existuje více druhů republik, jako jsou prezidentská republika, parlamentní republika, socialistická republika a další.


Co je to Republika? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Republika. Co znamená odborný pojem Republika z kategorie Politika?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Republika s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Výraz Republika patří do kategorie politika

Klíčová slova: popis, odborné názvosloví, odborný výraz, význam, co je to Republika?, lexikon, formulace, Republika, terminologie, přesný výraz, informace, politika, význam slova, definice, wiki, přesný význam, politika, termín


Pojem Republika je v kategorii politika, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Republika dozvíte následující

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Republika (z latinského res publica, věc veřejná) je forma vlády ve které je země považována za veřejnou záležitost, nikoliv vlastnictví vládce. Primární instituce v republice jsou získány skrze demokracii, oligarchii či aristokracii. Republika je opakem monarchie, jelikož panovník není hlavou státu. Hlava státu (obvykle prezident) je v republice volen přímo či nepřímo. Pojem republika v moderním významu odkazuje na starověkou Římskou republiku trvající od svržení krále v roce 509 před naším letopočtem až do ustavení Římského císařství v roce 27. V dnešní době pojem republika znamená formu vlády, jejímž zdrojem moci je lid, než dědičnost či božské právo.

Jiné zdroje informací o pojmu Republika

Hledat videa s názvem Republika na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Republika ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Republika ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Republika ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz Republika ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Republika ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Republika například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve fulltextu Google.cz nebo v Google překladači.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Teď už víte jaká je definice termínu Republika? resp. jaká je definice slova Republika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Republika, odpověď na dotaz co je to Republika?. Víte např. kdo to je Tereza Těžká? Znáte a víte kdo je Vtipálek? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než politika). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.