Co je to?
Výraz, termín, definice slova Vitamín E. Co znamená odborný pojem Vitamín E z kategorie Chemie?

Co je to Vitamín E? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Vitamín E?

Vitamín E je důležitým antioxidantem. Chrání buňky organizmu před volnými kyslíkovými radikály, které je poškozují. Volné radikály se zaměřují na základní části buněk nebo na ty sloučeniny, které pracují stejně jako enzymy. Vitamín E je účinný proti oxidačnímu stresu, který způsobuje více nemocí, jako jsou, vitiligo, chronický únavový syndrom, Parkinsonova choroba nebo infarkt. Zabrání i přílišnému vypadávání vlasů nebo jejich rychlému řídnutí. Vitamín E patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Nalézá se například v oříšcích, semínkách, rostlinných olejích, máku, sóje.
Při nedostatku vitamínu E dochází k poruchám rozmnožovací soustavy, nervů, svalů, chůze. Snižuje se také obranyschopnost organizmu a zkracuje se život červených krvinek. Může dojít i narušení procesu vstřebání tuků a onemocnění jater. Při předávkování vitamínem E dochází k nevolnosti, objeví se průjem, slabost svalů a celková únava. Vitamín E není jedovatý, ale při vysokých dávkách brání vstřebávání vitamín K, čímž se snižuje srážlivost krve.


Co je to Vitamín E? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Vitamín E. Co znamená odborný pojem Vitamín E z kategorie Chemie?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s kolegy na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Heslo Vitamín E patří do sekce chemie

Klíčová slova: co znamená, význam slova, heslo, přesný význam, popis, chemie, formulace, definice pojmu, vysvětlení, definice, názvosloví, Vitamín E, chemie, slovník, pojem, slovo, význam, terminologie


Pojem Vitamín E je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Vitamín E? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Vitamín E je souhrnné pojmenování přírodních chemických látek (jinak též tokoferoly), derivátů 6-hydroxychromanu nebo tokolu. Patří mezi vitamíny rozpustné v tucích a v organismu slouží jako důležitý antioxidant, chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály.
Je obsažen v oleji z pšeničných klíčků, slunečnicových semínkách, mandlích, lískových oříšcích, másle, mléce, burských oříšcích, sóji, salátu a v mase savců. Potřeba vitamínu E se zvyšuje při zvýšeném příjmu nenasycených tuků nebo zvýšeném vystavení se kyslíku (kyslíkové stany apod.). Poruchy vstřebávání tuků ze střeva mohou vést k příznakům nedostatku tokoferolu, protože vitamín se vstřebává jen společně s tuky.

Další možné informační zdroje

Zkusit najít heslo Vitamín E ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vitamín E ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Vitamín E ve Wikizdrojích

Hledat termín Vitamín E na Google.cz

Zkusit najít výraz Vitamín E ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat slovo Vitamín E ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Vitamín E například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Vitamín E? resp. co se skrývá pod slovem Vitamín E? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vitamín E, odpověď na dotaz co je to Vitamín E?. Víte např. kdo to je Neil Patrick Harris? Znáte a víte kdo je Kacíř? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Vitamín E i v jiných kategoriích (než chemie). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.