Co je to?
Výraz, termín, definice slova Laguna. Co znamená odborný pojem Laguna z kategorie Příroda?

Co je to Laguna? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Laguna?

Laguna je název mělkého mořského pobřežního útvaru. Vyskytují se po celém světě. Tyto útvary jsou odděleny od velkých útvarů typu oceánu různými bariérami. Předělem mohou být ostrovy, útesy, písčiny či jiné přírodní útvary. Samotné slovo laguna pochází z Itálie, je inspirováno lagunou v Benátkách. Jinými názvy pro lagunu jsou jezero, říční ústí, zátoka a další. Tyto vodní útvary se tvoří na pobřežích tvořených štěrky a pískem. Často jsou vytvořeny i uměle. Jejich tvorbu ovlivňuje existence bariéry, zdroj materiálu, příliv a odliv, vlny, bouřky, přírodní katastrofy a podobně.
Obvykle dochází ke vzniku laguny při pohybu písku podle pobřežního břehu a jeho usazování u vchodů do zátok. Pískoviště pak postupně blokuje ústí a vzniká zátoka, ve které je část mořské vody uzavřena. Laguny mohou být pobřežní nebo atolové. Pobřežní laguny vznikají především v oblastech s menšími pásmy přílivu. Pobřeží zde eroduje a oceán prosakuje do vnitřního prostoru. Mohou vypadat jako mokřady, zátoky nebo pobřežní jezera. Laguny na atolech jsou ohraničeny korálovými útesy, běžně se vyskytují v jižním Pacifiku nebo v Indickém oceánu.


Co je to Laguna? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Laguna. Co znamená odborný pojem Laguna z kategorie Příroda?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Text vytvořen pro server Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Laguna s kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Heslo Laguna se nachází v sekci příroda

Klíčová slova: slovo, informace, definice, popis, význam, terminologie, synonymum, termín, odborné názvosloví, wiki, co znamená, význam pojmu, definice pojmu, heslo, lexikon, terminus technicus, příroda, slovník


Pojem Laguna je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

Co označuje termín Laguna? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Laguna je přírodní nádrž stojaté vody na okraji moře. Je to mělký mořský vodní útvar naplněný slanou nebo brakickou vodou, který je oddělen od hlubšího moře korálovým útesem nebo písečným valem. Laguny jsou jak laguny atolů, vytvořené růstem korálových útesů, tak pobřežní laguny vytvořené vznikem písčitých valů.
Pobřežní laguny se nacházejí na pobřeží, kde mají přílivy malé vzedmutí. Od moře bývají odděleny bariérou ostrovů ležících obecně rovnoběžně s pobřežím. Vlnobití nebo pobřežní proudy, které zanášejí hrubé sedimenty mimo břehy pláží, vytvářejí lagunové valy bez mořských útesů. Jakmile se tento val vytvoří, mohou se za ním usazovat i jemnější sedimenty. Pobřežní laguny jsou spojeny s mořem pouze úzkými průlivy, což má za následek, že voda v lagunách je odlišná od mořské, především pokud jde o teplotu, slanost, obsah kyslíku a sedimentů.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Laguna ve Wikimedia Commons

Najít výraz Laguna ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Laguna na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Laguna ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Laguna ve Wikislovníku

Najít heslo Laguna ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Laguna například ve Wikizdrojích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Laguna? resp. co se přesně ukrývá za slovem Laguna? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Laguna, odpověď na dotaz co je to Laguna?. Víte např. kdo to je Lubomír Metnar? Znáte a víte kdo je Umělec? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než příroda). Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.