Co je to?
Výraz, termín, definice slova Vláknina. Co znamená odborný pojem Vláknina z kategorie Jídlo?

Co je to Vláknina? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Vláknina

Vláknina je nezbytná složka potravy. Jedná se o látku, která je sama o sobě nestravitelná. Existují dva druhy vlákniny, rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina má schopnost absorbovat vodu a nabývat na objemu. Tím způsobuje pocit zasycení a pomáhá regulovat trávení tuků a sacharidů. Proto je často vyhledávána a využívána při nejrůznějších dietách. Nerozpustná vláknina má důležitou úlohu při čištění trávicího traktu. Mezi významné zdroje vlákniny patří zelenina, některé druhy ovoce a celozrnné potraviny.


Co je to Vláknina? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Vláknina. Co znamená odborný pojem Vláknina z kategorie Jídlo?

Možnost chyb vyhrazena. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Definici slova Vláknina můžete sdílet s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Vláknina je v kategorii Jídlo

Klíčová slova: odborný výraz, Jídlo, co je to Vláknina?, vysvětlení, lexikon, význam pojmu, přesný výraz, názvosloví, formulace, termín, terminus technicus, význam slova, význam, Jídlo, definice, popis, co znamená, terminologie


Pojem Vláknina je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Vláknina?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Vláknina je významná složka potravy, která je sama obtížně stravitelná. Existují dva druhy vlákniny: rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina má schopnost absorbovat vodu, bobtnat a v trávicím traktu fermentuje, proto může být zdrojem energie. Reguluje trávení tuků a sacharidů, váže na sebe vodu a tím nabývá na objemu. To vede k pocitu nasycení. Z větší části je živinou pro mikrobiální flóru v trávicím traktu, působí tedy jako tzv. prebiotikum. Nerozpustná vláknina v trávicím traktu nefermentuje, není zdrojem energie. Zvětšuje objem obsahu ve střevech a zkracuje dobu, po kterou tam zůstává potrava. Zejména příznivě se uplatní v tlustém střevě, kde se díky zvětšení objemu stolice naředí odpadní látky, které vznikly při trávení. Ty pak snadněji opouštějí trávicí trakt, který je tak po kratší dobu vystaven styku s potenciálně nebezpečnými látkami.

Zdroje vlákniny

Zelenina je důležitým zdrojem vlákniny. Autor: Shutterbug75, zdroj: Pixabay
Zelenina je důležitým zdrojem vlákniny. Autor: Shutterbug75, zdroj: Pixabay


Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat slovo Vláknina ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vláknina ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Vláknina ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Vláknina ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Vláknina ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Vláknina ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Vláknina například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Vláknina? resp. co je to Vláknina? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vláknina, odpověď na dotaz co je to Vláknina?. Víte např. kdo to je Pšonek? Znáte a víte kdo je Ulamá? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Jídlo Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, zajímavosti, významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to chachar? nebo kdo je socka? Nejen tyto hanlivé pojmy naleznete na těchto stránkách.