Co je to?
Definice výrazu Laguna. Co znamená odborný pojem Laguna z kategorie Příroda?

Co to je Laguna? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Laguna?

Laguna je název mělkého mořského pobřežního útvaru. Vyskytují se po celém světě. Tyto útvary jsou odděleny od velkých útvarů typu oceánu různými bariérami. Předělem mohou být ostrovy, útesy, písčiny či jiné přírodní útvary. Samotné slovo laguna pochází z Itálie, je inspirováno lagunou v Benátkách. Jinými názvy pro lagunu jsou jezero, říční ústí, zátoka a další. Tyto vodní útvary se tvoří na pobřežích tvořených štěrky a pískem. Často jsou vytvořeny i uměle. Jejich tvorbu ovlivňuje existence bariéry, zdroj materiálu, příliv a odliv, vlny, bouřky, přírodní katastrofy a podobně.
Obvykle dochází ke vzniku laguny při pohybu písku podle pobřežního břehu a jeho usazování u vchodů do zátok. Pískoviště pak postupně blokuje ústí a vzniká zátoka, ve které je část mořské vody uzavřena. Laguny mohou být pobřežní nebo atolové. Pobřežní laguny vznikají především v oblastech s menšími pásmy přílivu. Pobřeží zde eroduje a oceán prosakuje do vnitřního prostoru. Mohou vypadat jako mokřady, zátoky nebo pobřežní jezera. Laguny na atolech jsou ohraničeny korálovými útesy, běžně se vyskytují v jižním Pacifiku nebo v Indickém oceánu.


Co je to Laguna? Význam slova, termín, Definice výrazu Laguna. Co znamená odborný pojem Laguna z kategorie Příroda?

Uvedené texty jsou poskytovány bez záruky. Mohou obsahovat faktické, resp. pravopisné chyby za něž se předem omlouváme.Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Laguna? Potom se o definici podělte s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Pojem Laguna se nachází v kategorii příroda

Klíčová slova: termín, význam, slovo, pojem, příroda, Laguna, wiki, význam slova, definice, slovník, lexikon, co to je, co je to Laguna?, co znamená, přesný výraz, přesný význam, vysvětlení, popis


Pojem Laguna je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Laguna píše následující

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Laguna je přírodní nádrž stojaté vody na okraji moře. Je to mělký mořský vodní útvar naplněný slanou nebo brakickou vodou, který je oddělen od hlubšího moře korálovým útesem nebo písečným valem. Laguny jsou jak laguny atolů, vytvořené růstem korálových útesů, tak pobřežní laguny vytvořené vznikem písčitých valů.
Pobřežní laguny se nacházejí na pobřeží, kde mají přílivy malé vzedmutí. Od moře bývají odděleny bariérou ostrovů ležících obecně rovnoběžně s pobřežím. Vlnobití nebo pobřežní proudy, které zanášejí hrubé sedimenty mimo břehy pláží, vytvářejí lagunové valy bez mořských útesů. Jakmile se tento val vytvoří, mohou se za ním usazovat i jemnější sedimenty. Pobřežní laguny jsou spojeny s mořem pouze úzkými průlivy, což má za následek, že voda v lagunách je odlišná od mořské, především pokud jde o teplotu, slanost, obsah kyslíku a sedimentů.

Další informace o pojmu Laguna hledejte v níže uvedených zdrojích

Hledat frázi Laguna ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Laguna na Google.cz

Vyhledat pojem Laguna ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Laguna ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Laguna na Youtube

Zkusit najít heslo Laguna ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Laguna například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Laguna? resp. jaká je definice termínu Laguna? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Laguna, odpověď na dotaz co je to Laguna?. Víte např. kdo to je Magid? Znáte a víte kdo je Plátce DPH? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je příroda. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího významy slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.