Co je to?
Definice odborného termínu, slova Republika. Co znamená pojem Republika z kategorie Politika?

Co je to Republika? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Republika?

Republika je pojmenování pro formu státu. Jméno získala republika z latiny, kde spojení slov res publica znamená věc veřejná. Jedná se takovou formu státního uspořádání, ve kterém vládne hlava státu a parlament. Všichni jsou voleni pouze na určitou dobu.
Počet republik z historického hlediska narůstá a vysoce převyšuje jiné formy státu. Existuje více druhů republik, jako jsou prezidentská republika, parlamentní republika, socialistická republika a další.


Co je to Republika? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Republika. Co znamená pojem Republika z kategorie Politika?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text (Republika) můžete sdílet s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Republika patří do kategorie Politika

Klíčová slova: definice, termín, synonymum, Republika, formulace, co to je, definice pojmu, význam slova, názvosloví, přesný výraz, slovo, co je to Republika?, lexikon, vysvětlení, terminus technicus, heslo, pojem, informace


Pojem Republika je v kategorii Politika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Republika? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Republika (z latinského res publica, věc veřejná) je forma vlády ve které je země považována za veřejnou záležitost, nikoliv vlastnictví vládce. Primární instituce v republice jsou získány skrze demokracii, oligarchii či aristokracii. Republika je opakem monarchie, jelikož panovník není hlavou státu. Hlava státu (obvykle prezident) je v republice volen přímo či nepřímo. Pojem republika v moderním významu odkazuje na starověkou Římskou republiku trvající od svržení krále v roce 509 před naším letopočtem až do ustavení Římského císařství v roce 27. V dnešní době pojem republika znamená formu vlády, jejímž zdrojem moci je lid, než dědičnost či božské právo.

Další zdroje informací o slovu Republika

Zkusit najít pojem Republika ve Wikislovníku

Vyhledat heslo Republika ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Republika ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Republika ve Wikizdrojích

Najít slovo Republika na Google.cz

Zkusit najít termín Republika ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Republika například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Republika? resp. co se přesně ukrývá za slovem Republika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Republika, odpověď na dotaz co je to Republika?. Víte např. kdo to je Defraudant? Znáte a víte kdo je Otrokář? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto termín Republika hledat i v jiných kategoriích (než Politika) Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.