Co je to?
Odborný výraz, definice slova Gyroskop. Co znamená slovo Gyroskop z kategorie Technika?

Co je Gyroskop? Definice pojmu

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Gyroskop

Gyroskop je technické zařízení využívané v navigaci. Uprostřed gyroskopu je rotující setrvačník, který dokáže pomocí rychlosti otáček setrvat ve stálé poloze bez ohledu na polohu vnějšího rámu. Princip gyroskopu využívá populární hračka Powerball. Jinak jsou gyroskopy využívány v balistických raketách s naváděním, v gyrokompasech nebo ke stabilizaci pohybující se kamery či dalekohledu.


Co je to Gyroskop? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Gyroskop. Co znamená slovo Gyroskop z kategorie Technika?

Uvedené informace jsou bez záruky. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Tento text (Gyroskop) můžete sdílet s dalšími lidmi na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pojem Gyroskop patří do kategorie technika

Klíčová slova: co znamená, synonymum, technika, přesný význam, heslo, slovo, terminus technicus, význam slova, Gyroskop, vysvětlení, popis, význam, odborný výraz, formulace, termín, odborné názvosloví, technika, wiki


Pojem Gyroskop je v kategorii technika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Gyroskop? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Gyroskop je zařízení využívané v navigaci. Používá se zejména u letadel a balistických raket. Také v torpédu je gyroskop. Přístroj obsahuje setrvačník, který zachovává polohu osy své rotace v inerciálním prostoru. Přesnost gyroskopu závisí na stabilitě udržení jeho otáček. Precizní gyroskopy při regulaci otáček pohonu setrvačníku využívají i optických snímačů založených na Sagnacově jevu v kruhovém laseru, nebo v cívce optického vlákna. Vývoj takových gyroskopů nastal zejména v 70. letech 20. století v souvislosti se zdokonalováním orientačních schopností balistických raket při jejich letu k cíli bez komunikace s jejich uživatelem. Sada čtyř gyroskopických zařízení také umožňuje pohyb solárních panelů vesmírné stanice ISS. Gyroskop poprvé prakticky využil Ignác Kotrnetz ve vládou utajeném projektu v Německu za první světové války. Využil ho v prvním ponorkovém torpédu, kde sloužil k udržení torpéda v přímočarém pohybu.

Linky na další online zdroje

Najít pojem Gyroskop ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Gyroskop ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Gyroskop na Google.cz

Hledat videa s názvem Gyroskop na Youtube

Zkusit najít výraz Gyroskop ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Gyroskop ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Gyroskop například ve Wikizdrojích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Microsoft Bing nebo v Lingea slovnících.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Gyroskop? resp. co znamená Gyroskop? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Gyroskop, odpověď na dotaz co je to Gyroskop?. Víte např. kdo to je Bukvice? Znáte a víte kdo je Debil? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste hledat odborný výraz Gyroskop i v jiné sekci než je kategorie technika. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, popisy termínů, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.