Co je to?
Definice výrazu Gyroskop. Co znamená odborný pojem Gyroskop z kategorie Technika?

Co to je Gyroskop? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Gyroskop

Gyroskop je technické zařízení využívané v navigaci. Uprostřed gyroskopu je rotující setrvačník, který dokáže pomocí rychlosti otáček setrvat ve stálé poloze bez ohledu na polohu vnějšího rámu. Princip gyroskopu využívá populární hračka Powerball. Jinak jsou gyroskopy využívány v balistických raketách s naváděním, v gyrokompasech nebo ke stabilizaci pohybující se kamery či dalekohledu.


Co je to Gyroskop? Význam slova, termín, Definice výrazu Gyroskop. Co znamená odborný pojem Gyroskop z kategorie Technika?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Definici slova Gyroskop můžete sdílet s přáteli a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Gyroskop je v kategorii Technika

Klíčová slova: slovník, terminus technicus, pojem, Technika, co znamená, Gyroskop, informace, lexikon, význam, Technika, formulace, wiki, definice, význam slova, co to je, vysvětlení, definice pojmu, terminologie


Pojem Gyroskop je v kategorii Technika, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Gyroskop?

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Gyroskop je zařízení využívané v navigaci. Používá se zejména u letadel a balistických raket. Také v torpédu je gyroskop. Přístroj obsahuje setrvačník, který zachovává polohu osy své rotace v inerciálním prostoru. Přesnost gyroskopu závisí na stabilitě udržení jeho otáček. Precizní gyroskopy při regulaci otáček pohonu setrvačníku využívají i optických snímačů založených na Sagnacově jevu v kruhovém laseru, nebo v cívce optického vlákna. Vývoj takových gyroskopů nastal zejména v 70. letech 20. století v souvislosti se zdokonalováním orientačních schopností balistických raket při jejich letu k cíli bez komunikace s jejich uživatelem. Sada čtyř gyroskopických zařízení také umožňuje pohyb solárních panelů vesmírné stanice ISS. Gyroskop poprvé prakticky využil Ignác Kotrnetz ve vládou utajeném projektu v Německu za první světové války. Využil ho v prvním ponorkovém torpédu, kde sloužil k udržení torpéda v přímočarém pohybu.

Jiné zdroje informací o pojmu Gyroskop

Zkusit najít slovo Gyroskop ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít termín Gyroskop ve Wikizdrojích

Najít pojem Gyroskop ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít pojem Gyroskop ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít heslo Gyroskop ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Gyroskop ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Gyroskop například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaký je přesný význam slova Gyroskop? resp. co přesně označuje termín Gyroskop? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Gyroskop, odpověď na dotaz co je to Gyroskop?. Víte např. kdo to je Zbyněk Stanjura? Znáte a víte kdo je Megera? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Technika). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího popisy termínů, významy slov, zajímavosti, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.