Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Vláknina. Co znamená pojem Vláknina z kategorie Jídlo?

Co je Vláknina? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Vláknina?

Vláknina je nezbytná složka potravy. Jedná se o látku, která je sama o sobě nestravitelná. Existují dva druhy vlákniny, rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina má schopnost absorbovat vodu a nabývat na objemu. Tím způsobuje pocit zasycení a pomáhá regulovat trávení tuků a sacharidů. Proto je často vyhledávána a využívána při nejrůznějších dietách. Nerozpustná vláknina má důležitou úlohu při čištění trávicího traktu. Mezi významné zdroje vlákniny patří zelenina, některé druhy ovoce a celozrnné potraviny.


Co je to Vláknina? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Vláknina. Co znamená pojem Vláknina z kategorie Jídlo?

Žádným způsobem neručíme za informace nebo obsah uvedený na těchto internetových stránkách. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Sdílejte text pojmu Vláknina s ostatními na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Heslo Vláknina se nachází v kategorii jídlo

Klíčová slova: přesný význam, terminus technicus, význam, slovo, heslo, formulace, jídlo, jídlo, slovník, wiki, význam slova, terminologie, informace, popis, odborný výraz, co to je, definice, lexikon


Pojem Vláknina je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Vláknina? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Vláknina je významná složka potravy, která je sama obtížně stravitelná. Existují dva druhy vlákniny: rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina má schopnost absorbovat vodu, bobtnat a v trávicím traktu fermentuje, proto může být zdrojem energie. Reguluje trávení tuků a sacharidů, váže na sebe vodu a tím nabývá na objemu. To vede k pocitu nasycení. Z větší části je živinou pro mikrobiální flóru v trávicím traktu, působí tedy jako tzv. prebiotikum. Nerozpustná vláknina v trávicím traktu nefermentuje, není zdrojem energie. Zvětšuje objem obsahu ve střevech a zkracuje dobu, po kterou tam zůstává potrava. Zejména příznivě se uplatní v tlustém střevě, kde se díky zvětšení objemu stolice naředí odpadní látky, které vznikly při trávení. Ty pak snadněji opouštějí trávicí trakt, který je tak po kratší dobu vystaven styku s potenciálně nebezpečnými látkami.

Zdroje vlákniny

Zelenina je důležitým zdrojem vlákniny. Autor: Shutterbug75, zdroj: Pixabay
Zelenina je důležitým zdrojem vlákniny. Autor: Shutterbug75, zdroj: Pixabay


Linky na jiné informační zdroje

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vláknina ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Vláknina ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít Vláknina ve Wikizdrojích

Vyhledat pojem Vláknina ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Vláknina ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Vláknina ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Vláknina například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Vláknina? resp. jaký je přesný význam slova Vláknina? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vláknina, odpověď na dotaz co je to Vláknina?. Víte např. kdo to je Lída Nopová? Znáte a víte kdo je Šatnář? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je jídlo. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího popisy termínů, slovníková hesla, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to chachar? nebo kdo je socka? Nejen tyto hanlivé pojmy naleznete na těchto stránkách.