Co je to?
Odborný výraz, definice slova Konfucianismus. Co znamená slovo Konfucianismus z kategorie Filozofie?

Co je Konfucianismus?

Co znamená termín Konfucianismus? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Konfucianismus je název filozofického a etického systému, který vznikl na základě myšlenek a učení čínského filozofa Konfucia v období východního Čou v Číně, přibližně mezi 6. a 5. stoletím před naším letopočtem. Tento systém ovlivnil nejen čínskou kulturu a společnost, ale měl také trvalý dopad na vývoj asijských civilizací. Hlavním cílem konfucianismu je dosažení harmonie a stability ve společnosti při dodržování etických principů a morálních hodnot. Konfuciův pohled na svět byl založen na představě, že jednotlivec by se měl snažit o dosažení dokonalosti v každodenním životě a o správné chování ve vztahu k ostatním. Jedním z klíčových konceptů konfucianismu je Ren, idea lidskosti nebo laskavosti. To znamená snažit se o harmonické vztahy s ostatními, být soucitný, zdvořilý a spravedlivý. Konfucius věřil, že tím, že pokud jednotlivci praktikují tuto ideu ve svém chování, bude dosaženo harmonie ve společnosti.
Dalším důležitým principem konfucianismu je Li, což označuje etické normy a rituály. Li má usnadňovat společenskou interakci a podporovat morální vzestup jednotlivců. Podle Konfucia by měl každý člověk, bez ohledu na svou sociální pozici, dodržovat určité etické normy a rituály, které jsou klíčové pro zachování společenské harmonie. Důraz konfucianismu na rodinu a hierarchii je také významný. Konfucius zdůrazňoval význam pečování o rodinu a vztahy mezi generacemi. Učil, že respekt k autoritám, zejména k rodičům a starším, je základním prvkem udržení stability ve společnosti. Konfucianismus byl v průběhu času různě interpretován a používán, jeho vliv na čínskou kulturu a společnost však zůstává stále silný. I když byl v průběhu historie znovu potlačován, konfucianismus se znovu prosadil v moderní čínské společnosti a stal se dokonce oficiální ideologií některých čínských režimů.


Co je to Konfucianismus? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Konfucianismus. Co znamená slovo Konfucianismus z kategorie Filozofie?

Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Text sepsali autoři a autorky pro projekt Superia.cz

Tento text (Konfucianismus) můžete sdílet s přáteli na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Výraz Konfucianismus patří do kategorie filozofie

Klíčová slova: pojem, co to je, heslo, slovník, co je to Konfucianismus?, odborné názvosloví, význam, význam slova, definice, slovo, význam pojmu, Konfucianismus, přesný výraz, synonymum, přesný význam, terminologie, definice pojmu, informace


Pojem Konfucianismus je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Hledat výraz Konfucianismus na Google.cz

Vyhledat heslo Konfucianismus ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Konfucianismus ve Wikipedii

Hledat frázi Konfucianismus ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Konfucianismus ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Konfucianismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Konfucianismus například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, v metavyhledávači Info.com, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Právě jste zjistili co znamená slovo Konfucianismus? resp. co přesně označuje termín Konfucianismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Konfucianismus, odpověď na dotaz co je to Konfucianismus?. Víte např. kdo to je Zdeněk Srstka? Znáte a víte kdo je Martin Van Buren? Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Konfucianismus i jinde než v sekci než v filozofie. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie filozofie, filozof s knihou, konfucianismus, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Ať jste chodec, cyklistika nebo automobilista, měl byste znát dopravní značky a jejich význam.