Co je to?
Definice odborného termínu, slova Vitamín E. Co znamená pojem Vitamín E z kategorie Chemie?

Co je to Vitamín E? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Vitamín E

Vitamín E je důležitým antioxidantem. Chrání buňky organizmu před volnými kyslíkovými radikály, které je poškozují. Volné radikály se zaměřují na základní části buněk nebo na ty sloučeniny, které pracují stejně jako enzymy. Vitamín E je účinný proti oxidačnímu stresu, který způsobuje více nemocí, jako jsou, vitiligo, chronický únavový syndrom, Parkinsonova choroba nebo infarkt. Zabrání i přílišnému vypadávání vlasů nebo jejich rychlému řídnutí. Vitamín E patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Nalézá se například v oříšcích, semínkách, rostlinných olejích, máku, sóje.
Při nedostatku vitamínu E dochází k poruchám rozmnožovací soustavy, nervů, svalů, chůze. Snižuje se také obranyschopnost organizmu a zkracuje se život červených krvinek. Může dojít i narušení procesu vstřebání tuků a onemocnění jater. Při předávkování vitamínem E dochází k nevolnosti, objeví se průjem, slabost svalů a celková únava. Vitamín E není jedovatý, ale při vysokých dávkách brání vstřebávání vitamín K, čímž se snižuje srážlivost krve.


Co je to Vitamín E? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Vitamín E. Co znamená pojem Vitamín E z kategorie Chemie?

Přes veškeré přiměřené úsilí tomu, aby informace na těchto stránkách byly správné, jejich přesnost nelze stoprocetně zaručit. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Vitamín E? Pak se o tuto stránku podělte s kolegy na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Heslo Vitamín E je v kategorii chemie

Klíčová slova: odborné názvosloví, slovník, přesný význam, co je to Vitamín E?, Vitamín E, přesný výraz, informace, popis, slovo, wiki, význam, definice, terminologie, lexikon, formulace, definice pojmu, heslo, pojem


Pojem Vitamín E je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Vitamín E?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Vitamín E je souhrnné pojmenování přírodních chemických látek (jinak též tokoferoly), derivátů 6-hydroxychromanu nebo tokolu. Patří mezi vitamíny rozpustné v tucích a v organismu slouží jako důležitý antioxidant, chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály.
Je obsažen v oleji z pšeničných klíčků, slunečnicových semínkách, mandlích, lískových oříšcích, másle, mléce, burských oříšcích, sóji, salátu a v mase savců. Potřeba vitamínu E se zvyšuje při zvýšeném příjmu nenasycených tuků nebo zvýšeném vystavení se kyslíku (kyslíkové stany apod.). Poruchy vstřebávání tuků ze střeva mohou vést k příznakům nedostatku tokoferolu, protože vitamín se vstřebává jen společně s tuky.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat výraz Vitamín E ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat heslo Vitamín E ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Vitamín E na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vitamín E ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Vitamín E ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít termín Vitamín E ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Vitamín E například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Vitamín E? resp. jaký je význam slova Vitamín E? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vitamín E, odpověď na dotaz co je to Vitamín E?. Víte např. kdo to je Jiří Adamíra? Znáte a víte kdo je Ladislav Trojan? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto zkusit i jinou sekci než je kategorie chemie. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.