Co je to?
Odborný výraz, definice slova Bolševismus. Co znamená pojem Bolševismus z kategorie Politika?

Co je Bolševismus? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Bolševismus

Bolševismus je název politické ideologie, jejímž autorem byl Vladimir Iljič Lenin. Vznikla v Rusku na konci 19. století a později se stala vůdčí ideologií Sovětského svazu a komunistických režimů v jiných zemích. Bolševismus vychází z myšlenek Karla Marxe a Friedricha Engelse, kteří jsou považováni za otce komunismu. Bolševismus říká, že se společnost dělí na třídy, přičemž základními jsou dělnická třída a buržoazie. Dělnická třída se má stát vůdcem revolučního hnutí a jediným způsobem, jak vytvořit komunistický stát, je svrhnout kapitalistickou vládu a nastolit diktaturu proletariátu. Cílem bolševického režimu bylo vytvořit třídně bezprostřední společnost, ve které mají všichni stejná práva a povinnosti.
Bolševici byli přesvědčeni, že socialismus musí být vybudován pomocí násilí, aby bylo dosaženo revoluční změny. Po vítězství v Říjnové revoluci v roce 1917 v Rusku byl zřízen první socialistický stát na světě a v roce 1922 byl založen Sovětský svaz. Po druhé světové válce se bolševismus stal hlavním ideologickým směrem v řadě zemí východní Evropy a Asie. V bolševismu dochází k zneužívání lidských práv, omezení svobody projevu a omezení občanských svobod.


Co je to Bolševismus? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Bolševismus. Co znamená pojem Bolševismus z kategorie Politika?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Bolševismus doporučujeme sdílet se známými na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Výraz Bolševismus se nachází v sekci politika

Klíčová slova: heslo, lexikon, přesný výraz, odborné názvosloví, formulace, popis, politika, slovo, význam slova, termín, terminologie, názvosloví, pojem, odborný výraz, definice, definice pojmu, wiki, význam pojmu


Pojem Bolševismus je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Bolševismus

Hledat slovo Bolševismus ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít Bolševismus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Bolševismus ve Wikimedia Commons

Najít pojem Bolševismus ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Bolševismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít heslo Bolševismus na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Bolševismus například v Google obrázcích, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v evropském vyhledávači Qwant nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Nyní již víte co znamená slovo Bolševismus? resp. co je to Bolševismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Bolševismus, odpověď na dotaz co je to Bolševismus?. Víte např. kdo to je Ivan Klíma? Znáte a víte kdo je Jana Peroutková? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Proto případně zapátrejte po pojmu Bolševismus i v jiných kategoriích (než politika). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.