Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Vitamín D. Co znamená pojem Vitamín D z kategorie Chemie?

Co je Vitamín D? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Vitamín D?

Vitamín D tvoří celá skupina nazývaná také kalciferoly. Jde o sekosteroidy, které jsou rozpustné v tucích. Odpovídají za zvýšené vstřebávání hořčíku, fosforečnanů a vápníku v trávicím traktu. Mají také mnoho dalších účinků. Pro člověka jsou nejdůležitější vitamíny D3 a D2. Organizmus získává dostatek vitamínu D přirozenou cestou nebo prostřednictvím stravy a vitamínových doplňků. Přirozenou formou je vystavení se slunci, ultrafialovému záření.
Přírodní vitamín D ve stravě obsahují masa tučných ryb, někde se tímto vitamínem obohacují mléko, dětská mléčná výživa nebo snídaňové cereálie. Také houby mohou být vítaným zdrojem, musejí však růst tam, kde na ně působí ultrafialové záření. Vystavení slunci prostřednictvím kůže musí být obezřetné, hrozí zde riziko vzniku rakoviny. Vitamínové doplňky s vitamínem D se podávají jako prevence nebo léčba křivice a osteomalacie. Je důležitý pro absorpci vápníku do kostí, ještě společně vitamínem K2. Pokud by byl podáván pouze vitamín D s vápníkem, došlo by k výraznému zvýšení rizika kardiovaskulárních komplikací.


Co je to Vitamín D? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Vitamín D. Co znamená pojem Vitamín D z kategorie Chemie?

Veškeré texty jsou bez záruky. Sepsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte text pojmu Vitamín D s partnery, kolegy a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Výraz Vitamín D se nachází v kategorii chemie

Klíčová slova: co znamená, popis, lexikon, definice pojmu, chemie, přesný výraz, vysvětlení, význam, definice, formulace, co je to Vitamín D?, význam pojmu, synonymum, názvosloví, význam slova, chemie, pojem, slovník


Pojem Vitamín D je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Najít výraz Vitamín D ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Vitamín D na Youtube

Hledat heslo Vitamín D ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat frázi Vitamín D ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Vitamín D ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Vitamín D ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Vitamín D například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Vitamín D? resp. co označuje slovo Vitamín D? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vitamín D, odpověď na dotaz co je to Vitamín D?. Víte např. kdo to je Křesťan? Znáte a víte kdo je Stepan Bandera? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic podle různých oborů. Zkuste proto hledat termín Vitamín D hledat i v jiných kategoriích (než chemie). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.