Co je to?
Odborný výraz, definice slova Kolagen. Co znamená pojem Kolagen z kategorie Lékařství?

Co je Kolagen? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Kolagen

Kolagen je druh bílkoviny, která není rozpustná ve vodě. Jedná se o skleroprotein, tvořící základ stavební hmoty pojivových tkání. Vyskytuje se v mezibuněčné hmotě, kde má podobu kolagenních vláken. Je důležitou součástí tělních bílkovin savců.
I kolagen postihují choroby, zasaženy jsou především cévy, srdce, kůže, svaly i jiné části těla. Kolagen ovlivňuje i stárnutí organizmu.


Co je to Kolagen? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Kolagen. Co znamená pojem Kolagen z kategorie Lékařství?

Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Sepsáno redaktory Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Kolagen s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Termín Kolagen se nachází v sekci lékařství

Klíčová slova: formulace, definice, lékařství, slovník, odborný výraz, co je to Kolagen?, terminologie, synonymum, informace, termín, lexikon, heslo, význam, odborné názvosloví, terminus technicus, popis, přesný výraz, wiki


Pojem Kolagen je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Kolagen? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Kolagen je skleroprotein, extracelulární, ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Tvoří 25–30 % všech proteinů v těle savců, ve formě kolagenních vláken je složkou mezibuněčné hmoty. V současnosti je známo nejméně 27 rozdílných typů kolagenů.
Kolagenové choroby tj. choroby charakteristické patologickými či degradačními formami kolagenu postihují např. srdce, cévy, svaly a kůži. Samotný kolagen hraje důležitou roli i při stárnutí organismu.

Jiné informační zdroje o pojmu Kolagen

Hledat termín Kolagen ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Kolagen ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kolagen ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Kolagen ve Wikislovníku

Hledat slovo Kolagen ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Kolagen ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Kolagen například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve fulltextu Google.cz nebo v Google překladači.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Kolagen? resp. jaká je definice termínu Kolagen? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kolagen, odpověď na dotaz co je to Kolagen?. Víte např. kdo to je Alexander Hemala? Znáte a víte kdo je Nikola Šuhaj? Ke každému slovo může existovat víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Radíme proto zkusit hledat pojem Kolagen v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je lékařství. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.