Co je to?
Odborný výraz, definice slova Republika. Co znamená pojem Republika z kategorie Politika?

Co je Republika?

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Republika?

Republika je pojmenování pro formu státu. Jméno získala republika z latiny, kde spojení slov res publica znamená věc veřejná. Jedná se takovou formu státního uspořádání, ve kterém vládne hlava státu a parlament. Všichni jsou voleni pouze na určitou dobu.
Počet republik z historického hlediska narůstá a vysoce převyšuje jiné formy státu. Existuje více druhů republik, jako jsou prezidentská republika, parlamentní republika, socialistická republika a další.


Co je to Republika? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Republika. Co znamená pojem Republika z kategorie Politika?

Předem se omlouváme za případné chyby v textech. Uvítáme vaši pomoc a zpětnou vazbu. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Republika s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Výraz Republika se nachází v sekci politika

Klíčová slova: názvosloví, odborný výraz, přesný výraz, wiki, slovník, termín, význam pojmu, slovo, politika, Republika, definice, terminus technicus, terminologie, definice pojmu, popis, informace, co znamená, synonymum


Pojem Republika je v kategorii politika, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Republika dozvíte následující

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Republika (z latinského res publica, věc veřejná) je forma vlády ve které je země považována za veřejnou záležitost, nikoliv vlastnictví vládce. Primární instituce v republice jsou získány skrze demokracii, oligarchii či aristokracii. Republika je opakem monarchie, jelikož panovník není hlavou státu. Hlava státu (obvykle prezident) je v republice volen přímo či nepřímo. Pojem republika v moderním významu odkazuje na starověkou Římskou republiku trvající od svržení krále v roce 509 před naším letopočtem až do ustavení Římského císařství v roce 27. V dnešní době pojem republika znamená formu vlády, jejímž zdrojem moci je lid, než dědičnost či božské právo.

Linky na jiné informační zdroje

Najít výraz Republika ve Wikislovníku

Zkusit najít Republika ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat výraz Republika ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Republika na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Republika ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Republika ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Republika například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v metavyhledávači Info.com, ve Wikizdrojích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z často hledaných výrazů na tomto webu

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Republika? resp. co je to Republika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Republika, odpověď na dotaz co je to Republika?. Víte např. kdo to je Baráčník? Znáte a víte kdo je Konfident? Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Radíme vám proto hledat slovo Republika i v jiné části webu než je kategorie politika. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie politika, Senát v červeném, republika, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.