Co je to?
Definice výrazu, termínu Laguna. Co znamená odborný pojem Laguna z kategorie Příroda?

Co je Laguna?

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Laguna?

Laguna je název mělkého mořského pobřežního útvaru. Vyskytují se po celém světě. Tyto útvary jsou odděleny od velkých útvarů typu oceánu různými bariérami. Předělem mohou být ostrovy, útesy, písčiny či jiné přírodní útvary. Samotné slovo laguna pochází z Itálie, je inspirováno lagunou v Benátkách. Jinými názvy pro lagunu jsou jezero, říční ústí, zátoka a další. Tyto vodní útvary se tvoří na pobřežích tvořených štěrky a pískem. Často jsou vytvořeny i uměle. Jejich tvorbu ovlivňuje existence bariéry, zdroj materiálu, příliv a odliv, vlny, bouřky, přírodní katastrofy a podobně.
Obvykle dochází ke vzniku laguny při pohybu písku podle pobřežního břehu a jeho usazování u vchodů do zátok. Pískoviště pak postupně blokuje ústí a vzniká zátoka, ve které je část mořské vody uzavřena. Laguny mohou být pobřežní nebo atolové. Pobřežní laguny vznikají především v oblastech s menšími pásmy přílivu. Pobřeží zde eroduje a oceán prosakuje do vnitřního prostoru. Mohou vypadat jako mokřady, zátoky nebo pobřežní jezera. Laguny na atolech jsou ohraničeny korálovými útesy, běžně se vyskytují v jižním Pacifiku nebo v Indickém oceánu.


Co je to Laguna? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Laguna. Co znamená odborný pojem Laguna z kategorie Příroda?

Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. Přesto se však může stát, že zde objevíte chybu nebo překlep. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Laguna se známými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Pojem Laguna je v kategorii příroda

Klíčová slova: odborné názvosloví, definice pojmu, co to je, přesný výraz, názvosloví, příroda, definice, heslo, odborný výraz, slovník, význam, formulace, termín, slovo, pojem, terminologie, co znamená, příroda


Pojem Laguna je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

Co označuje termín Laguna? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Laguna je přírodní nádrž stojaté vody na okraji moře. Je to mělký mořský vodní útvar naplněný slanou nebo brakickou vodou, který je oddělen od hlubšího moře korálovým útesem nebo písečným valem. Laguny jsou jak laguny atolů, vytvořené růstem korálových útesů, tak pobřežní laguny vytvořené vznikem písčitých valů.
Pobřežní laguny se nacházejí na pobřeží, kde mají přílivy malé vzedmutí. Od moře bývají odděleny bariérou ostrovů ležících obecně rovnoběžně s pobřežím. Vlnobití nebo pobřežní proudy, které zanášejí hrubé sedimenty mimo břehy pláží, vytvářejí lagunové valy bez mořských útesů. Jakmile se tento val vytvoří, mohou se za ním usazovat i jemnější sedimenty. Pobřežní laguny jsou spojeny s mořem pouze úzkými průlivy, což má za následek, že voda v lagunách je odlišná od mořské, především pokud jde o teplotu, slanost, obsah kyslíku a sedimentů.

Další zdroje informací o slovu Laguna

Vyhledat pojem Laguna na Google obrázcích

Hledat frázi Laguna ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Laguna ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Laguna ve vyhledávači Yahoo

Najít heslo Laguna ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Laguna ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Laguna například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v metavyhledávači Info.com, ve Wikizdrojích nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit co je to Laguna? resp. co se přesně ukrývá za slovem Laguna? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Laguna, odpověď na dotaz co je to Laguna?. Víte např. kdo to je Bručoun? Znáte a víte kdo je Hana Vítová? Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než příroda). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie příroda, Krab na písku, laguna, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.