Co je to?
Výraz, termín, definice slova Vláknina. Co znamená odborný pojem Vláknina z kategorie Jídlo?

Co je to Vláknina? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Vláknina?

Vláknina je nezbytná složka potravy. Jedná se o látku, která je sama o sobě nestravitelná. Existují dva druhy vlákniny, rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina má schopnost absorbovat vodu a nabývat na objemu. Tím způsobuje pocit zasycení a pomáhá regulovat trávení tuků a sacharidů. Proto je často vyhledávána a využívána při nejrůznějších dietách. Nerozpustná vláknina má důležitou úlohu při čištění trávicího traktu. Mezi významné zdroje vlákniny patří zelenina, některé druhy ovoce a celozrnné potraviny.


Co je to Vláknina? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Vláknina. Co znamená odborný pojem Vláknina z kategorie Jídlo?

Uvedené informace jsou bez záruky. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Vláknina? s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Vláknina je v sekci Jídlo

Klíčová slova: terminologie, význam pojmu, synonymum, co je to Vláknina?, definice pojmu, vysvětlení, informace, lexikon, slovník, definice, Vláknina, Jídlo, odborné názvosloví, odborný výraz, heslo, přesný význam, formulace, Jídlo


Pojem Vláknina je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Vláknina?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Vláknina je významná složka potravy, která je sama obtížně stravitelná. Existují dva druhy vlákniny: rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina má schopnost absorbovat vodu, bobtnat a v trávicím traktu fermentuje, proto může být zdrojem energie. Reguluje trávení tuků a sacharidů, váže na sebe vodu a tím nabývá na objemu. To vede k pocitu nasycení. Z větší části je živinou pro mikrobiální flóru v trávicím traktu, působí tedy jako tzv. prebiotikum. Nerozpustná vláknina v trávicím traktu nefermentuje, není zdrojem energie. Zvětšuje objem obsahu ve střevech a zkracuje dobu, po kterou tam zůstává potrava. Zejména příznivě se uplatní v tlustém střevě, kde se díky zvětšení objemu stolice naředí odpadní látky, které vznikly při trávení. Ty pak snadněji opouštějí trávicí trakt, který je tak po kratší dobu vystaven styku s potenciálně nebezpečnými látkami.

Zdroje vlákniny

Zelenina je důležitým zdrojem vlákniny. Autor: Shutterbug75, zdroj: Pixabay
Zelenina je důležitým zdrojem vlákniny. Autor: Shutterbug75, zdroj: Pixabay


Internetové odkazy na vyhledávače

Vyhledat termín Vláknina ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat slovo Vláknina ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vláknina ve Wikimedia Commons

Hledat termín Vláknina na Google.cz

Zkusit najít výraz Vláknina ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Vláknina ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Vláknina například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Vláknina? resp. co znamená slovo Vláknina? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vláknina, odpověď na dotaz co je to Vláknina?. Víte např. kdo to je Martin Hofmann? Znáte a víte kdo je Ájatolláh? Ke každému pojmu může existovat vícero definic podle různých oborů. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Jídlo). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to chachar? nebo kdo je socka? Nejen tyto hanlivé pojmy naleznete na těchto stránkách.