Co je to?
Výraz, termín, definice slova Vláknina. Co znamená odborný pojem Vláknina z kategorie Jídlo?

Co je to Vláknina? Význam slova

Co znamená termín Vláknina? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Vláknina je nezbytná složka potravy. Jedná se o látku, která je sama o sobě nestravitelná. Existují dva druhy vlákniny, rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina má schopnost absorbovat vodu a nabývat na objemu. Tím způsobuje pocit zasycení a pomáhá regulovat trávení tuků a sacharidů. Proto je často vyhledávána a využívána při nejrůznějších dietách. Nerozpustná vláknina má důležitou úlohu při čištění trávicího traktu. Mezi významné zdroje vlákniny patří zelenina, některé druhy ovoce a celozrnné potraviny.


Co je to Vláknina? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Vláknina. Co znamená odborný pojem Vláknina z kategorie Jídlo?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Vláknina je v sekci Jídlo

Klíčová slova: význam pojmu, Vláknina, heslo, definice pojmu, co je to Vláknina?, odborné názvosloví, význam, co to je, popis, informace, terminologie, význam slova, slovník, názvosloví, Jídlo, odborný výraz, přesný význam, přesný výraz


Pojem Vláknina je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Vláknina?

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Vláknina je významná složka potravy, která je sama obtížně stravitelná. Existují dva druhy vlákniny: rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina má schopnost absorbovat vodu, bobtnat a v trávicím traktu fermentuje, proto může být zdrojem energie. Reguluje trávení tuků a sacharidů, váže na sebe vodu a tím nabývá na objemu. To vede k pocitu nasycení. Z větší části je živinou pro mikrobiální flóru v trávicím traktu, působí tedy jako tzv. prebiotikum. Nerozpustná vláknina v trávicím traktu nefermentuje, není zdrojem energie. Zvětšuje objem obsahu ve střevech a zkracuje dobu, po kterou tam zůstává potrava. Zejména příznivě se uplatní v tlustém střevě, kde se díky zvětšení objemu stolice naředí odpadní látky, které vznikly při trávení. Ty pak snadněji opouštějí trávicí trakt, který je tak po kratší dobu vystaven styku s potenciálně nebezpečnými látkami.

Zdroje vlákniny

Zelenina je důležitým zdrojem vlákniny. Autor: Shutterbug75, zdroj: Pixabay
Zelenina je důležitým zdrojem vlákniny. Autor: Shutterbug75, zdroj: Pixabay


Další informační zdroje o slovu Vláknina

Hledat heslo Vláknina ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo Vláknina ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Vláknina ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat termín Vláknina ve Wikizdrojích

Vyhledat slovo Vláknina ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vláknina ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Vláknina například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Vláknina? resp. co znamená Vláknina? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vláknina, odpověď na dotaz co je to Vláknina?. Víte např. kdo to je Nácek? Znáte a víte kdo je Ulamá? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Vláknina v jiné sekci než Jídlo. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího významy slov, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to chachar? nebo kdo je socka? Nejen tyto hanlivé pojmy naleznete na těchto stránkách.